Manisa Soma’ da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden maden işçileri için toplanan KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) İskenderun Şubeleri Platformu, Soma’da yaşananların kaza değil cinayet olduğunu iddia ettiler. Ulu camii caddesinde toplanan platform üyeleri Atatürk Anıt alınanda toplanıp ortak bir açıklamada bulundular.
“12 Yılda 12 Bin İşçi Hayatını Kaybetti”
içerik(400)
Soma’da Maden Ocağında hayatını kaybeden maden işçileri için 3 dakikalık saygı duruşunda bulunulurken platform adına konuşma yapan KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Ünsal, 12 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde iş kazalarında 12 bin işçinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Soma’da yaşananların göz göre göre gelen bir iş cinayeti olduğunu savunan Mustafa Ünsal; “Manisa’nın Soma ilçesinde linyit kömürü üretimi yapan Soma Holding’e bağlı Soma Kömür A.Ş’ ye ait bir ocakta meydana gelen henüz nedeni tam olarak açıklanmayan bir patlama sonucunda 300’e yakın işçi hayatını kaybetmiş, 100’de n fazla işçi yaralanmış ve hala göçük altında onlarca işçi olduğu söylenmektedir. Soma’da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama bir kaza değil, yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir. 12 yıllık AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 12 bini aşkın işçi yaşamını yitirmiştir. Ülkemizi iş cinayetlerinde Dünya’da üçüncü Avrupa’da ise birinci sıraya getirmiştir. Soma’da yaşanan katliam, bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve en acı halkası olmuştur. Soma’da yaşanan iş cinayetinin temel nedeni, yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen özelleştirme ve taşeron çalıştırma sisteminin resmi devlet politikası haline getirilmesidir. Bugüne kadar yaşanan işçi cinayetlerinde olduğu gibi, son olarak Soma’da meydana gelen katliamın sorumlusu güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almayı maliyet unsuru olarak gören, gözünü kar hırsı bürümüş patronlar ve AKP hükümetidir” dedi.
“Ders Çıkarmak Yerine…”
Başbakan Erdoğan’ın Soma’da ki açıklamalarına da değinen Mustafa Ünsal; “siyasi iktidar ve başbakan hala yaşanan faciadan ders çıkarmak yerine yüzlerce yıl öncelerinden örnekler vererek bu iş cinayetlerinin madenciliğin doğasında olduğunu ispatlamaya çalışmaktadır. Burada insanların çektiği acıları timsah gözyaşları ile izleyen sermaye ve onun iş birlikçisi AKP hükümetine sesleniyoruz. Öncelikle yeni acılar yaşanmaması için tüm maden ocakları iş güvenliği açısından yandaş olmayan bilimsel kurumlar ve üniversitelerce denetlenmeli ve denetimler sistematik olarak yapılmalıdır. Dünyada ki geri kalmış birkaç ülke dışında her ülke de zorunlu olan kurtarma odaları sistemi derhal hayata geçirmelidir. Derhal failler cezalandırılmalı, işçilerin sağlığı ve güvenliğini yok sayan başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere sorumlular hesap vermelidir” açıklamasına yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.