Çelik-İş Sendikası İsdemir delegeleri ile İsdemir Vakfı delegeleri İskenderun Belediye Kültür Sarayı’nda bir araya gelerek birlik ve beraberlik mesajı verdiler, İsdemir işçilerinin Çelik-İş Sendikası yanında adeta çelik gibi durduklarını bir kere daha ispat ettiler. Düzenlenen birlik, beraberlik gecesi Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Sekreteri Hacı Gönül’ün açılış konuşmasıyla başladı. Kısa bir selamlama konuşması yapan Şube Sekreteri Hacı Gönül , sözü Çelik-İş Sendikası Mali Sekreteri Bayram Altun’a bıraktı. Mali Sekreter Bayram Altun, salonda bulunan eski mali Sekreter Mustafa Kemal Can’ı sahneye davet ederek onun birkaç kelime etmesinden sonra konuşmasına devam edeceğini ifade etti. Alkışlar arasında sahneye gelen Kemal Can Çelik-İş Sendikası’nda bir değişime ihtiyaç olduğunu bu nedenle değişimin gerçekleştiğini ifade edip, malum sendikanın çeşitli oyunlarına daha önce şahit olduğunu ve bu oyunlara gelinmemesi gereğine işaret ederek, adı geçen sendikada 15-20 yıllık işçinin bulunmadığını, İsdemir’in miladının 2011 yılı olduğunu öne sürdü. Can, son olarak Çelik-İş Sendikası’nın kimseye yem edilmemesini istedi.

Untitled-1 copy15 bin yeni üye ile yola devam
Mustafa Kemal Can’dan sonra tekrar söz alan Mali Sekreter Bayram Altun, 1989 grevinin bir dayanışma grevi olduğunu ve bu grevden beraberlik ve kenetlenme çıktığını anlatarak sözü bu günlere getirdi. Mali Sekreter Altun sözlerinin devamında “Genel başkanımız Cengiz Gül’ün göreve geldiği günden bugüne Türkiye genelinde onlarca işyerinde yaklaşık 15.000 yeni üyesi ile bu örgütlenme çalışmaları devam etmektedir. Bölgemizde Tosçelik, Yavuzerler, Rozak ve Platinum işyerlerinde yetkiyi Çalışma Bakanlığı Çelik-İş Sendikası’na vermiş olup, süreç devam etmektedir.
17.09.2013 tarihi itibariyle Türk Hava Yollarında HABOM ve MNG şirketlerinin birleşerek meydana getirdikleri 5.000 kişilik oluşacak ‘Türk Hava Yolları Havacılık Bakım Onarım Merkezi A.Ş.’ işyeri için yetkiyi Çalışma Bakanlığı Çelik-İş Sendikasına vermiştir. Ayrıca Sivas Demir-Çelik çalışanları, kendi haklarını savunamayan, kendilerini yüzüstü bırakarak ihanet eden ve her fırsatta işçilerin birliğini ve huzurunu bozan üyesi oldukları malum sarı sendikadan topluca istifa ederek tamamı 10-11.09.2013 tarihinde Hak-İş Konfederasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Çelik-İş Sendikası’na katılmışlardır. 16.09.2013 tarihinde saat 17.00’de Çelik-İş Sendikası genel başkanı, genel merkez yöneticileri ile beraber Sivas’ta yeni hizmet binamızın açılışını yaparken, ne tesadüfidir ki şube başkanı Metin Önde aynı saatte istifasını açıklamıştır. Bu bir tesadüf olabilir mi? Bizce olamaz.” dedi.

Bayram Altun “ Allah kimseyi ihanet eder duruma düşürmesin”
Mali Sekter Altun alkış ve sloganlarla kesilen konuşmasının devamında ise
“ Basına yansıyan istifa için gösterilen gerekçeler ve iddialar tamamen gerçek dışı olup, kasıtlı ve hayal ürünüdür. Metin Önde’nin aylardır bu süreci malum sarı sendika ile organize ederek yürüttüğü iddialarına önce inanmadığımızı ancak kendisine çok yakın arkadaşlarının istifalarını ve bugün geldiğimiz durumu değerlendirdiğimizde ise bunun doğruluğunun ortaya çıktığı bir gerçektir.
Bu istifanın Toplu İş Sözleşmesi ve işçi hakları ile hiçbir ilgisi söz konusu bile değildir. Bu istifanın arkasında ne gibi, vaatlerin ve beklentilerin olduğu iddiasının gerçek dışı olup olmadığını ise kamuoyu önümüzdeki günlerde görecek ve duyacaktır. Çelik-İş Sendikasının büyümesi ve yükselişi karşısında kendi tabanına güvenmediği için hep kaygı ve korku içinde olanlar, Erdemir’de kapalı kapılar arkasında %8 ücret zammına evet deyip, İsdemir çalışanlarının Grevde yürüttükleri mücadele sayesinde %11 ücret zammı alan malum sarı sendika her zaman Çelik-İş Sendikasının imzaladığı sözleşmelerin altında ezilmeye mahkûmdur.

İsdemir’in 2002 devir tarihinde itibaren imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi ile alınan ücret zamları;
20.Dönem TİS-2003/2004 %47,35
21.Dönem TİS-2005/2006 %33,32
22.Dönem TİS-2007/2008 %35,47
23.Dönem TİS-2009/2010 %9 Dünya Ekonomik Kriz nedeniyle Erdemir ve İsdemir’de 16 ay boyunca çalışanların ücretlerinden %35 indirime gidildiği dönemdir.
24.Dönem TİS-2011/2012 %40
25.Dönem TİS-2013 %14,31 (Bir Yıllık) olurken, bu rakamlar maaşlara aylık ortalama 400 TL: net yansıyan oran olmuştur. 01.01.2002’de saat ücreti 1.58 TL iken, 2013 yılında ikinci kademe saat ücreti 14.32 olmuş, artış oranı % 906.33 olmuştur. Çelik-İş Sendikasının başarısı, aldığı ücret zamlarının yanında, malum sarı sendikanın utanması gerekir. Görevi başında iken bizlere ihanet içinde olan ilk defa ortaya çıkmıştır. Allah kimseyi ihanet eder duruma düşürmesin. Bizler tek başımıza kalsak da yolumuza devam etme kararındayız. Örnek bir yapı oluşturduk. Bu yapı içinde ne MHP’li, ne AKP’li, ne CHP’li ne de bir başla partili arkadaşımızı koparmayı başaramayacaklar. Buna izin vermeyeceğiz. Kim bizim birlik ve beraberliğimizi bozmaya kalkarsa Allah’ın laneti üzerlerine olsun. Çelik-İş Sendikası’nın çelik yürekli işçileri biliyoruz ki sendikalarının yanında çelik gibi duruyorlar. Malum sendikaya gereken cevabı daha önce verdiğiniz gibi bir kere daha vereceğinize inanıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum, Allah’a emanet olun” şeklinde konuştu. Mali Sekter Bayram Altun, konuşması sonrası bir süre ayakta alkışlandı, tam dolu olan salon, slogan ve birlik mesajlarıyla çınladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.