Cumhuriyet’in kuruluşunun 91. yıldönümü İskenderun’da düzenlenen törenlerle coşkulu bir şekilde kutlandı. Yoğun ilginin gösterildiği kutlamalarda Atatürkçü Düşünce Derneği, tören geçişi esnasında “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganını attı. 7’den 70’e tüm İskenderun halkının yoğun ilgi gösterdiği Cumhuriyet bayramı kutlamasında, eline Türk bayrağını alan herkes Atatürk Anıt Alanında buluştu.

Yoğun İlgi Gösterildi
Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna bırakılan çelenk sunumunun ardından başlayan kutlama törenlerine İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, Belediye Başkanı Seyfi Dingil, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

içerik 2(289) içerik 3(113) içerik1(95)Cumhuriyetimiz, Birlikte Yaşama İdealimizin Kaynağı Olmuştur
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, “Cumhuriyetimiz farklı kültür, inanç ve düşünceleri teminat altına alarak birlikte yaşama idealimizin kaynağı olmuştur” dedi. Cumhuriyetin ifade özgürlüğü, birlik ve beraberlik olduğunu kaydeden Özyiğit şöyle konuştu: “Esareti kabullenmemiş, inandığı ülküler etrafında hür iradesi ile Cumhuriyeti bizlere armağan etmiş atalarımızın büyük hatırasına olan inancımız ve derin bağlılığımızla, Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü kutlamanın büyük heyecanı ve gururu içindeyiz. Milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejim olan Cumhuriyetimiz, Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde insanüstü bir gayret ve fedakarlıkla, bağımsızlık mücadelesi ile elde edilen eşsiz bir zaferle kurulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kazanılan ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş Savaşı destanının ardından kurulan Cumhuriyetimiz; azmin, kararlılığın, fedakarlığın, birlik ve beraberliğin ve egemenliğin sembolü olmuştur. Cumhuriyetimiz farklı kültür, inanç ve düşünceleri teminat altına alarak birlikte yaşama idealimizin kaynağı olmuştur.” Tören, şiirlerinin okunması ve resmigeçit töreni ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.