Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Belediyenin 4 aylık çalışmalarını anlatan Başkan Vurucu, “Belediye Başkanlığı görevimizi 72.5 milyon gibi çok ciddi bir borç yükü ve sorunlar yumağı ile devraldık. Belen Belediyesi’nin Hatay genelinde bulunan ilçeler içerisinde yaklaşık 8 belediyeden daha fazla borcu bulunuyor. Eski yönetim döneminde belediye 50 milyon borçlanmış. Ama bu paranın karşılığı yok. 15 milyon lira karşılığında arsa satışı yapılmış, kayıtlarda bu paranın nereye harcandığı görünmüyor. Dört ayrı dosya halinde savcılığa başvurduk” dedi. Başkan Vurucu konuşmasının devamında, “Hatay’ımızın Büyükşehir olması nedeniyle bize bağlı olan tüm köylerimiz mahallemiz konumuna geçmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla 197 kilometrelik yüzölçümün tamamına hizmet götürme durumumuz ortaya çıkmıştır. Düşünün ki 50 kilometre uzaklıktaki Bakras köyüne hizmet verme durumundayız. Bunun zorluklarını hepiniz takdir edersiniz. Tüm bunlara rağmen borç edebiyatı yapmak yerine seçim öncesi verdiğimiz vaatlere bir bir başlamış bulunmaktayız” dedi.
23‘DEVLET HASTANESİ İÇİN DOSYA VERDİK’
Başkan Vurucu, Halilbey mahallesi arasında ormandan tahsisi alınmış arazi üzerinde tam teşekküllü Devlet Hastanesi’nin yapımı için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na dosya sunulduğunu açıkladı. Başkan Vurucu, Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı’nın Belen’e ziyareti sırasında fakülte, Anadolu Lisesi ve İmam hatip okulu yapımı ile ilgili görüşmelerde bulunduk. İlk etapta ormandan yer tahsis izni alınmış olan İmam Hatip Okulu’nun Belediye Meclisi’nde imar tadilat kararının da alınmak suretiyle başlatma müjdesini verebiliriz. Anadolu Lisesi için de otoban girişinde bulunan belediye hizmet alanı tarafımızdan tahsis edilerek yapımı başlatılacaktır. Fakülte için ise, daha önce hastane için ormandan yer tahsisi yapılmış olan alan üzerinde yapılmak için söz almış bulunmaktayız” dedi.
ENVİTEC’E TEPKİ
Başkan Vurucu konuşmasının devamında, “Temizlik hizmeti vermekten uzak durumda olan temizlik araçlarımız ın yerine yeni 1000 adet çöp konteynırı, 2 adet su arazözü, 4 adet yeni çöp arabası, 1 adet yol süpürme aracı almak için Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris Güllüce’ye Ankara’da makamında resmi talebimizi ilettik. Önümüzdeki günlerde sonuçlanmasını beklemekteyiz. Bu gelecek olan araçlarla birlikte İlçemiz daha modern ve çağdaş bir temizlik hizmeti alacaktır” diye konuştu. Ancak, Envitec’e geçmiş dönemden kalan 1 milyon lira borçtan ötürü belediyeye haciz geldiğini aktaran Başkan Vurucu, “4 yıl neden beklediler?” diyerek, firmaya tepki gösterdi.
KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLIYOR
Belen İlçe merkezinde bulunan Abdurrahman Paşa civarındaki alana çok amaçlı kültür merkezi, düğün salonu, aile çay bahçesi, spor kompleksi, kapalı semt pazarı ve otopark projesini hayata geçireceklerini söyleyen Başkan Vurucu, “Bu konuda proje çalışmamız devam etmektedir. 1000 konutluk TOKİ ile ilgili yer konusu çözülmekte olup resmi işlemler devam etmektedir. Belediyemizce eski döneme ait araştırılan şüpheli konulardan dördünün hukuki işlemleri başlatılmış olup kaybolan 4 adet büyük su motoru ile ilgili konu savcılığa intikal etmiş olup sırasıyla diğer davalarda savcılığa intikal edecektir. Vizyonumuz ayrıcılık değil, birleştiriciliktir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.