Özova Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan’a, Ottoman Palace’de düzenlenen törenle Kazakistan Fahri Konsolosu ünvanı verildi. Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından Ottomon Palace’de ülkeyi tanıtan resim sergisi açıldı. Resim sergisinin açılış kurdelasını Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfi Savaş ve Özova Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan kesti. Kazakistan’ı tanıtan resimlerin yer aldığı serginin gezilmesi ardından törenin yapılacağı salona geçildi. Kazakistanı tanıtan slayt gösterisi ardından Özova Group Başkanı Murat İçcan gecenin açılış konuşmasını yaptı. Murat İçcan yaptığı konuşmada “ Kazakistan ve Türkiye dostluk konferansına hoş geldiniz. Bilindiği gibi Türkiye ile Kazakistan ortak tarihe ve kültüre sahip olup bir çok alanda ortak iş yapmaktadır, yeni yatırımlar ile bu ilişkiler güçlendirilmektedir. Orta Asya’nın parlayan ülkelerinin başında yer alan Kazakistan Cumhuriyetinin Fahri Konsolosluğu görevine şahsımı layık gören Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile Sayın Büyükelçim Canseyit Tüymebayev’e huzurlarınızda teşekkür ederim”dedi.
4 5TÜRKİYE VE KAZAKİSTAN TÜRK DÜNYASININ İKİ DİREĞİDİR
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev konuşmasında Kazakistanla ilgili geniş bilgiler verdi. Bugüne kadar bir çok alanda Türk işadamlarının ülkesinde yatırımlar yaptığını belirten Büyükelçi Tüymebayev ülkeye giriş için vize şartı aranmadığını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilere dikkati çeken Büyükelçi Tüymebayev, işadamı Murat İçcan’a Hatay Fahri Konsolosluğu görevini teklif ettiğini söyledi. İçcan’ın bu tekliflerini kabul ettiğini anlatan Tüymebayev, ”Böylece artık Hatay, Kazakistan’a daha da yakınlaştı ve yakın zaman içerisinde Hatay’da bir Kazakistan Fahri Konsolosluk merkezi de olacak ve hep beraber açılışını yapacağız” diye konuştu. Türkiye’de görev yapmanın kendisine ayrı bir mutluluk ve gurur verdiğini bildiren Tüymebayev, Türkleri kardeş halk olarak gördüklerini söyledi. İki ülke arasındaki ilişkiler hakkında bilgi veren Büyükelçi Tüymebayev, şunları kaydetti: ”Geçtiğimiz son iki yılda devlet başkanlarımız 6’dan fazla, dışişleri bakanlarımız da 10’dan fazla kez bir araya gelmişlerdir. Bu ziyaretler, ülkelerimiz arasındaki karşılıklı ilişkileri geliştirmiştir. Kazakistan ve Türkiye, Türk dünyasının adeta iki direğidir. Türkiye ve Kazakistan arasında Stratejik Ortaklık Antlaşması’nın imzalanması da tarihi bir olaydır. Bunu tüm Türk devletleri için karşılıklı yarar temelinde işbirliği için önemli bir örnek olarak tanımlamak mümkündür.”
KADİM DOSTLUĞUMUZ HER DAİM TAPTAZE KALACAK
Tüymebayev, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin 2010 yılının ocak-kasım ayında 3 milyar 970 milyon dolar olduğunu belirterek, ”Bunun içinde Türkiye’nin Kazakistan’a ihracatı 746 milyon dolar, ithalatı ise 2 milyar 224 milyon dolardır. 2010 yılı sonu itibariyle tahmini dış ticaret hacmimiz 3 milyar 170 milyon dolardır” dedi. Büyükelçi Tüymebayev, şöyle devam etti: ”Kazakistan, Türkiye’ye stratejik öneme sahip enerji kaynakları olan petrolü ve yer altı madenleri ihraç etmektedir. Kazakistan ekonomisine toplam Türk yatırımlarının hacmi yaklaşık 2 milyar dolardır. Ülkelerimiz arasında karşılıklı ticaret ve yatırımı artırmak için Kazakistan ile Türkiye arasında hizmet ve ürün ulaştırması konusunda ortak şirketler kurulabilir ve yer, deniz ve hava ulaştırma imkanlarından istifade edilebilir. Bunların yanı sıra liman ve tersaneler konusunda ortak çalışmalar için gerekli imkanlar mevcuttur. Kadim dostluğumuz ve ebedi kardeşliğimize dayanan Kazakistan-Türkiye ilişkilerinin her daim taptaze kalacağına eminim.” Büyükelçi Tüymebayev, davetlileri Kazakistan’ı gezmeye ve görmeye davet etti. Yapılan konuşmaların ardından Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev Özova Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan’a fahri konsolosluk ünvanını verdi. Özova Group Başkanı Murat İçcan’da Büyükelçi Tüymebayev’e bir teşekkür plaketi verdi. Ardından ise günün anısına istinaden bazı hatıra hediyeler verildi. Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfi Savaş ve Hatay Vali Vekili Kadim Doğan birer konuşma yaparak görüşlerini dile getirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.