CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bombalı saldırıların yaşandığı Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde incelemelerde bulundu. Dertlerini anlatmak için Kılıçdaroğlu’nun yanlarına gitmek isteyenler bir anda CHP liderinin etrafını sardı.kilicdaroglu57
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bombalı saldırının yapıldığı Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde incelemeler yaptı. Çok sayıda işyeri ve konutun hasar gördüğü caddede yürüyen Kılıçdaroğlu’na bir esnaf elindeki birkaç metal parçasını “Bunlar şarapnel parçaları, bizim üzerimizde patladı” diyerek verdi.
Kılıçdaroğlu, avucundaki metallere bakarken, bir başka esnaf araya girip, parçaları elinden aldı. Kılıçdaroğlu, bunları istemesine rağmen esnaf, kalabalık arasına karışarak uzaklaştı.
Özel uçakla Hatay’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile beraberindeki Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran, Faruk Loğoğlu ve CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ı havaalanında CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, milletvekilleri ve partililer karşıladı. Kılıçdaroğlu, burada parti logosu ve bayrağı olmayan bir minibüsle bombalı saldırıların meydana geldiği Reyhanlı İlçesi’ne gitti.
Kılıçdaroğlu, patlamaların olduğu Atatürk Caddesi’nde incelemeler yaptı, Reyhanlı Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Şanverdi’den olaya ilişkin bilgiler aldı. Şanverdi, halka birlik beraberlik mesajı verilmesini isteyince Kılıçdaroğlu da, özellikle parti aracı ile kente gelmek istemediğine dikkat çekti.
Patlamalarda işyerleri zarar gören esnafa ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunan Kılıçdaroğlu, yürürken çevreye bakıp, “Ne kadar etkili olduğunun tanığıyız. Vatandaş tepkili, yaralar sıcak hala” dedi.
Kılıçdaroğlu, bu sırada, “Buraya siyaset yapmaya gelmedim. Reyhanlı halkına başsağlığı dilemeye geldim. Onlara ‘Geçmiş olsun’ dileklerimi iletmeye geldim. Bugün siyaset günü değildir. Reyhanlı halkının acıları var. Acıları çok taze, bugün siyaset yapmak için değil, halkla buluşmak, onlara dinlemek için geldim” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, bunun için de parti aracını bile kullanmayıp sivil bir araçla ilçeye geldiğini söyledi.
Kılıçdaroğlu’nun incelemesi devam ederken ikinci patlamanın olduğu PTT binası yakınlarındaki çukurda bir cansız beden daha bulunduğu bilgisi verildi. Kılıçdaroğlu, cenazenin konulduğu ambulansın yanında da vatandaşlardan olayla ilgili bilgiler aldı.
Vatandaşlar teröre tepkilerini sürdürürken, Kılıçdaroğlu, geldiği minibüsle patlamaların yaşandığı bölgeden ayrıldı. Daha sonra olayla hayatını kaybeden iki kişinin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Ardından Reyhanlı Devlet Hastanesi’nde tedavi gören yaralıları ziyaret edip, Antakya’ya gitti.
Öte yandan BDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel de patlamaların olduğu bölgede incelemeler yapıp, vatandaşlardan bilgi aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.