Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Osman Tufan, bölge basınıyla bir araya geldi. CHP’nin kuruluşunun 90’ncı yıldönümüne denk getirilen basın toplantısından çok önemli mesajlar veren Osman Tufan, sürekli olarak CHP’de birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. CHP’nin tüm örgütleriyle bir bütün olduğu vurgusunu bir kez daha yineleyen Tufan, gazetecilerin sorduğu tüm sorulara da açık yüreklilikle yanıt verdi. Beş ay önce iflas eden ortağından tutun da, aday adayı olmayacağı yönünde yaptığı açıklamasına rağmen adaylığını ilan etmesine, CHP’ye yeniden dönen Mehmet Dönen konusundan CHP Hatay milletvekileri arasında yaşandığı iddia edilen tatsızlıklara kadar bir çok soruyu yanıtlayan Osman Tufan, “Adaylık yarışına girmek istememenin temel nedeni ortağımın işdünyası tabiriyle iflası konusuydu. Önce şirketlerimi toparlamam ve ortağımın hisselerini almam gerekiyordu. O dönem siyasete ara vermem gereken bir dönemdi. Şirketlerim bünyesinde çalışan yüzlerce insana karşı sorumluluğumu yerine getirmem ve önce işlerimi yoluna koymam gerekiyordu ve ardından da ilk açıklamamda ifade ettiğim gibi eğer tabandan böyle bir talep gelir ve böyle bir göreve layık görülürsem aday adayı olurum sözümün de gereğini yaparak aday oldum. Böyle bir teveccühün karşısında yapacak bişey yoktu ve partime ve tabanımıza karşı sorumluluğumu yerine getirmem gerekiyordu. Adaylığım, bu sorumluluğun gereğidir. Bu halka hizmet etmek benim için sıkıntı olmayacak. Aday olduğum takdirde şirketlerimin işlerini kardeşim ve çocuklarım birlikte yürütecekler. İnsanlığa hizmet etmeyi seviyorum. Bunu bir borç olarak görüyorum. Hiç yapmayıp da hayatımı rahat bir şekilde de sürdürebilirdim” dedi.

Untitled-1ADAY ADAYLARININ HEPSİ BİRBİRİNDEN DEĞERLİ
Takvim Gazetesi’nde yayınlanan ve Osman Tufan’ı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösteren habere ilişkin soru üzerine de, “Bu durumda aday benim demem büyük bir ahlaksızlık olur. Henüz ortada tarafıma bildirilen bir konu olmadığı gibi, hepsi birbirinden değerli, hepsi de Hatay’ı yönetebilecek kapasitede mevcut aday adayı arkadaşlarıma karşı da haksızlık olur. Bunlar daha çok kulislerde konuşulan veya gönüllerden geçen bir durumdur. Adaylık için henüz erken olduğu kanaatindeyim” şeklinde soruyu yanıtladı.

HERKES BAŞIMIZIN TACI
Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen’le ilgili yorumu merak edilen Osman Tufan, ayakta alkışlanacak kadar güzel bir değerlendirme yaptı. Tufan, “Bu partide tüm değerler bir arada olmalı CHP’nin temelinde çalışmış, bu partiden seçilmiş ve o günkü şartlar gereği partimizden ayrılmış, partimizde hizmet vermek üzere geri dönmüş. Mehmet Dönen ve diğerleri partimizin büyüğüdür. Mehmet Dönen de parti için ter dökeceğini ortaya koyuyor. Bir oy bile getirecek olsa herkes başımızın tacıdır. O da bizim büyüğümüzdür. Partimiz kime görev verirse versin, O’nun etrafında birleşmek için can siperane olacağız. Biz büyüklerimize saygı göstermeyi öğrendik. Parti ahlakı da bunu gerektirir” ifadesinde bulundu.

PARAŞÜTLE ADAY CHP’YE ZARAR VERİR
Örgüt içinden çıkacak adaya sıcak baktığı açıklamaları üzerine yöneltilen soruya ise şöyle yanıt veren Tufan, “Tek başıma bir şey başaracağım dersem yalan olur. Kibir, ukalalık yapmak veya insanlara tepeden bakmak sadece kendi zayıflığınızı ortaya koyar. CHP örgütü olarak yıllardır tırmalayarak bir arada duruyoruz. Paraşütle aday CHP’ye zarar verir. Bunun için örgütlü olmanın, örgütle birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekiyorum. Örgütten birisinin olmasını tercih ediyorum“ dedi.
AK Parti gibi güçlü bir iktidarın karşısında ve hatta Adalet Bakanı Sadullah Ergin gibi güçlü bir isme karşı aday olmanın bir işadamı olarak zorluğunu soran gazeteciye de yanıt veren Tufan, “Dürüst çalışan, işini yapan ve vergisini veren kimsenin böyle bir sıkıntı olmaz” dedi.

HEPİMİZ CHP’NİN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
CHP Hatay Milletvekilleri arasında yaşandığı iddia edilen tatsızlıklara soru üzerine değinen Tufan, “Aile içinde bir çok sorun çıkabilir. Bir tek adaya angaje olmak oldukça tehlikelidir. Benim için de olsa yanlış, bir başka arkadaşım için de yanlış. Aday belli olduktan sonra dört milletvekilimiz ve il örgütümüzle birlikte CHP’nin başarısı için çalışacağız. Örgütten olan, ehil kişiye tarafım. Partimizin belirlediği örgütle seçim veya önseçim yöntemi en mantıklısı olacaktır. “şeklinde görüş ortaya döktü.

TERMİK SANTRALLERİ ÇEVRE DOSTU OLMALI
Tufan termik santraller ile ilgili yorumunda ise, “Sanayi gelişiyor. Enerji olmadan olmuyor. Enerji olmazsa işgücü, istihdam olmaz, iş gücünün olmadığı yerde de huzur olmaz. Çevreye duyarlı termik santraller olmasına taraftarım”ifadesinde bulundu.
CHP’nin Hatay’da hiç oy almadığı veya sadece birkaç oy aldığı köylere yönelik soru üzerine de açık ve net konuşan Osman Tufan, “CHP’nin oy kaybetmesinin temel nedeni açıkça belli. Zamanında CHP’nin temeline dinamit koyanları herkes biliyor. Kim parçaladı bu partiyi zamanında. Çok az oy veren köylere gitmediğimiz için suçluyuz. Bunlar solcudur, komünisttir, namaz, abdest bilmez diyenler şimdi konuşuyorsa, onlara sormak lazım” şeklinde görüş bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.