Lübnan’dan doğan ve Suriye’yi geçtikten sonra Samandağ’da denize dökülen Asi Nehri üzerinde Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kuracakları hidroelektrik santrali ile elektrik üreteceklerini söyledi.Antakya’nın içerisinden geçen ve ters aktığı için Asi ismini alan Asi Nehrinin ıslahının yanı sıra üzerine kurulacak olan hidroelektrik santrali ile elektrik üreteceklerini söyleyen Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş Antakya’nın gerdanı olacak dedi.Savaş, göreve geldiklerinde Asi nehrinin görüntüsü, kokusu ile kangren olmuş bir sorun ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “Belediye olarak hemen islah çalışmasına başladık. Çevre düzenlemesi, kanala bırakılan veya karışan pis suların atık suların önlenmesi ile bu gün suyu eksilmeyen, temiz görüntülü ve kokusuz bir nehir haline geldi.”dedi. Savaş, Antakya’nın gerdanı olarak kendisinin adlandırdığını belirten konuşmasında,” Vatandaşlarımız Asi Nehri’nin kenarlarında oturup zaman geçirebilecek, hem de Asi Nehri’nin iki yakasını yürüyüş parkı olarak kullanabilmektedirler. Bizim amacımız, kokusuz ve sulu bir asi nehri oluşturmaktı. Işıklandırılması ile artık vatandaşlarımız Asi üzerinde gezebilecekleri bir görünüme sahip oldu. Üstelik Asi isimli teknemizde vatandaşlarımız nikahlarını burada nostaljik bir ortamda kıydırabilmekte.”şeklinde konuştu.

ANTAKYA’NIN 5’DE BİR ELEKTRİĞİNİ ASİ ÜRETECEK

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş Asi nehri üzerinde yaptıkları çalışmaların sadece ıslah üzerine olmadığını da hatırlatarak hazırladıkları projenin ihale aşmasında olduğunu elektrik üreteceklerini belirtti. Savaş,” Asi Nehri ne akan atık suları arıtma tesisine vererek arıtıldıktan sonra temiz su olarak kanala veriliyor. Ayrıca su seviyesini korumak için kanala su da basılacak. Şimdi bugünlerde ihaleye çıkacağımız hidroelektrik santrali kurarak buradan elektrik elde etmek. Bunu gerçekleştireceğiz. Yaptığımız araştırmalara göre Antakya’nın beşte bir elektrik ihtiyacını bu Asi üzerinde kurulacak hidroelektrik santrali karşılayacak.”şeklinde konuştu.

ASİ NEHRİ

Lübnan’da doğup, Suriye den gelen, Antakya’dan geçen ve Samandağ da denize dökülen, Amik ovasını besleyen nehirdir. Adını ters akıyor olmasından almıştır ve birçok mitolojik efsaneye mekan olmuş nehrin mitolojideki ismi orontes’tir. Efsaneye göre Hz. Musa kızıl denizi iki ye böldüğünde yönü değişip ters akmaya başlayan nehirdir. Dünyanın ters yöne akan tek nehridir. Adı da ters yöne aktığı için asi nehridir. 450 km uzunluğunda, Dünyadaki tüm akarsularda olduğu gibi asi nehrinin de akarsu yatağının eğimine göre aktığı bilimsel bir gerçektir. Ters akma olayına gelince bu nehrimizin akak hattı boyunca kuzeyden güneye esen rüzgarlardan dolayı su yüzeyinde oluşan kuzey-güney yönündeki dalgalar aslında güneyden kuzeye doğru akan nehrin ters aktığı izlenimini uyandırmaktadır. Bilindiğinin aksine tersine akmamaktadır. Bir nehrin tersine akması için kaynağının denizden alıp dağın başında sonlanmasıdır. Böylesi fizik kurallarına ters gelecek bir durum yok. Tersine akması denmesinin sebebi lübnanda doğup, hemen yakınında denize dökülmeyip kıvırıla kıvırıla Türkiye ye gelip oradan denize dökülmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.