10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısı ile Hatay Gazeteciler Cemiyeti tarafından Otoman Otel’de düzenlenen gecede, basın çalışanları biraraya geldi. Geceye, Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz ve eşi Hanımefendi Zehra Lekesiz, Adalet Eski Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, MKÜ Rektörü Prof.Dr.H.Salih Güder, siyasi parti temsilcileri, Hatay dışından Gazeteciler Cemiyeti Başkanları, basın çalışanları ve aileleri katıldı. Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin tanıtımının yapıldığı slayt gösterisi ve HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in hoşgeldiniz konuşmasının ardından protokol üyeleri ve şehir dışından gelen konuklar birer konuşma yaptılar. Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, Hatay’ın tarihi hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında ilimizde yüzyıllardır devam eden birlik, beraberlik, sevgi, barış ve hoşgörü ikliminin önemine değindi. 1.Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında yaşanan gözyaşı ve yıkıma değinen Lekesiz, “Asırlardır insanlığa barış ve sevgiyi anlatan bir uygarlığın temsilcileri olan Türk Milleti bu yıkımı anlamakta zorlandılar. Çünkü onlar yıllardır Ahmet Yesevileri, Mevlanaları, Hacı Bektaşi Velileri, Yunus Emreleri yetiştiren bir milletin evlatlarıdır. Onlar çıkarları için savaşları reddeden bir neslin torunlarıdır.”dedi. Mondros Mütarekesi neticesinde Antakya ve havalisini Fransızlar’ın işgal ettiğini hatırlatan Lekesiz, ilk mücadelenin 1918’de Dörtyol ilçemize bağlı Karakese Köyü’nde yapıldığını, bunun da Türk Milli Mücadele tarihinde başlangıç noktası ve Kurtuluş Savaşı’nın da ilk kurşunu olduğunu kaydetti. Hatay’ın bir dönem Fransızların egemenliğinde kaldığını ifade eden Vali Lekesiz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mimarı Atatürk’ün Hatay’ı bırakmaya hiç niyeti yoktu. 2 Eylül 1930’da Hatay Devleti kuruldu. 29 Haziran 1939’da Türkü, Arabı, Alevisi, Sünnisi, Ermenisi, Hıristiyanı hepsinin oybirliği ile Hatay Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma kararı alınana kadar geçen süre içerisinde Hatay bağımsız bir devlet olarak yaşadı. Türk tarihinde gerçekten örnek bir mücadelenin sonunda Hatay vilayetimiz yeniden anavatana kavuştu.” şeklinde konuştu.

1 2 4-Hatay, Yurdumuzun En Seçkin Köşelerinden Birini Oluşturmaktadır-

Bugün Hatay’ın, yurdumuzun en seçkin köşelerinden birini oluşturduğunu kaydeden Lekesiz, sanayiden ticarete, tarımdan ulaşıma kadar bir çok sektörde 81 il içerisinde ilk 10’da yer alan Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmakla gücüne güç kattığını, bölgemizin gözbebeği illerden birisi haline geldiğini söyledi.

-Hatay, Mutlu İnsanların Yaşadığı Bir Esenlik Beldesidir-

Farklı kültürlerin ve inançların güven ve hoşgörü ortamında kendilerini özgürce ifade edebildikleri, farklı etnik gruplara mensup vatandaşlarımızın hiçbir ayırım gözetmeksizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın imkanlarından özgürce faydalanabildikleri ve bu haliyle Hatay’ın dünyaya örnek olabilecek bir barış ortamı sunduğunu vurgulayan Lekesiz, “Dün olduğu gibi bugün de ‘önce insan’ diyen bir anlayışın hakimiyetiyle Hatay ilimiz mutlu insanların yaşadığı bir esenlik beldesidir.”dedi.

– O Dönemin Basın Mensuplarını Şükran, Rahmet ve Minnetle Anıyorum-

9 10Atalarımızın ‘Geçmişini bilmeyen geleceğini tayin edemez.’ sözünü hatırlatarak üzerinde yaşadığımız toprakların tarihini bilmenin ve bunlardan ders çıkartmanın önemine vurgu yapan Vali Lekesiz, “Hatay’ın Türkiye’ye katılışı bir sadakat öyküsü ve destansı bir mücadeledir. Hatay’ın Türkiye’ye katılışı sırasındaki yerel ve ulusal basını izlediğimiz zaman duygulanmamak mümkün değildir. Bu vesileyle toplumsal moral ve motivasyonun canlı tutulması için çaba gösteren, Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılması konusunda yapılan milli mücadele çalışmalarını destekleyen, onlara moral veren o günkü basın mensuplarını şükranla, rahmetle ve minnetle anıyorum.”şeklinde konuştu.

-Serinkanlı, Sağduyulu Yayınlarından Dolayı Yerel ve Ulusal Basına Teşekkür Ediyorum-

Suriye’de yaşanılan olumsuzluklar ve Suriye ile yakın akrabalık ilişkilerimiz, tarihi ve kültürel bağlarımız dolayısı ile, ilimizin nazik günlerden geçtiğini ifade den Lekesiz, “Birileri komşumuzda olduğu gibi kutuplaşma ikliminin ilimize yansımasını, ilimizde çatışma ikliminin oluşmasını, kardeşlik ikliminin bozulmasını istiyor olabilir. Bu zamana kadar Hataylılar olarak buna izin vermedik, vermeyeceğiz, vermeyeceksiniz. Hatay basınının ve ulusal basının bu konuda sergilediği serinkanlı, sağduyulu yayınlarından dolayı teşekkür ediyorum.”dedi.

-Öncelikli Konu, Vatandaşların Huzur ve Güvenliğidir-

Dedikoduların ilimizin sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik enerjisini heba etmesine izin vermemek gerektiğinin de altını çizen Lekesiz, “Sağdan soldan duyduğumuz değerlendirmeleri doğru zannedip ona göre karar vermeyelim. Demokrasinin, haklarla özgürlükler rejimi olduğu kadar aynı zamanda sorumluluklar ve yükümlülükler rejimi olduğunu da hep beraber bir kez daha hatırlayalım. Her birimiz ifade ve değerlendirmelerimizin nasıl algılanabileceğine azami özen gösterip birbirimizi üzebilecek söz ve ifadelerden lütfen özenle kaçınalım. Bizim için öncelikli konu, vatandaşların huzur ve güvenliğidir. Hiçbir şekilde hiçbir kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Kanunlara muhalefet edenlere, kim olursa olsun göz yumulmaz, yumamayız. Vatandaşlarımızın hukukunun çiğnenmesine asla müsaade edilemez, edilmemiştir, edilmeyecektir. Tarih boyunca Anadolu coğrafyasının insanı ne zaman birlik ve beraberliğini birilerinin sözlerine, vaatlerine itibar ederek bozmuş ise, bedelini büyük acı ve gözyaşları ile ödemiştir. Bu konuda gösterdiği ferasetli, serinkanlı, sağduyulu davranışlardan ve yayınlardan dolayı ilimiz basınına ve ulusal basının değerli temsilcilerine bir kez daha teşekkür ederim.”şeklinde konuştu.

-Özgür ve Tarafsız Basın, Demokrasilerin Vazgeçilmez Yapı Taşlarından Biridir-

Günümüzde basının dün olduğundan çok daha etkili konuma geldiğini kaydeden Lekesiz, “Basının temel sorumluluğu ve işlevi; haberdar etmek, bireyler ve kurumsal arasında sağlıklı iletişim sağlanmasına vasıta olmaktır. Basın mensuplarımızın, görevlerini ifa ederken basın yayın meslek ilkelerine uygun hareket etmeleri halinde saygınlıklarının artacağı muhakkaktır. Özgür ve tarafsız basın, demokrasilerin vazgeçilmez yapı taşlarından biridir. Haberlerin, düşüncelerin, bilgilerin iletilmesine aracılık ederek toplumun bilgilenmesini, farklı fikirlerin dile getirilerek tartışılmasını sağlayan basın, kamuoyu oluşmasında en etkin rolü oynamaktadır. Demokrasiyle kamuoyu arasındaki güçlü bağ düşünüldüğünde, basının üstlendiği bu rolün değeri çok daha iyi anlaşılacaktır.”şeklinde konuştu. Lekesiz, “Tüm Hataylı hemşehrilerimizin gönlünde kardeşlik, hemşehrilik duygusunun ve sevginin daha da güçlenmesine katkıda bulunan siz değerli basın mensuplarının ekonomik ve sosyal imkanlara kavuşmanız temennisi ile Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutlarım.”dedi. Adalet Eski Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de, bu özel gecede bunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bu topluluğu bir araya getiren değerli başkana teşekkür ediyor, il dışından teşrif eden konukların ve Hatay’dan katılan sevgili basın çalışanlarının bu özel gecesini kutluyorum.”dedi. Ergin, Türkiye’nin önümüzdeki süreçte basın özgürlüğünün daha da tahkim edildiği ve uluslararası standartların egemen olduğu bir sürece girmesini temenni ettiğini de sözlerine ekledi. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni ise, yerel basının sorunlarının takipçisi olduklarını ve çözümü noktasında ellerinden geleni yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini söyledi. Konuşmaların ardından meslek hayatında 25 yılını dolduran gazetecilere plaketleri verildi. Gecede, basın mensupları müzik ziyafeti eşliğinde gönüllerince eğlendiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.