MÜSİAD Hatay Şube Başkanı AIi Özyurt ve yönetim kurulu, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Koordinasyonunda düzenlenen ‘Anadolu Ekonomi Diplomasisi’ programına ev sahipliği yaptı. Estonya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Mrs. Annely Kolk, Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Mr. Ricardas Degutis ve Letonya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E Mr. Peteris Vaivars’ın katıldığı İskenderun’daki programda, ülkeler arası ticari ilişkiler ve yatırım olanakları konuşuldu. Ramada Otel’de MÜSİAD Hatay Şube Başkanı üyelerinin katılımıyla gerçekleşen ‘Anadolu Ekonomi Diplomasisi’ programında büyükelçiler, Hatay’da önemli yatırımlarla öne çıkan, demir-çelik, lojistik ve daha birçok sektöre ilgi duyduklarını aktardılar.

‘HATAY’IN TİCARETİNE KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’
Yoğun ilgi gören toplantıda konuşan MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Ali Özyurt, büyükelçileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti aktararak, amaçlarının üyelerin ticaretine katkı sağlayarak iki ilişkilerin gelişmesine ve artmasına olanak sağlamaya çalıştırlarını söyledi.
MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Ali Özyurt, “Hatay, Türkiye’nin en büyük üretim ve dış ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. 1.670,00 bin nüfusa sahip ilimizde 37 binden fazla kayıtlı esnaf bulunmaktadır. 1.300’den fazla mobilya üreticisine ev sahipliği yapan ilimiz toplam 5.000 kişinin istihdam edildiği ayakkabı üretiminde de Türkiye’de erkek ayakkabı üretiminin %35’ini tek başına karşılamaktadır. Hatay ili, ülkemiz filtre sektörü üretiminin % 65′ ini tek başına karşılamaktadır. Son yıllarda atılım yapan ilimiz filtre sektörünün, büyük yol alarak uluslararası piyasalarda rekabet gücünü artırdığı görülmektedir.

‘İHRACATTA YÜZDE 68 ORANINDA ARTIŞ’
Amik Ovası gibi Türkiye’nin en verimli tarım alanlarına sahip olan Hatay’ın toplam alanının %50’si tarım arazisi konumundadır. Hatay ülkemiz yaş sebze meyve ihracatının %21,7’sinin gerçekleştiği ilimizdir. Tarımsal ihracat değeri 689 milyon TL dir. En fazla ihraç edilen ürünler ise Limon, Portakal ve Mandalinadır. Hatay’ın söz konusu sektördeki başarısında ilde meyve ve sebze paketleme sektörünün gelişmiş olmasının rolü büyüktür. Ayrıca ilimizin lokomotifi konumunda olan demir-çelik sektöründe Hatay, Türkiye’nin yassı çelik üretiminin %55’ini karşılamaktadır. Hatay 2020 yılında 2 Milyar 400 Milyon olan İhracat rakamını 2021 yılında 4 Milyar 46 Milyon’a çıkararak %68 oranında bir artış sağlamış ve Türkiye’nin en iyi ihracat oranınına sahip 10.İli olmuştur.

‘BATI PAZARINA ULAŞIM KOLAYLIĞ’ VAR’
Ekonomik büyüme planı olarak Firmalarda Kurumsallaşma yapıları geliştirilerek Avrupa, Amerika ve Özellikle Afrika pazarına yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Hatay lojistik sektörü açısından Türkiye’nin önemli merkezlerinden biridir. Bölge lojistik açıdan bazı avantajlara sahiptir. İskenderun’dan ulusal demiryolu ağına bağlanılmaktadır. Hatay ili Ortadoğu’ya açılan Cilvegözü ve Yayladağı Kapılarına sahiptir. İlimiz doğu-batı otoban hattında yer almaktadır. Ceyhan uluslararası enerji nakil hatlarına komşudur. Batı pazarlarına ulaşım kolaylığı vardır. Ülkemizin en güneyinde yer alan Hatay Havalimanı Hatay’ ın tüm dünyaya açılan kapısı haline gelmiştir. İskenderun Liman Başkanlığı’nın yetki sahasında; 11 Adet Liman Bulunmaktadır. İskenderun Körfezindeki liman ve iskeleler, sadece Hatay ve Türkiye ile sınırlı değildir. Aynı zamanda Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’ya da hitap etmektedir” diye konuştu.

TÜRKİYE, KÜRESEL VE BÖLGESEL TİCARETİN GÜVENLİ LİMANIDIR
MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Başkanı Osman Nuri Önügören ise, MÜSİAD EXPO’nun 24 sektörü bir araya getiren, Türkiye ve bölgenin en kapsamlı karma ticaret fuarı olan bir etkinlik olduğunu belirterek, “121 ülkeden 80 bine yakın ziyaretçi ağırladığımız MÜSİAD EXPO, sınırları aşan etkisini her geçen yıl artırıyor. Aldığımız ilk verilerde de bunu teyit etmek büyük memnuniyet uyandırıyor. Anketlerimiz tamamlandığında bu konuda net verileri kamuoyuyla paylaşacağız. 25 bin metrekarelik fuar alanında gerçekleştirilen etkinlikte 600’e yakın firma stant açtı. Bununla birlikte titiz bir çalışma yürüten ekiplerimiz ürün ve hizmet bazlı 60’tan fazla ülkeden nitelikli alım heyetlerini doğrudan muhatapları ile bir araya getirdi. Cezayir, Suudi Arabistan, Almanya, Irak, Pakistan, Rusya, Mısır, Endonezya, Ürdün, Avusturya, Fas gibi ülkelerden yoğun bir ziyaretçi profili ile karşılaştık. Yanı sıra ülkemizin tüm illerinden misafirlerimiz, MÜSİAD EXPO’da yeni iş birliklerine kapı araladı” dedi.

‘MÜSİAD INVEST İLE TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPMAK İSTEYEN YATIRIMCILARA REHBERLİK EDECEĞİZ’
Önügören, “Bu noktada sizlere MÜSİAD EXPO çerçevesinde tanıtımı yapılan ve uluslararası ticarete dinamizm kazandıracak iki yenilikten bahsetmek istiyorum. Bunlardan biri, kısa adı MÜSİAD Invest olan MÜSİAD Uluslararası Yatırım Destek Ofisi. MÜSİAD Invest ile Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılara rehberlik edeceğiz. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışındaki üyelerimizin tüm ticari bilgilerini topladığımız ve birbirlerini çok daha iyi tanımaları ve ticaret yapmalarını sağlamak için MÜSİAD Ticaret Ofisi’ni hayata geçirdik. Türkiye, küresel ve bölgesel ticaretin güvenli limanıdır. Bizler, 2022 yılı boyunca hayata geçirdiğimiz ihracat odaklı yatırım, üretim ve istihdam projeleriyle, Anadolu’ya olan güvenimizi ortaya koyduk. MÜSİAD EXPO’daki sinerji ile bu vizyonumuzu daha da genişletmiş olduk” dedi.Büyükelçiler ise, Hatay’da bulunmaktan mutlu olduklarını ve MÜSİAD’ın ticari ilişkilerde gösterdiği çabayı çok değerli bulduklarını belirttiler. Büyükelçiler, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin yatırım amacıyla katma değer sağlayacağını ve bu iş birliğiyle fırsatları değerlendireceklerini aktardılar. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da konuşmasında, ticari ilişkilerin ülkeler arasındaki önemine değinerek, böylesine birliktelikleri önemsediklerini ifade etti. ‘Anadolu Ekonomi Diplomasisi’ programının sonunda, Estonya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Mrs. Annely Kolk, Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Mr. Ricardas Degutis ve Letonya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E Mr. Peteris Vaivars’a plaketlerini Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Ali Özyurt, Başkan yardımcısı Atıf Ceritbinmez takdim etti. MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Başkanı Osman Nuri Önügören’e ise plaketini MÜSİAD Başkan yardımcısı Alper Davut sundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.