Vergide ve ihracatta Hatay’ın şampiyonlarının büyük çoğunluğu yine İskenderun’dan çıktı. En çok vergi veren ve ihracat yapanlara ödülleri geniş katılımlı törenle verildi.  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Vergi Dairesi tarafından Anemon Otel’de düzenlenen “Hatay‘ın Şampiyonları 2012″ ödül töreninde yaptığı konuşmada, dünyada ve bölgede çok önemli kırılmalar, ekonomik krizler, sosyal buhranlar, siyasi çekişmeler yer yer savaşlar yaşanırken, Türkiye‘nin bütün bu çalkantıların içerisinde önemli bir barış, huzur, istikrar ve gelişme trendini devam ettirdiğini söyledi. Ülkenin içerisinde bulunduğu tabloyu biraz mukayese ederek görmek ve bunu kaybetmeden önce kıymetini bilmek adına zaman zaman paylaştığı ve bundan sonra da paylaşmaya devam edeceğini söylediği bir takım verileri sunan Ergin, “2002 yılında bu ülkenin milli geliri 230 milyar dolar iken bugün 3 kattan biraz daha fazla artışla 742 milyar dolara geldi. Bu 10 yıl içerisinde siyasi istikrar temin edilmiş, buna bağlı olarak ekonomik istikrar sağlanmış, üretim, yatırım kolaylaşmış ve Türkiye‘nin rekabet gücü geçmişe oranla daha önemli bir yere gelmiş. İhracatımız 2002 yılında 36 milyar dolardan bugün 4 kat artış sağlayarak 152,5 milyar dolara geldi. 2002’de 23,5 milyar dolar IMF’ye olan borcumuz, 10 yıl içerisinde ödendi, bugün 400 milyon dolara inmiş durumda ve mayıs ayında bunu sıfırlıyoruz. IMF’ye borcumuz kalmıyor ve buraya 5 milyar dolarlık biz kredi açtık. Arzu ederse IMF, Türkiye‘den 5 milyar dolarlık kredi kullanabilecek. Bugüne kadar alan el olan Türkiye veren el olamaya başladı. Merkez Bankası‘nın döviz rezervi 2002 yılında 27,5 milyar dolardı, bugün itibariyle 125 milyar dolar.”diye konuştu. Türkiye‘nin şu an itibarıyla AB içerisinde olan 15 ülkeden daha iyi konumda olduğunu vurgulayan Bakan Ergin, “Türkiye, ekonomik şartlar açısından şu anda AB üyelerinin 15’inden daha iyi. Kişi başına düşen milli gelir, 2002’de 3 bin 492 dolar, bugün baktığımızda 10 bin 444 dolara gelmiş. Kamu kesiminin toplam borcunun milli gelirle oranlandığında, Japonya‘da milli gelirinin yüzde 236’sı, İtalya‘da 100 lira gelir 126 lira borç, ABD’de 100 gelir 107 lira borç, Fransa‘da 100 lira gelir 90 lira borç, Almanya‘da 100 lira gelir 83 lira borç var. Türkiye‘ye baktığımızda ise 100 lira milli gelirin 38 lirası borç. Bu borçlanma oranları açısından da Türkiye, gelişmiş ülkelerden çok çok iyi durumda”şeklinde görüş ortaya koydu.

ŞUBAT AYINDA İHRACAT ARTIŞINDA HATAY TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de bir ilin, ülkenin içine kapanmak suretiyle ekonomik kapasitesini arttırmasının mümkün olmadığını kaydetti. İlin, ülkenin gelişimi için yatırımcıların çok önemli olduğunu belirten Lekesiz, ülke genelinde yatırımcı müracaat ettiğinde adeta anahtar teslim edilecek şartta ve olgunlukta çalışmaların bulunduğunu söyledi. Lekesiz, komşu Suriye‘deki olumsuzluklara rağmen şubat ayı ihracat artışında Hatay‘ın Türkiye birincisi olduğunu, bunun il genelinde koşturan hemşehrilerinin başarısı olduğunu kaydetti. Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ise ödediği vergilerle kamu harcamalarının finansmanına katkıda bulunan her mükellefin başlarının tacı olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından 2012 yılında gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri ile aynı dönemde en çok ihracat ve yatırım yapan, istihdam sağlayan firma ve mükelleflere plaketleri verildi. Etkinlikte ayrıca Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

ŞAMPİYONLARA ÖDÜL YAĞDI

2012 yılında gelir ve kurumlar vergisi rekortmenlerine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve MKÜ Rektörü Hüsnü Salih Güder tarafından verildi.

2012 yılı baz alınarak, Hatay’da gelir ve kurumlar vergisi şampiyonları şöyle sıralandı:

2012 BEYAN DÖNEMİ KURUMLAR VERGİSİ REKORTMENLERİ

1-      Özbuğday Tarım İşletmeleri ve Tohumculuk

2-      Nursan Metalurji

3-      Antuvan Makzume Uluslar arası Taşımacılık

4-      Befesa Silvermet İskenderun Çelik Tozu Geri Dönüşüm

5-      Hatay Has Otomotiv

2012 BEYAN DÖNEMİ YILLIK GELİR VERGİSİ REKORTMENLERİ

1-      Recep Atakaş

2-      Fuat Tosyalı

3-      Erol Ayhan Tosyalı

4-      Mehmet Fatih Tosyalı

2012 YILINDA EN ÇOK İHRACAT YAPAN İLK 3 FİRMA

1-      İskenderun Demir ve Çelik

2-      Tosyalı Dış Ticaret

3-      Nursan Metalurji

2012 YILINDA EN ÇOK YENİ YATIRIM YAPAN İLK 3 FİRMA

1-      Egemer Elektrik Üretim

2-      Limak İskenderun Uluslar arası Liman İşletmeciliği

3-      Delta Rubis Petrol

2012 YILINDA EN ÇOK YENİ İSTİHDAM SAĞLAYAN İLK 3 FİRMA

1-      İskenderun Demir ve Çelik

2-      Grup Akademi-Ceylan Sağlık Hizmetleri

3-      Ekinciler Demir ve Çelik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.