27Gezici Araştırma Şirketi tarafından Adana, Mersin ve Hatay’da yapılan seçim anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. Seçim anketinin sonuçları Türkiye’nin en çok tercih edilen internet sitelerinde yer alıyor. Araştırmanın konusu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na da ilişkin olunca, ister istemez internet sitelerinin tıklanma rekorları kırması doğal bir sonuç gibi gözüküyor. İnternet sitelerinde “Adana, Mersin ve Hatay’da kritik anket” başlığıyla yayınlanan haberde, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?” sorusuna araştırmaya katılanların cevabı Lütfü Savaş yüzde 58.8, Sadullah Ergin yüzde 6.8 olarak gerçekleşmiş.
Gezici Araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırma, 13 – 14 Nisan tarihlerinde Hatay il sınırlarında yani yeni Hatay Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde 3.400’ü kadın toplam 6.800 denekle hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmış. Hatay Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde yer alan ilçelerin nüfusunun ağırlığınca seçmenle görüşme yapılmış. Araştırmanın istatistiki hata payı, güven sınırları içerisinde ± % 1,4’tür

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
Soru açık uçludur ve vatandaştan isim talep edilmiştir. Ankette “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?” soruya verilen yanıtlarda Hatay genelinde Lütfü Savaş yüzde 58.8, İris Şentürk yüzde 21.2, Mahmut Alpagut yüzde 13.2 ve Sadullah Ergin yüzde 6.8 oranında tercih edilmiştir. Hatay’da yapılan araştırmada ilçelerin durumu da göz önüne çıkmıştır.

MEHMET DÖNEN’İN İSMİ DAHİ YOK
Adı CHP’den Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Mehmet Dönen’in ismi, araştırmaya katılanların aklından dahi geçmemiş. İris Şentürk ve Mahmut Alpagut belli bir oranda tercih edilirken, CHP’den Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çalışmalarını sürdüren Mehmet Dönen, yüzde 1 dahi tercih edilmemiş.
“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?” sorusunun yanıtı da:
AK Parti 49.2 %
CHP 34.1 %
MHP 11.3 %
BDP 2.8 %
DİĞER 2.6 % olarak şekillenmiş.

BEKİR ALTAN’LA AK PARTİ PAYAS’TA YÜZDE 68.2
Hatay’da yeni kurulan ilçelerin oy durumuna baktığımızda (Büyükşehir yasası ve yeni ilçelerin oluşmasıyla 13 yeni büyükşehir ve 26 yeni ilçe oluşmuştu), AK Parti’nin Hatay’da yeni kurulan ilçe Payas’ta oy durumu yüzde 68.2 olarak görülmektedir. Yeni kurulan ilçeler arasında en yüksek oyu Payas almaktadır.
GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİ HAKKINDA

Araştırmayı gerçekleştiren Gezici Araştırma şirketi, 11 yılı aşkın deneyimi bulunan bir ekip tarafından kurulmuştur. 11 yıllık deneyimi süresince milletvekili ve yerel seçimlerin sonuçlarını haftalar öncesinden yaptığı araştırmalarla öngörmüş deneyimli bir kadroyla birlikte bir araya gelmiş bir kamuoyu araştırmaları ve danışmanlık şirketidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.