YA EVRİM NİTELİĞİNDE YA DA DEVRİM
Türkiye’nin en kapsamlı 18.000 iş adamını bünyesinde barındıran toplumsal örgüt İstanbul Sanayi Odasında evrim niteliğinde değişim olmayınca, devrim niteliğinde bir değişim kaçınılmaz oldu. İstanbul Sanayi Odasını yıllardır yürüten ve baskın güç olan
– Borusan, Arçelik, Şişe cam, Sabancı, Kale grubu, Kalkavan, Nuri Tuna gibi isimler.
Seçimlerde hüsrana uğratılarak, yerlerine yeni nesil donanımlı gençler geçebildi. Bu da onların stratejisidir.
İstanbul Ticaret Odasında ise, devrim yerine evrim niteliğinde değişim gerçekleşti. 330 bin üyeli İTO Başkanı MURAT YALÇIN aday olmayarak evrimini tamamladı ve yerini donanımlı gençlere devredebildi.
İSKENDERUN TİCARET VE SANAYİ ODASINDA GELİŞEN VE GELİNEN NOKTAYA BAKTIĞIMIZDA İSE DEĞİŞİM, DEVRİM NİTELİĞİNDE DEĞİL, EVRİM NİTELİĞİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR.
Burada Merhum Mehmet BİNBAY’ın eğitmenliğini, Halil ŞAHİN’in gençlere imkan yaratarak, onların odaya sahiplenme ve hizmet yarışlarına ortam hazırlamasını, gençlerin yönetime talip olmalarına neden olmasının yanı sıra;
– Aksaçlılar (tecrübeliler) dan Serdar YAVUZER,
– Muzzaffer SEKÜÇOĞLU
– Fatih TOSYALI
– Bedrettin ÖZ’ün özveri göstererek İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasını gençlerimizin yönetisine bırakma cesaretlerini, saygı ve gıptayla izlemekteyiz.
– Temennim odur ki; aksaçlıların yükselttiği başarı çıtasını, bu gençlerimiz daha yüksek ve kapsamlı başarılara taşıyabilsinler.

Neler mi yapılabilir?

– Sera Organize Sanayi
– Nano Teknolojik Sanayi
– Fuar Organizasyonları
– Üniversite kurulması
– Sağlık turizm ilanı
– Odalar birliği yönetimi
– Arsuz bölgesini Samandağ bölgesine bağlayıp turizm alanı ilan ettirmek,

recep-ekinci– EVRİM NİTELİĞİNDE Mİ DEVRİM NİTELİĞİNDE Mİ?

– Süreci iyi algılayabilmek için geçmişe bakmak gerek:

(04 Şubat 2009 İTSO gazetesinde yazdığım yazıdan alıntıdır)

“2009 yılı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis seçimlerinde, meclis üyeliğine seçilen arkadaşların çoğunluğunun gençlerden oluşması; gençlerin İskenderun sorunlarına ilgili olduğu ve problemlerin çözümüne yüreklerini koyduğunun göstergesidir. Seçilen genç arkadaşlar, geçmiş dönemde görev yapan arkadaşların tecrübelerinden faydalanmalı, bizlerde bu genç arkadaşların yenilikçi fikirlerinden ve kesintisiz enerjilerinden yararlanmalıyız. Bu felsefe İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasını başarıya taşıyacaktır” demiştim.
EVRİM NİTELİĞİNDE OLMAZSA DEVRİM NİTELİĞİ KAÇINILMAZ OLACAKTIR.
Şirketlerin kurucu ortakları, şirketi kurar olağanüstü çabalarla şirketleri geliştirirler. Zaman zaman ciddi badireler atlatarak dirençlerini geliştirirler, sonuçta da hem kendileri olgunlaşır, yaşlanır, hem de şirket gelişir ve büyür.
Kurucu ortakların en önemli görevi kendilerini ölümsüz gibi görmeyip yerlerini aileden veya profesyonellerden yöneticiler yetiştirip belli süreç içerisinde şirket yönetimini ve kaderini onlara devretmektir.
Şirketlerde insanlar gibi doğar, büyür, olgunlaşır ve büzülerek küçülürler.
Olgunlaşıp yeniden yapılaşabilen şirketler ise EVRENSEL şirketlere dönüşerek yaşamını gelişerek sürdürebilirler.
2009 ŞUBAT AYINDA MECLİSE SEÇİLEN GENÇ ARKADAŞLARIN ODA İÇİ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEKİ AKTİFİYET VE FAALİYETLERİNİ İNCELEDİĞİMİZDE çok ciddi olumlu gelişmeler kaydettiklerini gıptayla ve taktirle izlemekteyiz:
Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum;
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına seçilen yeni nesil gençlerin başarılarından bahsetmeden önce TEMATİK üniversiteli gençlikten bahsetmek gerek;
Tematik üniversiteli yeni nesil gençlerin, pozitif bilimler ve sosyal bilimlerin ortak bir zeminde bilimsel etkinlikler, çalışmalar yapması 21. yüzyılın en önemli gelişmeleri arasında yerini almakta.
Gerçekleri arayan pozitif bilimler, güzel ve doğruyu arayan sosyal bilimler çalışmalarla, hayata ayrı bir bakış açısı kazandırarak bilime ve sosyal yaşama özgün yaklaşmayı hedeflemektedir.
Tematik üniversiteliler mühendislik, iletişim ve sağlık gibi farklı alanlarda eğitim alıyorlar.
21. yy.’da ruh sağlığı için yüksek teknolojik yeni nesil görüntüleme cihazları ile emar çekilmesi, hastayı tek başına tedavi edememekte, cihazların tespit ettiği arızaları teşhis edip, hastaya nasıl davranacağını bilen hekimler ve doktorlara ihtiyaç olmaktadır. Bu doktorlarında ciddi psikolojik eğitime tabii tutulup eğitilmesi gerekmektedir.
Görüntüleme cihazlarının tespitleri, tahlil ve sonunda davranış ve iletim bir bütünlük oluşturması gerekmektedir.
Kısacası; yeni nesil gençlerin donanımlı ve birden fazla uzmanlık alanına sahip Tematik gençler olması zorunludur.
TEMATİK üniversiteli gençlerin bir diğer hedef ve amacı;
– Hizmette sivil toplum örgütlerinin katılımı, kadının güçlendirilmesi soruna kolay erişim ve pratik ve kalıcı çözümlere kavuşturmaktır.
– Alışa gelmiş sistemlerin daha hızlı ve kolay hizmet sunmasıdır.
TEMATİK üniversiteli yeni nesil gençlik deyince, İskenderun da ilk aklıma gelenlerin başında; İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Sayın Çağrı BELLİBAĞLI gelir. Çünkü; Çağrı Bey Mustafa Kemal Üniversitesi, öğrenci örgütü KAGİT (Kariyer ve Girişimcilik Topluluğu) ile diyalog içinde, çok yoğun seminerler düzenleyerek, faaliyetler içinde görmekteyim.
Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olması da onun ne denli TEMATİK üniversiteli yeni nesil genç girişimci olduğunun kanıtıdır. Başka bir şey anlatmaya da gerek yok.
Ticaret ve Sanayi Odasındaki yeni nesil gençlerimiz hakkında bölgesel basınımızda zaman zaman makaleler yazarak onları İskenderunluya anlatmak ve lanse etmek istemiştim. Bunların birkaçından alıntı yapmak istiyorum;

(Kasım 2012 Rapor Dergisi görüş köşesi makale yazımdan alıntıdır)

– “Levent Hakkı YILMAZ bu güne kadar tanıdığım en centilmen, en saygın, bir o kadarda futbol bilgisine sahip sportmen bir insandır.
– Kaptan Levent yıllarca İskenderun Sporda futbol oynadı ve takım kaptanlığı yürüttü. Hiç sesini yükselttiğini, saygı da, sevgi de kusur ettiğini görmedim. Bu denli sakin ve alçak gönüllü olmasına karşın, bir o kadarda futbolda başarı dolu günler yaşamış ve İskenderunluya yaşatmış bir kişiliktir.
– İskenderunlu kaptan Levent’in bu sadakatine İKEM Kolejini açtığında İskenderunlular ciddiyetle karşılık olarak vefalı davrandı ve okul deneyimi kazansın diye başlangıç yılında 280 aile çocuklarını onun okuluna (emanet etti) gönderdi.
– Kaptan Levent deneyim kazanıp eğitimde rüştünü ispatlayınca okulun tam kapasitesini dolduracak şekilde 600 öğrenciyi İKEMLİ KAPTAN LEVENT’İN öğretisine dahil etti.
– KAPTAN LEVENT de sporda ve eğitimde İskenderun da “Akil insan olarak” iz bırakanlardandır.
– O İSKENDERUNLUYA SADAKETTE, İSKENDERUNLU DA ONA VEFADA KUSURSUZ DAVRANMIŞTIR.” DİYE YAZMIŞTIM.
Bu gün İskenderunlu sanayici ve işadamları, vefalı işadamı Levent Hakkı YILMAZ’ı sivil toplum örgütlerinin en önemlisi olan ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı makamına getirmiştir.

(6 Mayıs 2013 tarihinde Güney gazetesi köşesinde yazdığım makaleden alıntıdır)

“Mentorlar ve Mentiller karizmatik kocanın kariyerli eşi Servet marketin sahibi Servet OGUTMEN ve eşi Yeşim OGUTMEN başarılarından bahsetmek istiyorum. AKDENİZ MENTOR VE MENTİLLERİ,
– Yeşim OGUTMEN ve eşi Servet OGUTMEN, Servet marketi ve Turkcell (GSM) marketi kurarak iş hayatını sürdürmenin yanı sıra, eşi Servet OGUTMEN İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu görevini sürdürmekte, Yeşim Hanım ise bunca yoğun işlerinden ve çocuklarından tasarruf ettiği zamanı sefasına harcamak yerine kendisi gibi “KADIN GİRİŞİMCİLERİN” gelişmesine ve güçlenmesine harcamaktadır. Akdeniz kadının İŞ KADINI olmasına ortam hazırlamakta” diye yazmıştım.
– Bugün İskenderunlu sanayi ve iş adamları, vefalı işadamı Servet OGUTMEN İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı makamına getirmiştir.

2013 Ocak ayında bölgesel tüm gazetelerde çıkan makalelerim;

“SEÇİME DOĞRU GİDERKEN NE YAPMALI AKSAÇLILAR”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası AKSAÇLILARI
Sayın Halil ŞAHİN,
Sayın Muzaffer SEKÜÇOĞLU,
Sayın Bedrettin ÖZ,
Sayın Serdar YAVUZER,
Ve ben Recep EKİNCİ
Bizler AKSAÇLILAR olarak işin REALİTİSİNE ETİK YAPISINA bakmalıyız.
Seçimleri suni çekişmelerden uzak tutmalı.
Hizmet verme yarışına dönüştürmeli.
AKSAÇLILARIN YENİ (Tematik Gençler) NESİL DİNAMİKLERE YAŞAM ALINI VE HİZMET VERME OLANAĞI SUNMALI.
Yeni meclis üyeliğine seçilecek olanların mesleğinde deneyimli, olumlu sonuçlar almış, meslektaşlarının problemlerine pratik çözümler üretebilecek, kolay ulaşılabilir, iyi meziyetlere sahip kişilerden oluşmasını ve seçilmesini arzu etmekteyim.
Aynı şekilde yeni seçilecek meclis üyelerinin de aynı anlayışla yeni yönetim kururlunu oluşturmalarını, ancak yönetim kurulu başkanı ve meclis başkanı seçerken bu vasıfları taşımanın yanı sıra, İskenderun Sivil Toplum Örgütlerini, İTSO etrafında toplayabilecek tüm siyasi parti temsilcileri ile istişare kurabilecek, İskenderun meselelerini başta Hatay Valiliği olmak üzere ilgili Bakanlara, T.C Meclis Başkanına, Başbakana ve Cumhurbaşkanına taşıyıp çözüm üretebilen kişilerden oluşmasını, en önemlisi de Ticaret ve Sanayi Odasına KARIYER EDİNMEYE DEĞİL, EDİNDİĞİ (olan) KARIYERİNİ İskenderun’a kullandırabilecek, sözü özü bir olanların seçilmesini arzu etmekteyiz.
Çünkü; Dünya başka Türkiye ve Türkiye de başka İskenderun. İskenderun’da da Sivil Toplum Örgütlerini temsil eden başka İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yoktur” diye yazmıştım.
– Bugün görüyorum ki köşe yazılarımda ve genel sohbet ortamlarında lanse ettiğim, tasvip ettiğim şartlar ve oluşumlar doğrultusunda bir meclis ve onların seçtiği, SEÇKİN BİR TEMATİK BİR GENÇLİK İŞ BAŞINDA.
– BAŞARMAKTA, BAŞARISIZLIKTA ONLARIN AKIL VE ALIN TERLERİNE ENDEKSLİ OLACAKTIR.

SON SÖZ:

– AR-GE ve söylenenler ürüne dönüşmediği müddetçe, doğru ile yanlış aralığında kalır. Bu kaynak sorunu değil de, idrak ve beceri sorunu ise daha da kötüdür.
– Geçmişle ve dedikodu ile beslenenler, ya biyolojik olarak yaşlıdır, yada gelecekten umutsuz, akılca yaşlılardır.
– İnsan doğası gereği önce; Reaksiyonel davranır, sonra Aksiyonelleşir, akabinde, Fonksiyonelleşir ve amacına ulaşır.
Ancak, fonksiyonelleşenler, OPSİYONELLEŞMEDİKÇE huzur ve başarıya erişemezler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.