İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesindeki ilaçlama ekibi, çalışmalarına sistemli ve programlı bir şekilde devam ediyor. Teknik donanımlı araçlar ve deneyimli elemanlarla yürütülen ilaçlama çalışması, insan sağlığına zarar vermeyen ilaçlarla gerçekleştiriliyor. Genel ilaçlamanın yanı sıra, sivrisinek ve karasinek larva mücadelesi ve gece sivrisinek ilaçlama çalışması yapan ekipler, dezenfekteye de özen gösteriyor.

Araçlar GPRS cihazıyla takip ediliyor
Gece sivrisinek ilaçlama, sivrisinek ve karasinek larva ilaçlama, genel ilaçlama çalışması yapan ekipler, halkımızın şikayetlerini de ivedi bir şekilde değerlendirerek, sonuçlandırıyor. Nisan-Ekim tarihleri arasında akşam 18.00-24.00 saatleri arasında ergin sineklerle mücadele için 6 adet ilaçlama aracı ve ULV cihazı ile soğuk sisleme yöntemiyle mücadele yapılıyor. Sivrisinek ve karasinekle mücadele çalışması, İskenderun mücavir alanları içerisinde bulunan 44 mahallede, her alan haftada iki defa olmak üzere gerçekleştiriliyor. Programın uygunluğunu takip etmek amacıyla her araçta GPRS cihazı bulunuyor. GPRS cihazıyla, aracın girdiği her sokak ve sokaktaki hızları internet ortamında takip ediliyor.

DSC_0152. DSC_0171. DSC_0181.Larva mücadelesi yıl boyu sürecek
Sivrisinek ve karasinek larva ilaçlama çalışması da devam ediyor. Larvalara yönelik olarak yıl boyu logar, konteynır, dere, bataklık, kanal su birikintisi gibi alanlarda pompa ile larva mücadelesi yapılıyor. Sivrisinek ve karasinek larvalarının özellikle üreme alanlarını tesbit eden ekipler, bu bölgelerde çalışma yapıyor. 44 mahallede hava şartlarına göre 15-20 günlük periyotlar halinde uygulanıyor. Ayrıca Fog (TF sıcak sisleme) cihazıyla kapalı alanlara dumanlama yapılarak, sivrisinek kışlak çalışması yapılıyor. Dezenfektanların çevreye ve insana zarar verilmeden kullanılmasına imkan tanıyan fog cihazıyla, her türlü haşereye karşı etkin mücadele yürütülebiliyor.

İlaçlamanın yanı sıra dezenfekteye de özen gösteriliyor
Genel ilaçlama çalışması da etkin bir şekilde sürüyor. Mist Blower cihazıyla çöp döküm alanında sahaya dökülen çöp içerisinde karasinek ergin ve larva mücadele işlemi yapılıyor. Sahaya döküm yapan araçlar, çalışma bitiminde temizlik garajında basınçlı suyla yıkanarak, karasinek ilaçlaması ve hastalık taşıyıcı bakterilere karşı dezenfekte ediliyor. Şehir içerisindeki konteynırlar ise, dezenfekte aracına alınarak, basınçlı su ile temizlenip, ilaçlanıyor. İlaçlama programının takibi Temizlik İşleri Müdürü Salih Tokmak ve Ziraat Mühendisi Doğan Bestami Kılınç tarafından yapılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.