Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Kurban bayramını diğer günlerden ayıran nokta et tüketim sıklığı ve miktarının artması.Benim önerim;kurban bayramında da sağlık beslenme ilkelerine uygun,uygun porsiyonda yeterli ve dengeli beslenmeye devam etmeniz.
Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeliyiz?
• Kırmızı et iyi bir protein kaynağı olup demir,çinko,B grubu vitaminler ve A vitamini açısından zengindir.Kırmızı etin doymuş yağ ve kolesterol oranı yüksektir.
• Kurban bayramında en sık yapılan hatalardan biri etin hiç bekletilmeden tüketilmesidir.Hazımsızlık ve mide sorunlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız kurban etini en az 24 saat bekletmenizi öneriyorum.
• Daha sonra tüketilmek için saklanacak etler küçük parçalara ayrılıp kuşbaşı ya da kıyma şeklinde tek pişirimlik miktarlarda buzdolabı poşetlerinde saklamanızı öneriyorum.Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta,derin dondurucularda -18 santigrat derecede daha uzun süre saklayabilirsiniz.
• Pişirmek için buzdolabından çıkarılan etler buzdolabının alt rafında çözdürülüp çözünen et hemen pişirilmelidir.Çözünen ete tekrar dondurma işlemi uygulanmamalıdır.
• Et doğrama ve hazırlama işlemi yaptığınız kesme tahtasında çiğ sebze ve meyve doğranmamalıdır.
• Pişirme yöntemi olarak etlere yağ ilavesiz ızgara,haşlama,fırınlama işlemi uygulanabilir.Kızartılmış etleri tercih etmemeye çalışın.
• Geleneksel kurban bayramı yemeği kavurmalara tereyağı,margarin,iç yağı ilave etmeden etleri kendi yağında ve suyunda pişirme çalışın.Sebzelerle de renklendirebilirsiniz!
• Bir diğer geleneksel kurban bayramı kültürü mangal!Burada dikkat etmeniz gereken etin ateşe çok yakın olmaması ve kömürleşmemesidir.Bu durum vitamin kayıplarına yol açabilir.
• Et yanında kola,gazoz gibi asitli içecekler yerine ayran/yoğurt gibi sağlıklı içecekler tüketmeye çalışın.
• Demir emilimini arttırmak için et tüketiminin yanında C vitamini açısından zengin salata/sebze tüketmeye çalışın.
• Kurban bayramında da günlük su tüketiminize dikkat edin ve en az 2.5-3 litre su tüketmeye çalışın.
• Gittiğiniz bayram ziyaretlerinde de tercihiniz hamurlu şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar olabilir.Meyve suyu,gazoz,kola gibi içecekler yerine de bitki çayları,ayran tercih etmeye çalışın.
Kısaca;kurban bayramında da sağlıklı beslenmeye devam ediyoruz.Güne hafif bir kahvaltıyla(yulaf ezmesi+yoğurt+meyve) başlanabilir.Öğle yemeğinde avuç içi kadar yağsız et yanında salata gurubu ve bulgur pilavıyla tercih edilebilir.Akşamda tercihiniz lif alımınızı arttıracak sebze yemeği ya da kurubaklagil grubu yanında da yoğurt/kefir tercih edebilirsiniz.Her gün en az 30 dakika tempolu yürümeye çalışın.
O zaman bayramda da sağlıklı beslenmeye devam!

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.