Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, HRT Akdeniz’de yayınlanan, gazeteci Ali Yolcu’nun hazırlayıp sunduğu ‘Gündem Özel’ programının konuğu oldu. 10 Haziran 2013 Pazartesi günü saat 21.00’de başlayarak 22.30’a kadar devam eden programda Vali Lekesiz, gündeme dair soruları yanıtladı.

-Bize Sığınanlara Kucak Açan Bir Milletiz-

Vali Lekesiz, Suriye’de yaşanan olumsuz durumun ilimize yansımaları konusundaki sorulara; ‘Bizler tarih boyunca zorda kaldığında bize sığınanlara dini, dili, mezhebi, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, etnik kökeni ne olursa olsun sahip çıkan bir milletiz. Bizim inşa ettiğimiz medeniyetin insanlığa bakışı budur. Bu, millet olarak övündüğümüz yanlarımızdan bir tanesidir.’ dedi. İlimizde geçici olarak misafir edilen Suriyelilerden, herhangi bir suça karışanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapıldığını da hatırlatan Lekesiz, ‘Suriyelilerin ilimize gelmeye başladığı tarihten bu yana, maalesef büyük ölçüde bilgi kirliliği oluştu. Ortaya çeşitli söylentiler atıldı. Bunların iyi niyetle bağdaşmadığını değerlendiriyorum. Birileri ilimizde kaos çıkmasını, ilimizin sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel enerjisinin heba edilmesini, ilimizin zemin kayması yaşamasını, kardeş kavgası çıkmasını arzu ediyor olabilir. Lütfen vatandaşlarımız söylentilere itibar etmesinler. Vatandaşlarımız bilsinler ki, Devletimiz tüm kurum ve kuruluşları ile alınması gereken önlemleri alma konusunda yoğun bir çabanın içerisindedir.’ şeklinde konuştu.

-Hak Aramak, Meşru Zeminler İçerisinde Olduğu Sürece Kutsaldır-

İlimizde zaman zaman gösterilere izin verilmemesi konusunu da değerlendiren Vali Lekesiz, ‘Vatandaşlarımızın ‘demokratik hak ve özgürlüklerimize sıcak bakılmıyor, sesimizi çıkarmamıza izin verilmiyor’ gibi yakınmaları olduğunu ifade ettiniz. Lütfen vatandaşlarımız böyle bir karar alındığında bu kararın kendi can ve mal güvenliklerini korumak için alındığından, Hatay’ın bugünü ve geleceği açısından alınmış kararlar olduğundan emin olsunlar. Bu kararlar vatandaşımızın burnunun bile kanamaması için alınıyor.’dedi. Hatay’ın, yıllarca kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış derin bir tarihi, zengin bir kültürel mirası olan çok özel bir il olduğunu ifade eden Vali Lekesiz, ‘İlimizin özelliklerinden en güzeli de gökkuşağı misali farklı renkleri, desenleri bir arada barındırması ve başka yerlere esin kaynağı olan bu güzelliğin günlük yaşamın doğal bir parçası olarak algılanmasıdır. Böylesi bir güzellik kritik dönemlerde kötü niyetliler açısından istismar edilebilecek, sinir uçlarıyla oynanılabilecek bir alan olarak da görülebiliyor maalesef. Dolayısı ile İstanbul’da başlayan Gezi Parkı olaylarının da Hatay’a yansımaları, diğer illerimize yansımasından farklı olacaktır. Hukuk Devleti’nde bazı kurallar ve sınırlar içerisinde, meşruiyetini kaybetmeden, kamu malına zarar vermeden hak talep edilmesi esastır. Kamu-Devlet bunun için uygun alt yapıyı hazırlar ve hazırlamalıdır. Bundan dolayı her yıl Ocak ayında bu tür toplantı yerleri, gösteri yürüyüşü yapılacak güzergâhlar ilgili yasa gereğince belirlenir, kamuoyuna ilan edilir. Yapılacak tüm açık hava toplantıları ve gösteri yürüyüşleri ilan edilen bu yerlerde yapılır. Elbette ki insanlarımızın demokratik hak ve özgürlüklerini kısıtlamak amacında değiliz. Lütfen vatandaşlarımız olayı şöyle değerlendirsinler; Suriye’de taraflar arasında yaşanılan çatışmadan ilimizde tek bir kesim etkilenmiyor, diğer kesimler de etkileniyor, çünkü ilimizde yaşayan her kesimin Suriye’de akrabaları var. Demokratik tepkiler ortaya konulurken bu durum, hemşehrilerimizin karşı karşıya gelmesi gibi bir riski de maalesef beraberinde taşıyor. Nitekim bazı gösterilerde maalesef hemşehrilerimiz adeta kardeşlik ikliminin bozulacağı noktalara doğru geldi. Bu coğrafyanın insani değerleri, yüzyıllardır oluşan kardeşlik ikliminin gücünden dolayı böyle bir şey olmayacağından eminiz. Ancak çok nazik bir konu olmasından dolayı bunu tahmin ve temenniye bırakamayız. İki gün sonra ‘keşke’ dememek pişman olmamak için bu konuda idare olarak ciddi önlemler almak zorundayız. Sokakların harareti yükseldikçe istismar edilebilecek bir iklimin varlığı ve Hatay’da bir kardeş kavgası çıkarmak isteyenlerin arzu ettiği ortam varlığını devam ettiriyor. Bunlar artık demokratik hak ve özgürlük olmaktan çıkabiliyor, kötü niyetli kişi veya yapıların provokatif eylem yapabilmeleri için uygun bir zemin hazırlanmış oluyor. Vatandaşlarımız lütfen alınan kararları ve tedbirleri bu çerçevede değerlendirsinler ve anlayışla karşılasınlar.’ şeklinde konuştu.1

-Abdullah Cömert’in Ölüm Nedeni Araştırılacak-

Söz konusu olaylarda polisle vatandaşın karşı karşıya geldiğini de ifade eden Lekesiz, ‘Vatandaşla polis arasında istenmeyen gelişmeler yaşanması elbette üzücü, ilin Valisi olarak beni de Emniyet Müdürü’nü de, halkımızı da üzüyor. Başta Çevik Kuvvet olmak üzere polislerimiz toplumsal olaylara müdahale konusunda ciddi bir eğitimden geçiyorlar. Buna rağmen yanlışlıkları da varsa elbette bunlarda incelenecek.’ dedi. Olaylar sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’e Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır dileyen Vali Lekesiz, Abdullah Cömert’in hayatını kaybetmesine yönelik gündeme getirilen iddiaların inceleneceğini, şayet orantısız güç kullanıldığına ilişkin değerlendirmeler varsa bunlarla ilgili inceleme yapmak üzere İçişleri Bakanlığımızdan Müfettiş talebinde bulunduğunu ifade etti. Lekesiz, ‘Hiç kuşkusuz Abdullah Cömert’in ölüm sebebine ve failine ilişkin hususlar adli merciler tarafından incelenmektedir. Ancak bahsi geçen hususların varsa sorumlularının belirlenmesi, disiplin, idari ve cezai işlemlerin tesis edilebilmesi için ayrıca Müfettişler marifetiyle incelenmesinde yarar görülmektedir.’ dedi.

-Gençlerimiz Bizim Gözbebeğimiz-

Gençlerimizin bu yaşlarda kanlarının coşkun akabileceğine, iyi niyetle bir şeyleri değiştirme çabası içine girebileceklerine de dikkat çeken Lekesiz, ‘İçerisinden geçtiğimiz bu nazik süreçte Hatayımızın nazik yapısının istismar edilebileceği riskini de lütfen gençlerimiz gözden ırak tutmasınlar. Onlar bizim canımız, gözbebeğimiz, evladımız, kardeşimizdir. Lütfen iyi niyetli olmayan kişi ve yapıların kendilerini yanlış yönlere sevk edebileceği hususunu gözardı etmesinler.’ dedi.

-Hatay Yoruldu, Hataylılar Yoruldu, Sevgiyi Yeniden Keşfedelim-

Vatandaşlarımızın Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya geldiklerini ancak söz konusu alanda güvenlik birimlerimizin bulunmadığını da vurgulayan Lekesiz, ‘Olası bir infial yaratma arzusu olan kötü niyetli kişi veya yapıların böyle bir şeyin içerisinde olmayabileceğinin garantisi yok. Çünkü orada yeterli güvenlik birimlerimiz yok, bölgenin güvenilir olduğuna ilişkin bir inceleme ortamı yok. Vatandaşlarımız lütfen bunları iyi düşünsünler. Bu olayları artık biraz sakinleştirelim. Hatay yoruldu, Hataylılar yoruldu, sokakların hararetini lütfen düşürelim, sevgiyi yeniden keşfedelim, yeniden karşılıklı oturalım sohbet edelim, zemin kaymasına izin vermeyelim. Gerçeği yansıtmayan haberlere itibar etmeyelim.’ şeklinde konuştu.untitled

-Burası Sevginin Merkezi-

İlimizi çok daha iyi yerlere götürmenin yolunun, birlik ve beraberlik olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘Sevgiden acı tatlılaşır, bakır altın haline gelir, sevgiden tortu bırakmış sular arı, duru tatlı bir su haline gelir, burası sevginin merkezi, sevmenin sevildiği, sevmekle kalplerin yorulmadığına inanılan, sevgi anlamında pek çok ülkeye esin kaynağı olan bir il. Başka yerlere ve ülkelere verebileceğimiz çok derin bir hoşgörümüz, kültür birikimimiz var. Paneller, konferanslar, sempozyumlar, açık hava toplantıları yapılsın ancak provokatif eylem ikliminin zemininden ilimizi uzaklaştırmakta büyük yarar görüyorum. Sabah akşam yapılan eylemler iyi niyetli olmayan kişi ve yapılara zemin hazırlıyor. İlimizde Gezi Parkı ile başlayan süreçte 51 gösteri yapıldı, 274 bin 330vatandaş katıldı, 115 vatandaşımız gözaltına alındı ve hepsi de serbest bırakıldı, biri yoğun bakımda olmak üzere 62 polisimiz, 62 de vatandaşımız yaralandı, araç, konut, bina olmak üzere 227 hasar meydana geldi. Yorulan sokakları, yorulan gönülleri yeniden rahatlatalım. Tüm enerjimizi ilimizin geleceğine yönelik pozitif işlere yönlendirelim. Birbirimizi üzecek davranışlarda, sözlerde bulunmayalım. Devlete, sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere düşen görevler var ve bunları yerine getiriyorlar ama şüphesiz vatandaşlarımıza düşen görevler de var. Sağduyulu ve serinkanlı davranırlarsa Hatay biraz nefes alır.’ diye konuştu.

-Vatandaşımız İncinmişse Biz de inciniriz-

Vali Lekesiz, sebep ne olursa olsun eğer kamu görevlileri hukuksuz bir şekilde davranmışsa ve bir vatandaşımız incitilmişse bundan üzüntü duyacaklarını ve incineceklerini de ifade ederek, ‘Vatandaşımızın haksız ve hukuksuz bir şekilde üzülmesi ve incinmesi elbette bizi üzer. Şayet hukuk dışına çıkma varsa gerekli yasal işlemler yapılır. Diğer yandan, polisimiz de, askerimiz de, jandarmamız da bu ülkenin evladıdır ve çok zor şartlarda görev yapıyorlar. Onların da işlerini zorlaştıracak tavır, davranış ve söylemlerden kaçınmalıyız. Her kesim, hepimiz dikkatli ve sağduyulu olmalıyız. Birbirimizi üzmekten kaçınmalıyız. Hepimiz bu il için, bu ülke için hizmet etmeye çalışıyoruz. Yeniden sevgide buluşmalıyız.’ diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.