Şili Büyükelçisi Patricio Arancıbıa Reyes GAİB koordinatör başkan Abdülkadir Çıkmaz’ı ziyaret etti. Ziyarette Şili Büyükelçisi Patricio Arancıbıa Reyes Şili’deki ticaret ve yatırım imkânları hakkında bilgi vererek Türk sanayici ve iş adamlarını Şili’ye yatırım yapmaya davet etti. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Şili Büyükelçisi Jorge Arancibia GAİB’i ziyaret ederek GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz’la görüştü. Görüşmeye GAİB Genel Sekreteri Salim Kocaer ve Genel Sekreter Yardımcıları da katıldı. Görüşme sırasında GAİB’in dünya genelinde yüzlerce ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Çıkmaz Şili’nin de Türkiye için önemli bir Pazar olduğunu ifade etti. Ziyaret sırasında Şili Büyükelçisi Jorge Patricio Arancıbıa Reyes, Gaziantepli iş adamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet eden Reyes, Türk iş adamlarına yatırım konusunda her türlü desteği vereceklerini de söyledi.

Reyes, Gaziantepli işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya çağırdı.

GAİB’i ziyareti sırasında Şili Büyükelçisi Patricio Arancıbıa Reyes Şili’nin ekonomik durumunu, hedeflerini, dünya ile ticaretini, serbest ticaret anlaşmalarını ve Türkiye ile Şili arasındaki ticari ilişkileri anlattı. Şili’nin ekonomik girişimlere her türlü desteği sağladığını vurgulayan Reyes, ülkesinde sağlam bir ticari yapının bulunduğunu aktardı. Türkiye’nin bölgesinde çok güçlü olduğunun altını çizen Reyes: “Şili ticarette güven vermektedir. Gerçekten ekonomide uzmanız. Türkiye gibi güçlü bir ülkeyle ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyorum. Karşılıklı alışverişin artması için iki ülkenin de şartları uygun.” açıklamasında bulundu. Şili Büyükelçisi Patricio Arancıbıa Reyes’in ziyaretinden memnun olduklarını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz birlik üyelerinin dünyanın birçok ülkesiyle yakın temas içerisinde olduğunu bu ülkeler arasında Şili’nin de önemli bir yer tuttuğunu
belirterek “Sizleri aramızda görmekten dolayı çok mutluyuz. Ülkenizle ticari ilişkilerimizin güçlendirilmesi ve yatırımcılarımıza yönelik çağrılarınızı üyelerimize duyuracağız. Türkiye ekonomi anlamında son dönemlerde kat ettiği yolla dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almayı başarmıştır. GAİB bünyesinde faaliyet gösteren birliklerimiz ve üyelerimizin 2012 yılı ihracat rakamları Türkiye ortalamasının üç katıdır. İhracat yaptığımız ülkeler arasında Şili’de bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde sizlerin ev sahipliğinde Şili’de yapılacak inceleme ve değerlendirmelerle iki ülke iş adamları arasındaki ekonomik bağın güçleneceğine ve büyüyeceğine inanıyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.