Trafikte Motosiklet sürücülerinin güvenliğinin sağlanması motosikletler için güvenli ve huzurlu bir seyir ortamı sağlamak amacıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen “Dost Başa Bakar Projesi” kapsamında yapılan denetleme, bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin olumlu sonuçlar verdiğini Mobese kameralarına yansıyan görüntüler gözler önüne serdi; proje kapsamında yapılan çalışmalar ile kısa sürede olumlu sonuçlar alınmasını yetkililer halkın desteğine bağlıyor.

sıte copyGüvenliğiniz denetimde
Mobese merkezi görevlileri ise yaptıkları kontrollerde kask kullanmayan yolculara ve motosikletlerde tespit edilen fazla yolculara ceza uygulandığının bilinmesi gerektiğini; bu konu ile ilgili kural ihlali yapan sürücüler ile yaptıkları görüşmelerde “ bizler sadece sürücü olarak kask kullanmamızın yeterli olacağını düşünüyorduk” şeklinde yanlış bilgiye sahip olunduğunun anlaşıldığı; motosiklete binen herkesin kask kullanmasının zorunlu olduğunu fazla yolcu taşınmaması gerektiğini belirtmişlerdir.

Motosikletlerin farkında mıyız?
Motosikletlerin karışmış olduğu trafik kazalarında genellikle motosiklet sürücülerinin kusurlu olduğu düşünülmektedir. Fakat trafikte motosikletlerin diğer araç cinslerine göre aynı haklara sahip olduğu bilinmeli, İlçemizde de Tescilli 40.000 adet motosiklet olduğu unutulmamalıdır. Motosikletlerin karışmış olduğu kazalar incelendiğinde kavşak içerisinde ve dönüşlerde kazaların meydana gelmesi diğer araç cinslerinin motosikletler üzerinde duyarlı olmadıklarını göstermektedir. Yetkililer 2013 yılı içerisinde İskenderun’da meydana gelen 538 yaralanmalı trafik kazasından 317’sine motosikletlerin karıştığını kaza anında motosiklet sürücüsü ve yolcusu için araç kaportasının bedenleri olduğunu, kaza esnasında çarpışmanın şiddetine göre savrulma ile motosikletteki sürücü ve yolcuların başlarını koruyamadıkları, kasklı kazazedelerin ölüm ve yaralanma riskinin % 45 oranında azaldığını belirtmişlerdir. İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri çalışmalarda öncelikli amaçlarının insan sağlığı olduğu meydana gelen trafik kazaları sonucu morg ve yoğun bakım üniteleri önünde gözü yaşlı anne, baba, eş ve çocuklara tanık olmamak güvenli ve huzurlu bir trafik ortamı sağlamak için denetim, eğitim, ve bilinçlendirme faaliyetlerine devam edeceklerini vurgulamışlardır. Unutmayalım “Mesafeniz her ne olursa olsun, kaskınız mutlaka başınızda olsun.” “Bir kask bir hayat demektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.