Modernizasyon ve kapasite artışı projesi kapsamında konteyner terminaline dönüştürülen LimakPort İskenderun’da yüksek tonajlı hat gemilerinin yüklerini indirebilecek konteyner vinçleri limana ulaştı. İskenderun Limanı’nda 200 milyon dolarlık yatırım yapan LİMAK Port kademeli olarak kapasitesini 1.3 milyon TEU’ya ulaştırılmasını planladığı projenin ilk etabında konteyner elleçleme yapılacak terminali oluşturmuştu. Bu amaçla rıhtım yapıları, sahalar, kapılar ve depolar yeniden inşa edildi, liman tarama çalışmaları yürütüldü, tüm alt ve üstyapılar konteyner elleçlemeye uygun hale getirildi. Ocak 2012’de inşaatına başlanılmış olan proje, %65 seviyesinde tamamlandı. Proje kapsamında, büyük tonajlı gemilerin yanaştırılması için liman derinleştirilerek, 1.7 milyon metreküp deniz dibi taraması yapıldı. Toplamda 920 metre uzunluğuna ulaşılacak rıhtım inşaatlarından, 550 metre uzunluğundaki kısmının inşaatı tamamlandı.konteynervincleri_geldi_buyuk

KONTEYNER VİNÇLERİ LİMANDA

LİMAK port İskenderun’da konteyner terminalinde Post Panamax gemilerinin yüklerini rahatlıkla indirebilecek konteyner vinçleri de gemiyle limana ulaştı. Altı adet Konteyner elleçleme vinçlerini taşıyan Palanpur adlı gemi, yerleştirileceği üç ve dört nolu rıhtıma yanaştırıldı. Kontyner terminali için ilk parti Post Panamax hat gemilerinden elleçleme yapacak 6 adet konteyner vinci yanaştırıldığı rıhtıma indirilip, montajı yapılacak.

LİMAK RENGİNİ GÖSTERDİ

İskenderun’a ulaştırılan altı adet konteyner vincinin de sarı lacivert renkte olması ve Nihat Özdemir’in de Fenerbahçeli oluşu LİMAK’ın rengini gösterdiği yorumu yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.