İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2013 Yılı 2.Toplantısı, 22 Nisan 2013 Pazartesi günü Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’in başkanlığında Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Yerleşkesinde yapıldı. Vali Lekesiz, işsizliğin zorluklarına vurgu yaparak başladığı konuşmasında, İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi Raporu hakkında bilgi verdi. Raporun, ortak akılla hareket edilerek, ilin ekonomik, sosyal, kültürel verileri masaya yatırılarak, hangi sektörde ne tür gelişmeler var ve önümüzdeki 5 yıllık dönemde hangi iş kolunda kaç elemana ihtiyaç duyulacağı bilgilerine dayanılarak hep birlikte hazırlandığını söyleyen Lekesiz, ilde açılacak kursların, İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi Raporu’na göre açılmasının, hem kamu kaynaklarının heba olmamasını hem de ihtiyaç olan alanda iş gücünün yetişmesini sağlayacağına vurgu yaptı. Bu uygulamanın ilimizde devam ettiğini ve sekreteryasını İş-Kur İl Müdürlüğü’nün yaptığını da hatırlatan Lekesiz, ‘Bu çerçevede meslek kursu açmak isteyen Üniversite, kaymakamlıklar, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, sanayi odası söz konusu alanda bir kursa ihtiyaç olup olmadığını İş-Kur’a soruyor. Buna göre ilimizin ihtiyacı olan iş kollarında meslek kursları açılıyor.’diye konuştu.

untitled-Geçtiğimiz Yıl 5 Bin 261 Kişi İstihdam Edildi-

Lekesiz, gerek özel sektörün gerekse kamunun bu alandaki çalışmaları sonucunda; 2009 yılında işsizlik oranı yüzde 14 iken, 2012 yılında bu oranın yüzde 9,8’e gerilediğini kaydetti. Sadece İş-Kur aracılığı ile geçtiğimiz yıl 5 bin 261 kişinin istihdam edildiğini hatırlatan Lekesiz, ‘Bir önceki yıla göre yüzde 85’lik artış var, istihdam oranının her yıl bir önceki yıla göre arttığını memnuniyetle görüyoruz. Bunda her bir çalışanımızın, işadamlarımızın, meslek odalarının, İl İstihdam Kurulu’nda alınan kararların önemi var, hepinize teşekkür ediyorum.’diye konuştu. Toplantıda daha sonra İş-Kur İl Müdürü Ahmet Bulanık’ın sunumu eşliğinde; SODES kapsamında istihdamı konu alan projelerin iş gücü piyasası analiz sonuçlarına göre uygunluğunun onaylanması, şiddete maruz kalan kadınlara iş ve meslek danışmanlığı yapılması ve istihdamda öncelik tanınmasına ilişkin kurul kararı alınması, OSB’ye ara eleman yetiştirilmesi için açılacak kursların görüşülmesi, engellilere yönelik kursların görüşülmesi, Esnaf ev Sanatkarlar Odası’nın ‘Sanat Sokağı’ uygulaması, İş-Kur meslek seçimine destek dergisi, sosyal yardım istihdam bağlantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın özürlü istihdamına ilişkin genelgesinin görüşülmesi, çocuk işgücü anketine ilişkin bilgilerin değerlendirilmesi ve çocuk işçiliğinin engellenmesi için önlemler alınması, İş-Kur kampanya otobüsünün ilimizi ziyareti konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür Vekili Lokman Yeşilkaya, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)Müdürü Zekai Kalay, Ticaret İl Müdür Vekili Ziya Yüksel, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürü Ökkeş Kulakoğlu, işçi ve işveren sendikası temsilcileri katıldı.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.