AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Hatay’ın İskenderun ilçesinde iş adamları ile bir araya geldi

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

AK Parti Genel Başkanvekili Numar Kurtulmuş Hatay’ın İskenderun ilçesinde hayır sever iş adamı Recep Atakaş tarafından yaptırılan Nihal Atakaş camiini ziyaret etti. Selçuklu-Osmanlı ve modern mimarinin bir arada kullanıldığı ender camilerden biri olan Nihal Atakaş camiini gezen Kurtulmuş camii hakkında Recep Atakaş’tan bilgiler aldı. Mimarisini çok beğendiği camiyi kendisi fotoğraflayan Kurtulmuş caminin deniz kısmındaki ön tarafına hilal şeklinde bir dolgu alanı yapılması konusunda belediye başkanı ve Milletvekilleri ile fikrini paylaştı. Daha sonra yürüyerek iş adamları ile yapılacak toplantı alanına geçildi. İskenderun sahilinde vatandaşlarla da merhabalaşan Kurtulmuş iş dünyasına yönelik önemli mesajlar verdi.

Dünya ile rekabet edebilecek konuma geleceğiz
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş sanayici iş adamları ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye olarak bir kaç yıla kadar dünyanın üst sanayi sekmenlerinde Dünya ile rekabet edebilecek duruma gelineceğinin altını çizdi. Kurtulmuş şöyle konuştu. ” Bu coğrafyadaki oyunları bozabilmenin ilk şartı ekonomide ve teknolojide güçlü olmaktır. Ekonomide kendi kendine yeterli olmak teknolojide milli ve yerli sanayisini üretebilme seviyesine yükselmektir Türkiye’nin önündeki kısa vadadedeki hedefi budur. Bu alanda büyük ve önemli adımlar atıyoruz. Bugün Türkiye olarak bir kaç yıl içerisinde Dünya’nın üst sekmenlerinde Dünya ile rekabet edebilecek konuma geleceğiz. Osmanlı’nın son döneminde Cumhuriyetimizin ilk dönemlerinde birinci sanayi devrimini kaçırdık, ardından ikinci sanayi devrimi dediğimiz ağır sanayi devrimini kaçırdık. 1970’lerin ortalarında başlayan kürselleşme ve yüksek teknolojilerle birlikte Dünya ekonomisine hakim olan üçüncü sanayi devrimine bir yerlerinden eklendik şimdi önümüzde kimilerinin sanayi 4.0 dediği sanayide yüksek teknoloji merkezi yeni bir dönüşüm süreci, Türkiye gibi büyük ülkelerin önüne büyük imkanlar seriyor. Dolayısı ile bu süreçte artık geride kalmayacağız Türkiye olarak milli sanayimizi yerli sanayimizi kurup uluslar arası alanda rekabet edebilecek markalarımızı ortaya koyacağız bununla ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz” dedi.

Ne yazıkki bu ülkenin sanayi ve teknolojik tarihi bu ülkenin ihanet tarihidir”
Numan Kurtulmuş ülkenin sanayi ve teknolojik tarihinin bu ülkenin ihanet tarihi olduğuna da vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti. ” Üzülerek söylüyorumki Ne yazıkki bu ülkenin sanayi ve teknolojik tarihi aynı zamanda bu ülkenin ihanet tarihidir. Sanayicilerimiz iyi biliyorlar. Türkiye 1940 lı yıllarda kendi uçağını yaptı yurt dışına da satabilecek konuma gelmişken bir karanlık el çıktı ve buna engel oldu. 1960 tan sonra Türkiye yerli otomobilini yaptı ve yine karanlık bir el buna da engel oldu. 1978 de Türk uçak sanayi ve anonim şirketi İtalya ile savaş uçağı yapmak için anlaşma yapacakken ne yazıkki Türkiye’nin derin tarafından gelen bir telgrafla anlaşma imzalatılmadı, eğer Türkiye 1978 yılında kendi savaş uçağını yapmış olsaydı bugün bambaşka bir yerde olacaktık. Biz ABD’nin karşısında F35 savaş uçağını alacazmı almıycazmı tartışmasını yapmıycaz zaten uluslar arası alanda kendi savaş uçaklarına sahip olacaktı. Halen bazı karanlık odaklar Türkiye’nin Milli ve yerli sanayisinin gerçekleşmemesi için fren yapıyor el frenini çekmeye çalışıyorlar. Türkiye yerli milli sanayisini kurmak geliştirmek ve güçlendirmek zorundadır. Çok mesafe aldık artık eski Türkiye değiliz artık bir çok alanda kendi üretimini yapan bir Türkiye var dahada güçleneceğiz daha çok üreteceğiz bu nedenle İskenderun modeli aslında güzel bir model Türkiye’nin yerli ve Milli sanayisini geliştirmek açısından. Önümüzdeki süreçte İskenderunun bu özelliğini daha da ileriye götürmemiz lazım”

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.