Çelik İş Sendikası Genel Merkezi tarafından Sakarya’da düzenlenen eğitim seminerinde 6356 sayılı Sendikalar Kanunu kapsamında hayata geçirilen E-Devlet uygulaması anlatıldı. Sakarya’da startı verilen eğitim seminerine Çelik-İş’in örgütlü olduğu sendikaların ülke genelindeki temsilcileri katıldı.Adapazarı Elmas Otel’de gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek olan seminere Sakarya protokolu da eşlik etti. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Hasan Alişan,İşkur ve SGK yöneticileri, Ak Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ve sendika yöneticileri katıldı.Untitled-1 copy

Gül: “Daha da büyümek boynumuzun borcu”

Seminerde konuşan Hak İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Çelik İş Sendikası Genel Başkanı A. Cengiz Gül, Çelik İşsendikasının hak ettiği yere mutlaka geleceğini ifade ederek “Bu süreçte özgün duruşumuzu destekleyen Hak İş’e teşekkür ediyoruz” dedi. Metal işçisinin duyarlı olduğunu anlatan Gül, “Burun sürtme, intikam alma çabalarına rağmen en canlı, en hareketli sendika haline geldik. Daha da büyümek boynumuzun borcudur”şeklinde konuştu. Konuşmasında İsdemir ve Kardemir’den örnek veren Çelik İşSendikası Genel Başkanı Gül, “İsdemir’de %40’a imza attık, Kardemir’de de hedef % 42. Biz yürekli bir sendikayız. Zam istemeye de yüreğimiz yeter” dedi. Sendikaların 12 Eylül ve darbe yüzünden itibarsızlaştırıldığını öne süren A. Cengiz Gül, “Darbe kırıntılarının tamamen kalkmasını istiyoruz” dedi.

Alişan: “Sakarya değişime ayak uyduruyor”

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Hasan Alişan da konuşmasında, Sakarya’nın geliştiğini, değişime ayak uydurduğunu belirterek, “Sakarya’nın kadroları üzerine düşeni yapıyor. Esnaf olarak işçi hareketinde konuşmak bizim için bir gurur. Paranızı harcadığınız mekanlar esnaflarımıza ait. Esnafımıza verdiğiniz katkıya teşekkür ederiz. Sizi yakından takip ediyoruz. Başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.48 bin esnaf ve sanatkar olduğunu, 73 bin meslek odasıbulunduğunu anımsatan Alişan, “2 milyon nüfusu temsil ediyoruz. Sakarya değişiyor Yeniliğe ayak uyduramazsak, yasalarla da revizyon yapmazsak, Sakarya değişmezdi, siz de dünün işçileri olurdunuz. 6356 sayılı yasayı çıkartabilen örgüte sahip çıkmak zorundayız” dedi.

Toçoğlu: “Üreten ve çalışan hep bir adım önde”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da, “İçinde bulunduğumuz çağ üretmenin önemini gösteriyor. Üreten ve çalışan her zaman bir adım öndedir. 20 yıl öncesiyle gelinen noktayı kıyaslarsak çok farklı bir tablo görürüz. Üretim araçları değişse de, üretenin etkinliği değişmiyor. Piyasaya müdahale edenler de kaybediyor. Her alanda katma değer sağlamalıyız. Çalışmak kadar, çalışanın da hakkının verilmesi önemlidir. Alınteri kurumadan alacak ödenmelidir. Dayanışma ve paylaşma, adalet şarttır. Her alanda değişim yaşanıyor ve Sakarya da, ülkemiz de bu değişime ayak uyduruyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.