Amasya’daki 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir F-16 uçağı ile Osmaniye’nin Amanoslar Bölgesi’nde saat 14.15 sıralarında irtibat kesildi. Uçağın düştüğü, kazadan önce ‘atlıyorum’ mesajı veren pilotu arama çalışmalarının başlatıldığı açıklandı. Acı haber ise saatler sonra Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’tan geldi. Cerrah, saat 22.00 sularında yaptığı açıklamada, pilotun şehit olduğunu söyledi. Kazadan sonra pilotun koltuğundan sinyal alındığı belirtilirken, çalışmalara arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra helikopterler de katıldı. Vali Cerrah, kazanın hemen ardından yaptığı ve bölgenin ormanlık olduğunu dikkat çektiği açıklamasında, bölgeye sevk edilen ekiplerin çalışmaları sonucu uçağın gövdesine ve diğer parçalarına Çaksır Yaylası yakınlarında ulaşıldığını belirtti. Aynı bölgede daha önce de uçağın kokpit camıyla bazı parçalarının bulunduğunu aktaran Cerrah, pilota ulaşmak için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.iste-amanos-daglari_73310_b

ŞEHİT HABERİ
Cerrah’tan gelen son açıklama ise umutlara son verdi. Cerrah, Çaksır Yaylası bölgesinde uçağın pilotunun cenazesine ulaşıldığını söyledi. Şehit pilotun cenazesinin buradan alınarak Osmaniye’ye götürüldüğünü ifade eden Vali Cerrah, olaydan büyük üzüntü duyduklarını kaydetti.

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA
“13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14.15’te Osmaniye civarında Amanos bölgesinde düştüğü bildirilen 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon/Amasya) ait F-16/C uçağının pilotu Hava Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy (2008-79) şehit olmuştur. Uçağımızın enkazına ve pilotumuzun naaşına ulaşılmıştır. Şehidimize Allah’tan rahmet, yüce milletimize, şehidimizin kederli ailesine ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz. Kazanın nedeni, kaza kırım heyetinin incelemesi sonucunda belirlenecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.