1AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, ilçe yönetim kurulu üyeleri il Genel meclis üyeleri ve parti yönetim kurulu üyeleri İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettiler. Ziyarette söz alan Fındıklı, Ülke ve bölge gündeminin oluştuğu merkezi odalardan birisinin Ticaret Odaları olduğuna vurgu yaparak, “Ben de 15 yıl oda başkanlığı görev iyaptığım için hem odacı hem de sınır kapıları ile ilgilendiğim için kapıcı olduğum da söyleniyor. Bu bağlamda odalarımız ve sınır kapılarımız bizler için çok önemlidir. Bizler debu vesile ile Odalar Birliğinin kongresinden sonra ilk ziyaret ettiğim oda İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasıdır. Bu bağlamda yeni İTSO yönetimine başarılar diliyorum. Elimizden geldiğince enerji işleri ile çok uğraşıyoruz. Bu bağlamda ticaret odalarımıza da elimizden gelen desteği olmaya çalışıyoruz” dedi.

Fındıklı, “Liman olmadan Habur Sınır kapısının önemi yok”
AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı konuşmasında İskenderun Limanının önemine dikkat çekerek, “Bizler Habur sınır kapısını yaparken, fizibilite çalışmalarına başladığımızda, Habur’un üzerinde çalışırken, İskenderun Limanı olmadan Habur sınır kapısının bir önemi olmadığını anladık. Bu bağlamda, İskenderun Limanından Habur sınır kapısına kadar olan güzergahı, hatta Irak’ın ayağa kaldırılması noktasında İskenderun limanının mutlak suretle çalıştırılması gerektiği konusunda yoğun bir uğraş verdik. İskenderun Limanı tüm komşu illerimizin Ortadoğu’ya yapacakları ihracatta önemli rol oynaması hesabıyla, önemli bir konuma sahip. Önümüzdeki 10 yıla bakacak olursak bu liman 2 tane İskenderun’u besleyecek potansiyele sahip diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Karasayar, “İskenderun Ticaret Merkezi”
Ziyarette söz alan Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar ise, “İskenderun’un sorunlarını Ankara’ya ulaştırma noktasında çok önemli gayretlerimiz oldu. Özellikle limanın özelleşme sürecinde yaptığımız girişimler neticesinde Yıllardır çalışmayan ve yatırım yapılmayan İskenderun Limanı özelleşti, yatırımlar yapıldı ve bölge ekonomisi için çok önemli bir yere geldi. İskenderun Türkiye’nin en önemli ticaret merkezlerinden birisidir. Bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirebilmek için çaba sarf ediyoruz. İskenderun limanı ile demiryolu ile otobanı ile sanayisi yayla ve deniz turizmi ile önemli bir potansiyele sahip. Bu bağlamda Ticaret Odamız ile birlikte her zaman uyum içerisinde çalışıyoruz” dedi. Milletvekili Karasayar, İskenderun’u dünyanın en güzide ticaret merkezlerinden çaba sarf ettiklerini belirterek, “İskenderun’un ve bölgemizi ticaretin merkezi haline getirebilmek için hep birlikte birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz” şeklinde ifadelere yer verdi.

İTSO Başkanı Yılmaz, “İskenderun’un geleceği için çaba sarf ediyoruz”
Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise, “İTSO Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yeni yönetimimizi oluşturduktan sonra çalışmalarımıza sıkı bir şekilde başladık ve İskenderun’un acil sorunları üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İskenderun Sanayisi, limanı ve konumu itibari ile potansiyel bir şehir. İskenderun Körfezinin önümüzdeki yıllardan çok daha önemli bir yerlere geleceğine inanıyoruz. Bu bağlamda İskenderun’un sorunlarının çözümü noktasında milletvekillerimizin de desteğini her zaman yanımızda görmek bizleri onurlandırıyor. Bizler oda olarak herkese eşit mesafedeyiz. Bu bağlamda Odamız ve şehrimiz için yapılacak çalışmalara destek veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza da teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette ağırlıklı olarak İskenderun ve bölge ekonomisi hakkında karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu. AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı’nın ziyaretinde İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Başkan vekili Çağrı Belibağlı, İTSO yönetim kurulu üyeleri Bülent Seküçoğlu, Okan Belli, Adnan Mursaloğlu ve Necat Özkaya’da hazır bulundular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.