Hassa Kaymakamlığı başkanlığında Hassa’da faaliyet gösteren iş adamları ile geleneksel aylık istişare toplantısı gerçekleştirildi.

  İş adamı Mehmet Kaya’nın   organizasyonunda Akbez Opet Tesislerinde  gerçekleştirilen toplantıya, Hassa  Kaymakamı Bülent TEKBIYIKOĞLU, Akbez  Belediye Başkanı Abdurahman Demirel,Ardıçlı  Belediye Başkanı Mustafa Köroğlu,İl genel meclis Üyleri Mehmet Dağlı ve Ahmet Çinçin, Hassa İşadamları Dernek Başkanı Av. Halil Zehir, Hassa Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Nuri Gündoğdu ve iş adamları katıldı.

Mart  ayı toplantısında;

Hassa’nın tarım ve ticari yapısı, sorunları ve çözüm yolları, tartışmaya açıldı. Hassa  Kaymakamı Bülent TEKBIYIKOĞLU,yaptığı  konuşmada; “ Sayın Valimiz M.Celalettin LEKESİZ’in talimatlarıyla hayata geçirilen Hatay İli Kırsal Kalkınma ve Stratejik Planı dahilinde Hassa çiftçisini iyi tarım uygulamaları  konusunda bilinçlendirmek, halihazırdaki verimlerini artırmak  ve dünya standartlarında ürün elde etmek amaçlarını taşımaktayız. Buradaki çiftçilerimiz ve işadamlarımız da imkanlarını AB fonları, TKDK, DOĞAKA ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının fonları ile birleştirip güçlerine güç imkanlarına imkan katmalıdırlar. Dörtyol- Hassa arası açılacak tünel sayesinde Hassa İlçemiz, bölgemizin cazibe merkezi olacaktır. Tarım ,tarımsal sanayi ,sanayi ve  Enerji sektörlerinin  önemli bir merkezi haline gelecektir. Adalet Bakanımız Sayın Sadullah ERGİN’in  ve Valimiz Sayın M.Celalettin LEKESİZ’in  Hassa’da yapmış oldukları konuşmalarda;  “Sakın  ha! Arazilerinizi satmayın, boşa heba etmeyin , iyi değerlendirin”  v.b tembih sözleri, bunun en açık ispatıdır.Elbette ki dışardan gelen yatırımcılara kapımız açıktır ancak Hassalılar olarak bizde hazır olmalıyız bizde oyunun içinde olmalıyız.”dedi.

     Hassa  Kaymakamı TEKBIYIKOĞLU;

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK ) ‘nun  traktör desteği ile gerekli başvuruların yapılması gerektiğini çiftçilerimizden ısrarla istedi. Hatay İlinin yılın 310 günü güneş gördüğünü, bereketi topraklara sahip olduğunu, isabetli işler ile Hassalıların  birer zengin adayı olduğumuzu dile getirerek sözlerini tamamladı.

  Hassa Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Nuri Gündoğdu ise yaptığı konuşmada;

“Hassa arazilerinin diğer bölge arazilerine göre yorgun olmadığını,veriminin yüksek olduğunu belirterek,yeter ki, iyi tarım uygulamalarını yapalım ve dünya standartlarında ürün yetiştirelim.” dedi. İlçe Proje Ofisi koordinatörü Mustafa Işık tarafından derneklerin yapacakları projelerle ilgili bilgilendirmenin ardından toplantı, sona erdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.