Asaş Filtre Sanayi A.Ş. sektörde bir adım daha ileriye gitmek ve Pazar payını arttırmak için teknolojik yatırımlara yöneldi. Firma, 4 milyon dolarlık bir bütçeyle laboratuar ve makine parkını genişletmeye çalışırken, 18 bin metrekarelik ikinci fabrikasını da faaliyete geçiriyor. Dünyada 52 ülkeye yaptığı ihracatla filtre sektörünün Pazar payının büyük bir bölümüne hükmeden Asaş Filtre Sanayi A.Ş., yeni yatırım programıyla yeni pazarlara yelken açıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Göçmen, sektörde faaliyet gösterirken, bugünü dünden ileride geride kapatan bir anlayışla hareket ettiklerini belirterek “Biz bugünü geride bırakırken, dünden daha önde kapatma anlayışıyla hareket ediyoruz. Her zaman yeni politikalar üreterek, hem firmamıza, hem bölgemize ve hem de ülkemize daha fazla nasıl katkı sağlayabiliriz düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu anlayışla belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için yeni yatırımları programladık. OEM dediğimiz ana otomotiv fabrikalarına daha hızlı ürün sunmak için yatırımlar başlattık. Ön gördüğümüz 4 milyon dolarlık yatırımla fabrikamızın üretim kapasitesini ikiye katlayacak. Bu kapsamda gerek makine gerekse laboratuar yatırımlarımızla kapasitemiz yüzde 40’lara dayanacak” şeklinde konuştu.zekigocmen_yeni_fabrika_buyuk

İHRACATTAKİ ARTIŞIMIZ YÜZDE 20

Son dönemlerde pazarda kendilerine yönelik bir yaklaşım bulunduğuna dikkat çeken Göçmen, yoğunlaşan talepler üzerine böyle bir yatırıma gitme ihtiyacını duyduklarını kaydederek “Geçen yıl itibariyle ihracatta hedefe ulaştık. Yüzde 20’lik artışla ihracat gerçekleştirdik. 52 ülkeye yaptığımız ihracatta yeni pazarlar arayışlarını da sürdürüyoruz. Son olarak Avustralya pazarına girerek önemli bir aşama kat ettik. Yurt içi pazardaki yüzde 20’lik payımızı ve ciromuzu koruduk. Şu anda 2013 yılı için belirlediğimiz yeni hedefleri gerçekleştirmek için başlattığımız yatırımları bir an önce tamamlama çabası içerisindeyiz” diye konuştu.

AHMET GÖÇMEN ADI MARKALAŞIYOR

Babaları merhum Ahmet Göçmen’in sektöre önemli hizmetlerde bulunduğuna vurgu yapan ASAŞ Filtre Yönetim Kurulu Başkanı Göçmen “Fitre sektöründe önemli işler yapan babamızın adını ölümsüzleştirmek için Ahmet Göçmen Marketing (AGM) markalı filtremizi pazara sunuyoruz. Öyle inanıyoruz ki babamızın adını taşıyan bu marka, sektörde önemli işler yapacak” dedi.

YENİ FABRİKA MÜHENDİSLİK ÜSSÜ OLACAK

Sektörde Pazar payını arttırmasıyla birlikte mevcut fabrikalarının talepleri karşılayamaz noktasına geldiği için yeni arayışlara giren ASAŞ Filtre Grubu, İskenderun OSB’deki fabrikalarını Nardüzü Sanayi Bölgesi’nde inşa ettikleri 18 bin m2’lik yeni tesise taşıyor. Genel Müdür İsam Eren, 8 bin m2’den 18 bin m2’lik tesiste üretim yapmaya başladıklarını belirterek şunları kaydetti: “Yer sıkıntımız son dönemlerde kendini göstermeye başlamıştı. Sıkıntıyı atlatabilmek ve taleplere cevap verebilmek için İskenderun OSB’deki fabrikamızı Nardüzü’ne taşıyoruz. Burada 2 bin m2 idari bina, 350 m2’de laboratuar ve AR-GE binamız mevcut olacak. Yeni fabrika çök önemli bir misyonu üstlenecek. Yeni fabrikamızda hedefimiz, otomotiv sanayinin ihtiyacı olan yeni ürünleri çok kısa sürede, tasarlayıp, test edip ve devreye almak olacaktır. Teknik anlamda bir AR-GE mühendislik üssü oluşturmaktır. Laboratuar ve mühendislik ile otomotiv sektörüne daha hızlı ürün ihtiyacını karşılamaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.