DSC_0204Çelik-İş Sendikası genel Başkanı cengiz Gül, Çelik-İş Sendikası İskenderun Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına sendika mali sekreteri Bayram Altun, Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Metin Önde, Şube Sekreteri Hacı Gönül , Şube Mali Sekreteri Tuncay Avcı , Şube teşkilatlandırma Sekreteri Musa Okcu , Şube Eğitim Sekreteri Murat Kayış ve sendika avukatı Av. Cihan Ünal katıldılar. Toplantıda ilk sözü alan Şube Başkanı Metin Önde özetle “İsdemir yönetimiyle 7 aydır bu görüşmeleri sürdürdük. Görüşmeler 7 Temmuzda tıkanmıştır. Ciddi anlamda uzlaşmadan yana olmayan yönetimin anlayışı neticesi 15 temmuz grevine çıktık. 7 aylık süreçte 8 defa görüşmemiz oldu. İki görüşmemizi grevden hemen önce yaptık. 65 gün hiç görüşmedik. Bilerek ve isteyerek bizi greve sürüklediler. Bunun adı toplu pazarlıktır. Ortaya konan rakamın bir incirimi, yukarısı aşağısı vardır. Bundan geri adım atan bir duruşumuz olamdı. 65 gün eylem ve gösteri yaptık. Bizi görmek ve sesimizi duymak istemediler. Bu grevin müsebbibi biz değiliz. İsdemir yönetimidir. Çelik-İş yok sayma, sendikamızı etkisizleştirme ve işçiyi etkisizleştirme amacı güdüldü. Biz salça fabrikasında değil çelik fabrikasında çalışıyoruz. paslanmaz çelik bir işçimiz var. İsdemir grevinin ardından Körfez’de örgütsüz işçi bırakmamak gibi bir misyonumuz var” diye konuştu ve sözü Genel Başkan Gül’e bıraktı.
İsdemir’de huzur kalmadı
Genel Başkan Gül İsdemir’de grev kararını açıkladığımız da ilk defa işçi grev kararını sevinçle karşıladı. İsdemir’de huzurla süren yönetim anlayışı Recep Özhan’ın yönetimiyle birlikte huzursuzluğa dönüştü ve iş yerinde huzur kalmadı. İlk önce 29 kişiye çıkış verilmek istendi. peki çıkış neden 30 kişi değil de 29. Çünkü çıkış 30 olursa toplu çıkışa giriyor bu da yasaya uygun değil. Bir gün sonra 29 kişinin iş akdi fesih edildi. 29 kişi sonrası yürüyüşe katılan 12 kişinin de çıkışları verildi. O kadar acele hareket etmişler ki izinli bir arkadaşı da yürüyüşe katıldı diye çıkarmışlar. Yürüyüşe katılan 4000 kişi işten çıkartılan ise 12 kişi oldu. Genel müdürün eski ve yeni söylemlerini facebook da yayınlayan ve genel müdürün çelişkilerini ortaya bir arkadaşımızı tespit edip, lojmandan atmış. Genel müdürün neyi kaşıdığını biliyoruz. İsdemir Genel Müdürü ateşle oynuyor. Hatay’ın stratejik bir durumu var onun için şimdilik bu konuyu çok konuşmuyoruz. .
Sorun sadece ücret değil
Genel Başkan Gül, sözlerinin devamında ise “Bu grevin sadece ekonomik yönü yok. İşçi insanca yaşamak istiyor. İsdemir işçisi Bulgar Belene Kampı gibi sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Bizim sorunumuz insanca yaşamak. 6000 işçinin sorumluluğunu taşıyorum. Hodri Meydan diyorum genel müdür gelsin gazetecileri de kendi belirlesin Atatürk Bulvarı’nda canlı televizyon yayında sorunlarımızı konuşalım. Ben bu işe varım. Bizlerin ortalama maşı 1800 TL. Geçenlerde ilgili bankaya gidip genel müdürün maaşını öğrenmek istedim. Genel müdür maaşına şifre koydurmuş. Recep bey ne kadar kar payı aldı? 200 milyara yakın kar payı aldığını biliyorum. Kendisi bizim maaşlarımızı doktor, hakim, savcı maaşı olarak nitelendiriyor. Kendisi ise bu ülkenin Cumhurbaşkanından ve Başbakanından fazla maaş alıyor. Ücret konusu bu grevin en son halkasıdır. Ücret dışında 21 maddede anlaşamadık. İşverenin asıl amacı örgütsüz bir toplum yaratmaktır. Bu genel müdür gitsin bu grev bir saate biter” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.