Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde çifte bombalı saldırı ile 51 kişinin ölümüne neden olan kişilerin fotoğrafları ile yaptıkları planların tüm ayrıntıları ortaya çıktı. Habertürk’ten Bedirhan Özyiğit’in haberine göre hain saldırı şöyle gelişti: Suriye tarafından T.D.’nin getirdiği yabancı 2 kişi, Türkiye’ye Yayladağ Sınır Kapısı’ndan 9 Mayıs günü 22.00’de giriş yaptı. N.E. tarafından alınan kişiler, bombalama olayında kullanmak için alınan iki minibüse gizli bölme yapması için Harbiye beldesinde kaportacı M.G.’nin yanına gitti.reyhanli_zanlilari_8813

BOMBALAR LAZKİYE’DEN
Bir ton civarındaki C-3 patlayıcı Y.N. tarafından Lazkiye’den gemiye yüklendi ve Samandağ’a getirildi. 30 kiloluk paketler halinde Hatay’ın Harbiye beldesine götürüldü. Y.N., bombalar karşılığında Mihraç Ural ve yanındaki ‘Hacı’ kod adlı birinin adamlarından 5 milyon Suriye lirası aldı.

CUMA GÜNÜ ANKARA
Harbiye’de perşembe günü minibüslere yüklenen bombalar, cuma günü Ankara’da Kocatepe Cami ve bir alışveriş merkezi yanında patlatılmak için hazırlandı. N.E. ve Y.N. ise keşif için Ankara’ya gitti. Ancak son anda Ankara’dan vazgeçildi. Ankara’da bombalı saldırı düzenleneceği yönünde polisin bilgi sahibi olduğunu öğrenen zanlıların eylemi Reyhanlı’da gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

ORGANİZATÖR ARANIYOR
Olayı Türkiye’de organize eden kişi olduğu ileri sürülen ve olaydan hemen sonra kaçan N.E.’nin Hatay’dan yurt dışına çok sayıda giriş çıkışı bulunduğu öğrenildi. N.E.’nin son olarak 8 Mayıs’ta Yayladağı kapısından çıkıp, 9 Mayıs günü ise tekrar giriş yaptığı tespit edildi.

ÇIKIŞI VAR GİRİŞ YOK
Türkiye’yi kana bulayan bombaları Lazkiye’de yüklediği ileri sürülen Y.N.’nin ise kaçakçılık suçundan emniyette kaydı bulunduğu öğrenildi. Suriye’ye çok sayıda geçişi olduğu öğrenilen Y.N.’nin en son 30 Nisan’da Hatay Yayladağı’ndan çıkışı olduğu, ancak bir daha resmi yollardan Türkiye’e girişi olmadığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.