CHP İskenderun eski Belediye Meclis Üyesi Av. Bülent Akbay, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’e sert çıktı:

“İşçilerin ekmeğiyle oynama”

İskenderun Belediyesi’nde işten çıkartılan 75 güvenlik görevlisi, haksız yere işten çıkarıldıklarını iddia ederek belediye binası önünde basın mensuplarının karşısına çıktılar. Sendikaların da destek verdiği işçilere CHP İskenderun eski Belediye Meclis Üyesi Av. Bülent Akbay, MHP İskenderun Belediye Başkan adayı İbrahim Gül ile Taşeron İşçiler Derneği 2. Başkanı Av. Orhan Korkut da eşlik etti. İşin ilginç yönü İskenderun Belediye Meclisi’nde muhalefet görevi üstlenen CHP’den tek bir belediye meclis üyesinin, protesto gösterisinde olmadığı gözlendi. CHP’li meclis üyelerinin ve CHP İskenderun ilçe teşkilatının işçilere sahip çıkmaması tepki topladı. Belediye meclis üyesi olmamasına rağmen işçilere sahip çıkan Av. Bülent Akbay, Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in bir an önce bu yanlıştan dönmesi gerektiğinin altını çizdi.
Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in seçim öncesi kimseyi işten çıkartmayacağı şekilde söz verdiğini ancak sözünde duramadığını ileri süren İskenderun Belediyesi Eski Güvenlik Amiri Muzaffer Keleş, iddialı açıklamalarda bulundu. İşten çıkartılın Belediye eski Güvenlik Amiri Keleş, “Bizler İskenderun’da bulunan halkımıza ait 70’e yakın tesisi gece, gündüz demeden koruyan, bizler bir lokma aşı, ekmeği evinde bekleyen eşini, çocuklarını geçindirmeye çalışan, bizler belediye yönetimi tarafından ekmeği aşı elinden alınmış 5188 sayılı kanuna bağlı özel güvenlik görevlisiyiz. Belediye Başkanımız Seyfi Dingil seçim öncesi mitinglerde bizleri seçerseniz hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayacağını, hiç kimseyi işten çıkarmayacağı sözünü vermişti. Peki bu çıkartılanlar kim? Bu sizin sözleriniz midir? Ak sözleriniz bu mu? İlk günden itibaren belediye binamızın içinde makam ve oda kavgası yaşandığını gördük. Birilerine makam, yetki veriliyor 3 gün sonra o kişiyi alıp yerine başkasını veriyorlar. Böyle bir kargaşa halen devam ediyor. Asıl olay odaları kimler sahiplenirse sanki babalarının paralarıymış gibi odalarını döşemesi halkın parasıyla şatafatlı lüks odalar oh ne ala ne ala. Bu mu hak bu mu hukuk?” diye konuştu.

232BELEDİYE BAŞKANLARI BELEDİYE BİNALARINI
BABALARININ MALI GİBİ GÖREMEZLER

CHP İskenderun eski Belediye Meclis Üyesi Av. Bülent Akbay ise, Seyfi Dingil’in göreve gelir gelmez hizmet yerine, işçilerin ekmeği ile oynamayı tercih ettiğini savundu. “İşçinin ekmeği ile oynama… Git çalan, çırpan müdürlerinin ekmeği ile oyna” diyen Av. Bülent Akbay sözlerine şöyle devam etti: “İşinden, aşından yoksun olan bu insanların ailelerinin hangi durumda olduğunu zannedersem bu ülkede yönetenlerin tümü hiçbir zaman algılayamadı ve buna uygun davranışlar içerisinde olmadı. Belediye başkanları belediye binalarını babalarının malı zannediyor. Ve adeta seçim öncesi seçilebilmek için birilerine bu insanların ekmeklerini pazarlık konusu edip, bu insanların ekmeklerini satıp, bu insanların emeklerini çalıp ‘siz bana oy verin ben size iş imkânı sağlayacağım’ diyerek iktidara geliyorlar. Aslında sadece ve sadece emekçilerin bir şekilde emeklerini, ekmeklerini satarak o koltuklara oturuyorlar. Üzülerek görüyorum ki Sayın Seyfi Dingil’de aynı şeyi yapmıştır. Gelir gelmez hizmetlere dönük bir takım radikal değişiklikler yapacağına, en kolay işçilerin ekmeği ile oynamayı tercih etmiştir. Bu insanlar Ortaçağ döneminde toprakla alınan toprakla satılan insanlar değillerdir. Belediye başkanları geldikleri zaman belediye binalarını babalarının malları gibi göremezler. Belediyeler halka hizmet etmek içindir. İstihdam yaratmak içindir. Bir şekilde ben iktidara geldim, ben koltuğu aldım senin işine son veriyor, seni işe alıyorum gibi bir belediyecilik yöntemi yanlış bir yöntemdir. Seyfi Dingil bu yanlıştan dönmek zorundadır. Çünkü insanların ekmeği ile oynayan hiçbir insan iflah olmamıştır. Bizler belediye başkanının başarılı olmasını istiyoruz. Başarılı olacaksa önce emeğe saygı duyacak. Emeğe saygı duymazsa insana saygı duymaz. Seyfi Dingil bir işçiydi. İşçi olduğu günleri hatırlasın. Ve bu insanları geri işe alsın. Alsın ki hep birlikte bu kente yepyeni şeyler üretelim.”

YAZIKLAR OLSUN!
Bülent Akbay’ın ardından işçilerin işten çıkartılmasının siyasi bir kavga haline dönüştüğünü açıklayan ve işçileri sahiplenen bir başka isim MHP İskenderun Belediye Başkan adayı İbrahim Gül ise, “Ben de adaydım. Diğer siyasi partilerin adayı olduğu gibi ben de şu sözü vermiştim. Biz eğer bu memleketi yönetmeye talipsek bu memlekette yaşayan herkesin ekmeğini büyütmeye talibim demiştim. Ama bugün baktığımız zaman göreve gelen belediye başkanı ve idaresi insanların ekmeği ile oynamaktadır. 75 insanın işten çıkarılması yerine başkalarının alınması İskenderun’da işsizlik sorununu mu çözecektir? Tek olacak şey şudur işsizin adı değişecektir. Civelek zamanında da 400 kişi işten çıkartıldı. Bu siyasi kavgayı devam ettirirseniz bir 5 yıl sonra da sizin işe aldığınızı bir sonraki yönetim işten çıkaracaktır. Bu çözüm değildir. Eğer ki bir MHP’li başkanda bir emekçiyi işinden ediyorsa ona buradan söylüyorum ‘Yazıklar olsun” açıklamasına yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.