“Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar Kararnamesi” ile ilimizden tayini çıkan Vali Yardımcılarına ve İlçe Kaymakamlarına Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz ve eşi hanımefendi Zehra Lekesiz’in ev sahipliğinde Veda Yemeği verildi. 12 Eylül 2014 Cuma günü Ottoman Otel’de düzenlenen yemeğe; emekliğe ayrılan Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel ile tayini çıkan Vali Yardımcısı Kadim Doğan ve yine tayinleri çıkan Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Erzin Kaymakamı İskender Yönden, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Kumlu Kaymakamı Ali Güner, Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz ile göreve devam eden Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar ile eşleri katıldı. Yemekte duygu ve düşüncelerini dile getiren Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel, meslekte 40 yılı tamamladığını ifade ederek, “Mesleğimin son günlerinde sizlerle vedalaşma fırsatı oluşturan Sayın Valimize ve eşi hanımefendiye teşekkür ederim. İşimi her zaman severek yaptım. Belki her zaman gönlümüzden geçen olmamıştır ama geriye dönüp baktığımda mutlu olduğumu ve severek çalıştığımı görüyorum. Herkesin, hepimizin yolu açık olsun.” dedi. Vali Yardımcısı Kadim Doğan da, hem sevinçli hem de üzgün olduğunu ifade ederek, “5 yıldır Hatay’da görev yapıyorum ve 36 yıldır da mesleğimi icra ediyorum. Hatay’da gerçekten güzel günlerimiz oldu. Sayın Valimizle çalışmak mesleğe yeni başlamak gibi oldu zira kendisinden çok şeyler öğrendik. Görev süremiz boyunca bizlere gösterdiği manevi desteklerinden dolayı teşekkür ederim. ” diye konuştu. Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş da, Hatay’da görev yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, görev süresi içerisinde manevi desteklerini yanında gördüğü Vali Lekesiz’e teşekkür etti. Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı da, “Çok şerefli Mülki İdare Amirliği görevinde 23.yıla girdim. Görev yaptığınız yerde şartlar ne kadar ağırsa, oradan ayrıldıktan sonra oranın hatırlanmaya değer olduğunu ve mesleği anlamlı hale getirdiğini gördüm. Hatay’da görev yapmaktan da büyük mutluluk duydum. Herkesin yeni görev yerleri hayırlı olsun.” dedi. Erzin Kaymakamı İskender Yönden ise, görev süresince manevi desteklerini kendilerinden esirgemeyen Vali Lekesiz’e teşekkür ederek, “Yeni ilçelerde yeni görevlere başlayacağız. Sizden öğrendiklerimiz bizlere yol gösterecek.” dedi. Kumlu Kaymakamı Ali Güner de bu güzel gecenin hazırlanmasından ve kendilerine veda imkanı sunulmasından dolayı Vali Lekesiz’e ve eşi Hanımefendiye teşekkür etti. Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ise yaptığı konuşmada, değerli meslektaşları ile böyle güzel bir akşamda birarada olmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti. Tekbıyıkoğlu, “Üç yıldır buradayım, aylar geçse de yıllar geçse de dostlar bizi hatırlasın.” diye konuştu. Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz ise, bir yıllık görevinin ardından tayini çıktığını ifade ederek, Hatay’da görev yapmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti. Yılmaz görevi süresince manevi anlamda yanında olan Vali Lekesiz başta olmak üzere meslek büyüklerine de teşekkür etti.

29 16 15 14 4 3 2 29  -Hizmetleriniz için Devletim ve Milletim Adına Teşekkür Ederim-

Daha sonra bir değerlendirme konuşması yapan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, tayini çıkan Vali Yardımcılarına ve Kaymakamlara yeni görevlerinin hayırlı olması dileğinde bulundu. Lekesiz, “Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Hizmetleriniz için Devletim ve milletim adına teşekkür ederim. Siz bu zorlu görevi icra ederken eş ve çocuklarınız da büyük fedakarlıkta ve büyük feragatta bulundular. Onlara da bundan dolayı ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi.

-Dünyanın En Eski Mesleklerinden Biri-

İdareciliğin, dünyanın en eski mesleklerinden ve dünyanın en eski sanatlarından birisi olduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, “Ama bilim olarak da en yeni bilimlerinden. Ülkemizin tarihinde de çok derin izlerimiz ve hizmetlerimiz var, bireysel ve kurumsal anlamda bu coğrafyaya, bu coğrafyanın insanına, yüce milletimize hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşadık, yaşıyoruz. Bu meslek, mihneti ve meşakkati çok, neması ve hasılatı az ancak hazzı ve zevki de çok yüksek bir meslek. Hemen hemen tamamımız da zaten insanımıza hizmet etme bahtiyarlığına sahip olmak için bu mesleğe talip olduk.” dedi. Hemen her meslekte olduğu gibi bu meslekte de dünyada olup bitenin görmezden gelinemeyeceğine, bireysel ve toplumsal anlamda dünyadaki dönüşümlerin gözardı edilemeyeceğine dikkat çeken Lekesiz, “Gözardı edersek, ne kendimizi, ne çalıştığımız kurumları, ne çalıştığımız ilçeleri ve ülkeleri daha iyiye götürebiliriz. Dünyada özellikle son 30 yıldır sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda çok ciddi dönüşümler var. Bunların her biri şüphesiz bizleri de ilgilendiriyor çünkü bu dönüşümlerin hemen hepsi de yönetimin sadece yapısını değil paradigmasının da gözden geçirilmesini zorunlu kılan değişimler.”diye konuştu.

-Dünya Nüfusu Hızla Artıyor-

Dünyanın nüfusunun hızla arttığını ve bugün itibarı ile 7 milyara ulaştığını hatırlatan Lekesiz, “Tarihte 1500 yıllık bir süreçte dünya nüfusu sadece 100 milyon artıyordu. Şimdi 25 yılda dünya nüfusu ortalama 2 milyar artıyor, şüphesiz ülkemizin nüfusu da artıyor. Ülkemizin nüfusu 1920’de yaklaşık 13 milyon iken bugün 76 milyon. Kırsal ve kent nüfus dengesi dünyada da ülkemizde de çok değişti. 20’li yıllarda ülkemizdeki kırsal nüfusun toplam nüfustaki payı yaklaşık yüzde 80, kent nüfusu yüzde 20 iken bugün bu tam tersine döndü. Şimdi yüzde 80’lere dayanan bölüm kentlerde yaşıyor.Diğer yandan dünyada tarihin hemen hiçbir döneminde bu kadar acımasız rekabet olmamıştı. Bugün insanlık tarihinin hemen hiçbir döneminde olmayan acımasız bir rekabet var. Bu tüm yönetimleri, sorumlu makamları doğrudan ya da dolaylı etkilediği gibi şüphesiz mülki idare amirlerini de etkileyen faktörlerden bir tanesi. “diye konuştu. 1990’lara kadar dünyanın tükettiğinin hemen hemen tamamına yakınını Amerika, Kara Avrupası ve Japonya’nın ürettiğini hatırlatan Lekesiz, “Ama 90’lı yıllardan sonra dünyada çok farklı bir trend başladı başta Asya ülkeleri olmak üzere ekonomik zihniyetin değişmesi, üniversite eğitimi ve öğretiminin öneminin kavranması ve başka dinamiklerin devreye girmesi ile dünyada üretmeyen kalmadı. Türkiye de bu yarıştan kopmamak için büyük bir çabanın ve çalışmanın içerisinde.” diye konuştu. 1920’li yıllarda vergi konusuna bakıldığında yine kent lehine olduğunun görüldüğünü ifade eden Lekesiz, “Net rakamlar olmamakla beraber kent nüfusunun kırsal nüfusa göre vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 90’ını verdiğini görüyoruz. Aynı konuya “katma değer üretme” açısından baktığımızda da kent merkezinde ve kırsalda çok büyük farklılıklar görüyoruz. 1920’li yıllarda ülkemizin toplam GSMH 600 milyon ile 1 milyar dolar arasında değişiyor, çok şükür bugün gelinen noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin GSMH’sı 820 milyar dolara ulaştı. Bunun yüzde 86’sının kent merkezlerinde üretildiğini, yüzde 14’lük bölümünün de kırsalda üretildiğini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

-Bilişim Sektörü-

Günümüzde bilişim sektörünün de son derece gelişme kaydettiğini ifade eden Vali Lekesiz, “Bilişim sektörünün gelişmesiyle beraber, düne göre dünya daha saydamlaştı, dünya daha bilinir daha görülür hale geldi. İletişim, üretim ve ulaşım teknolojisindeki gelişmeler bileşik kaplar misali diğer sektörlerin hepsini de etkiliyor. Son 30 yıla baktığımızda bu 3 sektörün hepsinde de esaslı değişmeler ve gelişmeler olduğunu görüyoruz. İnsanımız artık dünyanın her yanındaki sağlık, altyapı, eğitim hizmetlerini, temel hak ve özgürlüklere ilişkin gelişmeleri, hemen her alandaki şartları ve standartları görüyor ve bunu ülkesinden de bekliyor. 21. yüzyıl insanının ihtiyaçları çok çeşitlendi, zenginleşmeyle, iletişimin gelişmesiyle beraber dünyada insanların artık çok daha fazla yeri gezip görmesiyle beraber standartlar daha da yükselecek. Yöneticilerinden bu standartların kendileri için de sağlanmasını isteyecek. Yönetici bu gelişmeleri görmezden gelirse günü, yaşadığı çağı ıskalar.” diye konuştu.

-Mülki İdare Amiri Nasıl Olmalı-

Mülki İdare Amiri’nin nasıl olması gerektiği konusuna da değinen Lekesiz, “Mülki idare amirlerimizin hepsinin de “lider yönetici” dediğimiz bulunduğu ilçeyi sevk ve idare edebilen, ilçesini çekip çeviren, ilçenin geleceğine ilişkin hayallerini toplumsal dinamiklerle paylaşarak ortaya koyan, o hayallerin peşinden, toplumsal dinamiklerle beraber, enerji ziyan edilmeden gidilmesine yönelik bir psikolojik iklim hazırlayan ve motor görevi yapan mülki idare amirlerini kastediyoruz. Memurları ve kamu görevlilerini idare edip, onları yönetmeyi, ilçe idare etmek zannedersek yanılırız. Günümüzdeki gelişmeler karşısında artık tüm toplumsal dinamikleri harekete geçirerek, o bölgenin yer altı kaynaklarını, yer üstü zenginliklerini, insan kaynaklarını, üzerinde bulunduğu iklim kuşağını, derin tarihini, zengin kültürel mirasını, o ilçeye yönelik her ne varsa bunları harekete geçirebilen, sivil toplum örgütleri ve benzeri dinamikleri olabildiğince koordine edip bunları harekete geçirebilen idareci “lider yönetici” ve günümüzde mülki idare amirlerine bir rol biçmek, yeni fonksiyonlar yüklemek gerekirse bunun böyle olması kaçınılmazdır. En büyük risk, risk almamaktır. Risk almazsak korkarım görev yaptığımız yeri idare edemeyiz.” şeklinde konuştu.

-Yetkilerinizi Değil Sorumluluklarınızı Hatırlayın-

Günümüz insanının idarecisinden yetkilerini hatırlamasını değil, sorumluluklarını hatırlamasını beklediğini de vurgulayan Lekesiz, “21.yüzyl Türkiyesi’nde de 21. yüzyıl dünyasında toplum, kendisini gördüğü zaman artık yetkilerini değil sorumluluklarını hatırlayan idarecileri tercih ediyor. Bunlar Türkiye’nin modernleşme sürecinin çok açık ve net sevinilmesi gereken yansımaları ve somut sonuçlarıdır. Kendimizi yenilememizi, “zamanın ruhu” dediğimiz hadiseyi doğru okumamızı ve ona göre biçimlenmemizi gerektiren güzel gelişmelerdir.” şeklinde konuştu.

-Hatay Çok Renkli, Çok Güzel Bir Coğrafya-

Hatay’ın çok renkli, çok güzel bir coğrafya olduğunu vurgulayan Lekesiz, “Komşumuz Suriye’de yaşanan süreçten dolayı elbette bazı zorlukları da var. Arkadaşlarımızın zamanlarından, rahatlarından fedakarlık ederek, ailelerinden ve çocuklarından zaman ayırarak insanımıza hizmet etmek için çok ciddi koşturduklarını ve bunun somut sonuçlarının da olduğunu biliyorum ve görüyorum. Bunların yakından takipçisiyiz. Biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milletiyle beraber çağdaş uygarlık düzeyi ve onun daha ötesine gitme ideali açısından bu yolculukta yaptığınız hizmetlerin hepsi de karşılığını bulacaktır. Devletim ve milletim adına tekrar teşekkür ederim, yolunuz açık olsun.” dedi. Konuşmaların ardından, Vali Yardımcılarımıza ve eşlerine, ilçe kaymakamlarına ve eşlerine Vali Lekesiz ve eşi hanımefendi Zehra Lekesiz tarafından günün anısına birer hediye verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.