Esnaf Temsilcilerinden Vali Lekesiz’e Ziyaret

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

untitledHatay Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, 21 Mayıs 2013 Salı günü saat 11.30’da Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti. Antakya Lokantacılar ve Otelciler Odası Başkanı Mahmut Kersioğlu, Antakya Şekerciler ve Tatlıcılar Odası Başkanı Ganim Kıt, Antakya Kasaplar Odası Başkanı Sabit Ak, Hürriyet Caddesi Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Esra Barutçu Yüksel ve bir grup esnafın da katıldığı ziyarette konuşan Başkan Teksöz, Saray Caddesi, Hürriyet Caddesi ve Ulus Meydanı’nda zaman zaman yapılmak istenen basın açıklaması ve çeşitli eylemlerin gerek esnafa, gerek alışverişe gelen vatandaşlara gerekse caddede bulunan dershanelerde eğitim gören öğrencilere zor anlar yaşattığını kaydederek, düşünce özgürlüğü kapsamında yapılan hak arama faaliyetlerine karşı olmadıklarını, ancak söz konusu caddelerdeki esnafın yaşanan basın açıklaması ve benzeri etkinliklerden son derece olumsuz etkilendiğini, esnafın zor durumda kaldığını, alışveriş yapmak için gelen müşterilerin ürktüğünü ve güvenlik endişesi ile bu caddeyi tercih etmediğini, esnafın olay çıkacak endişesi ile işyerini kapatmak zorunda kaldığını ve bu caddenin eylemlerle değil sanatsal faaliyetlerin icra edildiği bir cadde olarak güzelliklerle anılmasını istediklerini söyledi.

HESOB Başkanı Teksöz, konuya ilişkin olarak 106 esnafın ortak imzaladığı dilekçeyi de Vali Lekesiz’e bıraktı.2

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz de, demokrasilerde insanların düşündüklerini kamuoyuyla paylaşabilme ve kamuoyu oluşturabilme özgürlüğünün olduğunu, bunlardan birinin de ‘Basın Açıklaması’ yapma hakkı olduğunu ifade ederek, ‘İlimizde basın açıklamalarının sizin de yapılmasını arzu etmediğinizi belirttiğiniz Saray Caddesi’nde, Hürriyet Caddesi’nde ve Ulus Meydanı’nda yapılması alışkanlık haline gelmiş. İlimiz nüfusunun artması, Basın Açıklaması adı altında yapılan eylemlerin fiilen bir miting haline dönüşmesi, bunların zaman zaman sertlik yanlısı olabilecek ve polisin müdahalesini gerektirebilecek boyutlara varması istenmeyen gelişmelerin yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bir taraftan esnafımızın, bir taraftan öğrencilerimizin ve bir taraftan da vatandaşlarımızın mağdur olmasına, istenmeyen olaylara maruz kalmalarına yol açabilir. Sizlerin talepleri bizim için elbette önemli, konuyu değerlendirelim, diğer taraftan siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların basın açıklaması yapma gibi hak ve özgürlüklerini de göz ardı etmeden, onlar için tahsis edilecek daha uygun yerler var mıdır bunu konuşup hep beraber uygun bir karar almaya çalışalım. Konuyla ilgili olarak ilimizde bir mutabakat oluşsun, sosyal barışımız zedelenmesin. Belediyemiz, esnaf temsilcilerimiz, sanayi odamız, siyasi parti temsilcileri, sendikalar, sivil toplum örgütleri bir araya gelir, mutabakatla bir yer belirlenebilir, bu karar hep birlikte toplumsal sahiplenme ile alınabilir.’ diye konuştu.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.