Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde tezhip kursu gören 19 kursiyerin imzasını attığı nadide çalışmalar, ünlü tezhip sanatçısı Süreyya Alper’in gözetiminde yapıldı. İskenderun Belediyesi 1 Nolu Sosyal Tesisinde sanatseverlerle buluşan serginin açılışına Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’de eşi ile katıldı. Programa iki kursiyerin duygu ve düşüncelerini paylaşması ile başlandı.
“Kültürümüzü Yansıtmak Geleceğe Köprü Kurmak Demektir”
Hatay’da insanlığın ortak kültür hazinesinin var olduğunu ifade eden İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit; “kültürümüzü çağımızda, günümüzde yaşatmak ve geleceğe nakletmek konusunda Hatay Valiliğimiz ciddi bir gayret göstermiştir. Miras olan kültürümüzü bugün yansıtmak geleceğe köprü kurmak demektir” dedi.

içerik 1(149) içerik 2(181) içerik1(67)“Sanatseverlere Tüm İmkanları Vereceğiz”
Kaymakam Özyiğit’in ardından, böyle bir sergiye evsahipliği yapmaktan ötürü duyduğu memnuniyeti dile getiren İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’de İskenderun’un yalnız sanayi de değil kültür anlamında da çok iyi yerlere gelebilmesi için sanatseverlere tüm imkanların verileceğini söyledi.

“Kültürümüz Olmazsa Bizler Biz Olmaktan Çıkarız”
Başkan Seyfi Dingil’in konuşmalarından sonra tezhip sanatının Türk süsleme sanatlarında bir kültür olduğuna vurgu yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ise; “maddi ve manevi değerlerimizin bütünü kültürümüzü yansıtır. Yüzlerce yıllık medeniyet yürüyüşümüzde kimliğimizi oluşturan unsurlardır kültürümüz. Kültürel değerlerimiz olmazsa bizler biz olmaktan çıkarız” dedi. Konuşmalarının ardından 19 Kursiyere başarı belgeleri Vali Lekesiz, İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve Hatay Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan tarafından takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.