Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı M. İlker Aycı ile beraberindeki heyet, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 13.30’da Antakya Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, üyeleri ile bir araya geldi.

-Geleceği Rasyonel Planlamak Gerekir-

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Valisi sayın M. Celalettin Lekesiz, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ve çalışma arkadaşlarına Hatay’ı ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti. Hatay iş dünyasında hangi sektörlerin olduğunu ve bu sektörlerin doğru şekilde yönlendirilmesi için Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının ilimizi ziyaret ettiğini ifade eden Vali Lekesiz; “İlimizin geleceğini ilgilendiren her konuda olduğu gibi ortak akıl çerçevesinde buluşmak ve konuya profesyonel biçimde stratejik yaklaşabilmek amacı ile sivil toplum kuruluşları, iş dünyası temsilcileriyle biraraya geldik. İlimiz ekonomisini güçlendirecek, daha müreffeh yarınların kurulabilmesi için ortam hazırlayacak önemli konuları konuşacağız. Bugün itibari ile ihracatta 9’uncu, elektrik tüketiminde 6’ncı sırada yer alan ilimiz, yeni barajlar ve santraller ile bundan birkaç yıl sonrası için heyecan verici gelişmelere hazırlanıyor. Bugün özellikle hassa Tüneli’ni konuşacağız. Çünkü bugüne kadar Amanosların bu tarafı ve öbür tarafı olarak ayrı değerlendirilen ilimiz yatırımları, tünelin hayata geçmesi ile birlikte büyük bir sıçrama yapacaktır.” dedi. Hatay’a yapılacak yatırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunacaklarını ifade eden Vali Lekesiz, Hatay, sahip olduğu kaynaklar, ülkeye yaptığı istihdam, nitelikli insan gücü, ticaret imkanları ve üretimle sadece bölgemizin değil, ülkemizin de önemli merkezlerinden biridir. Biz biliyoruz ki deneme yanılma yolu ile öğrenme en pahalı öğrenme biçimidir. İlimizin geleceğini şekillendirecek, bölgemizin ve ülkemizin ekonomisine büyük katkı yapabilecek Hassa Tüneli ve beraberinde oluşacak potansiyeli akılcı bir biçimde planlamak mecburiyetindeyiz.” dedi. Daha sonra söz alan, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin; Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı ve çalışma arkadaşlarını Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hikmet Çinçin, Hatay’ın en büyük sorununun arsa üretememek olduğunu ve bu konuda Ajans Başkanı ve heyetinden destek beklediklerini ifade etti. Hatay’da modern tarım ve ürün yelpazesinin geliştirilmesi için ajanstan beklentilerinin olduğunu dile getirdi.

-Sadece Bölgenin Değil, Doğu Akdeniz’in Merkezi Hatay-

Untitled-1 copyÇinçin’den sonra söz alan M. İlker Aycı, Tarımsal faaliyetler ve Gıda Gelişimi ve Güvenliği ile ilgili en kısa zamanda bir ekip oluşturarak Hatay’a gönderileceğini ve bu ekibin incelemelerde bulunarak Ajansa raporlayacağının müjdesini verdi. Konuşmasında çeşitli konulara değinen Aycı, Hatay’da yatırımcıların aradığı tüm olanakların mevcut olduğunu ve bir an önce bu kaynakların ekonomiye kazandırılması gerektiğini dile getirdi. Özellikle Enerji ve Tarım konularında bölgenin büyük bir potansiyele sahip olduğunu bu konularda yatırımların artması gerektiğini vurguladı. Aycı, Hatay’ı ziyaretleri esnasında Gerek Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, gerek Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hüsnü Salih Güder ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Hikmet Çinçin’den bölge hakkında aldığı bilgilerin ve karşılıklı istişarelerden çok olumlu sonuçlar çıkardığını ifade etti. Aycı, Hatay hakkında Ankara’ya daha umutlu bir şekilde döneceklerini dile getirdi. Hatay Valisi Sayın Celalettin LEKESİZ’in katılımı, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aycı yönetiminde (TYDTA) gerçekleşen toplantıda, Başkan Yardımcısı Arda ERMUT, TYDTA Başdanışmanı Hasan PEHLİVAN, TYDTA Kıdemli Proje Koordinatörü Seda KALYONCU’nun iştirakleri ile; Hatay İli yatırımları, Hatay ekonomisi ve geleceği konulu geniş bir katılımcı topluluğu ile Hassa Tüneli’nin tamamlanması ile ilimize sunulacak olan yatırım imkanları ve bunların nasıl daha rasyonel biçimde kullanılabileceği ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Soru-cevap bölümü ile devam eden toplantının sonunda, günün anısına ATSO Başkanı Çinçin tarafından Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aycı’ya oyma taş eser hediye edildi. Toplantıya; Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hüsnü Salih Güder, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Dilek Karadeniz, Kurum Müdürleri, Dernek Başkanları, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, İşadamları ve Basın mensupları katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.