Birinci olağan genel kurulunu gerçekleştiren Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyeti bir dönem daha vali Celalettin Cerrah Başkanlığında devam kararı alırken, yeni yönetimiyle hedefini büyüttü. Osmaniye OSB’nin yeni yönetimi, Başkanvekili Mustafa Baştuğ başkanlığında Osmaniye ve İskenderun basınıyla tanıştı. Tanışma toplantısında genel kurul hakkında bilgiler veren OSB Genel Müdürü Turgut Çalışkan, yönetmeliğe göre müteşebbis heyetin görev süresinin tamamlanmasından dolaya olağan genel kurula gitmeleri gerektiğini belirterek “Bölgemiz yüzde 75’lik doluluk oranına geldiğinden eski yönetimimiz genel kurul kararı aldı. 15 Haziran’da yapılan genel kurulumuzda katılımcılarımızın ve sanayicilerimizin toplam sayısı 71’di. Yönetmelik gerekli salt çoğunluk 35.5’tan 36 olarak belirlendi. Yani genel kurulumuzun müteşebbis heyetimizin devam edip etmemesine yönelik yapılan genel kurulumuzun geçerli oy sayısı 37 olması gerekirdi ve bu oran alındı, seçimin tamamlanmasının ardından müteşebbis heyetin devam etmesi konusunda karar çıktı” dedi. Osmaniye OSB Başkanvekili Mustafa Baştuğ da, seçimin Osmaniye’ye ve bölgeye hayırlı olması dileğinde bulunarak başladığı konuşmasında “Burada beşinci maddeyi açmak istiyorum. 5. madde müteşebbis heyetin devam etmemesi noktasındaydı. Biz burada heyetin devam etmesi yönünde kararımızı verdik. Burada sayın valimizin bir dönem daha başımızda kalmasını istiyoruz. OSB’de daha yapılacak çok işler var. Örneğin, Burnaz’dan Yumurtalık’a 10 bin Km.’lik duble yol ve yanında demir yolu projesi var. OSB’nin genişleme çalışmaları var. Biz bunları kısa sürede tamamlamak için Vali beyin yanımızda olması gerekiyor diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Yönetiminin tanıtılmasının ardından sırayla söz alan Tosyalı Grubu adına Şerif Tosyalı, Beyteks Tekstil adına Abdullah İlbey, Ofisset adına da Salih Çiftçi, yönetim olarak OSB’yi daha yukarılara tayımanın yolunun birlik ve beraberlikle mümkün olabileceğini kaydederken, devlet ve sanayici işbirliğiyle yapılacak daha çok yolun olduğunu kaydettiler.osmaniye_osb-mutesebbis_heyetisecildi_buyuk

BORÇSUZ BİR OSB’YE SAHİBİZ

Başkan vekili Mustafa Baştuğ. Yapılan çalışmaların ardından toplanan paralarla borçlarının kapatıldığına vurgu yaparak, şu an itibariyle 5.5 milyon TL artıda olduklarını, yıl sonuna kadar da gelecek paralarla birlikte bu rakamın 14 milyon TL’ye ulaşacağımızı düşündüğünü açıkladı. Baştuğ’un açıklamalarına eklemeler yapan Genel Müdür Çalışkan, 2010 yılında göreve geldiğinde maaşların bankadan kredi kullanarak ödeme yollarınını arayan, 11.5 milyon TL birikmiş borcu bulunan bir OSB’den aidatlarla, yatırımlarla ve kamulaştırmalara rağmen 5.5 milyon lira artıya yükselen bir OSB’yi ortaya çıkarıldığını kaydetti. Çalışkan, şu an borcu bulunmayan ender OSB’lerden biri ol olduklarını dile getirerek şunları söyledi: “Şu anda OSB’de genişleme çalışmaları hızla devam ediyor. Şu anda cezaevi bölgesindeki genişleme çalışmaları çerçevesinde altyapı çalışmalarımız bitti, üst çalışmalarımız devam ediyor. 200’e yakın yatırım için müracaatlar var. Bundan dolayı genişleme çalışmalarımızı daha da hızlandırmamız lazım. Bu sürecin hızlanabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç vardır.”

HEDEF 25 BİN ÇALIŞAN

Başkanvekili Baştuğ, Vali Cerrahoğlu’nun da desteğiyle bölgedeki çalışan sayısının arttırmayı planladıklarını vurgulayarak “Şu anda çalışan sayımız 11 bin civarında. Bizim hedefimiz 25 bin çalışan. Yerimiz çok müsait, üçüncü, dördüncü etap genişleme çalışmaları yapabiliriz. Bölgemiz vasıflı tarım arazisi olmadığı için, volkanik bir bölge olduğu için bir sıkıntımız yok. Bu bölgeye hayat verdiler. Burada emeği geçenlerin başta Dr. Metin Taner’e ve tümüne teşekkür ederiz, minnet borçluyuz” şeklinde sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.