Solunum yoluyla vücutta çeşitli hasarlara neden olan ve dünya genelinde, bir yıldan bu yana etkisini sürdürmeye devam eden koronavirüs, nörolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Hastalık atlatılsa dahi, hastalığın yan etkileri devam ediyor. Koronavirüs hastalığı geçiren hastaların çoğunda nörolojik semptomlar görülmekte ve ağır hastalarda inme gibi yüksek riskli rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.
Koronavirüs Guillain Barre Sendromunu Tetikliyor
Koronavirüs enfeksiyonu sonrası; vasküler baş ağrısı ve pozüsyonel vertigo, en sık görülen şikâyetlerin başında geliyor. Bununla birlikte koronavirüs enfeksiyonu, vücudun pek çok bölgesinde; karıncalanma, uyuşmaya ve his kayıplarına neden olan ‘Guillain Barre Sendomu’nu tetiklediğinden, özellikle bacaklarda kuvvetsizlik ve yürüme bozukluğu yaşayanların nörolojik muayeneden geçmesi önem arz etmektedir.
Vakalarda Artış Var, Kurallara Uyalım
Yeni tip koronavirüs salgını, sadece bir solunum yolu hastalığı değil, kalıcı hasarlara yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Yeni normalleşme sürecinde rehavete kapılmadan; maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam edelim. Kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için tedbiri elden bırakmamız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.