TBMM’ye gönderilen 13 ilin büyükşehir yapılmasına ilişkin yasa teklifinde, daha önce Bakan Ergin’in söz vermesine karşın ilçe statüsüne alınmayan Payas beldesinde karara tepkiler sürüyor. Hatay’ın ve Türkiye’nin en büyük beldeleri arasında yer alan Payas’ın MHP’den üç dönem belediye başkanı olan Bekir Altan, bir süre önce Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in beldeyi ilçe yapma söz vermesi üzerine AK Parti’ye geçmişti. Ancak büyükşehir yasa tasarısında Payas’ın ilçe statüsüne alınmadığı görülünce belde Belediye Başkanı Bekir Altan soluğu Ankara’da aldı.

BAŞKAN ALTAN ANKARA’DA MEKİK DOKUYOR

Geçtiğimiz haftayı Ankara’da geçiren, AK Parti Hatay milletvekilleri ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le görüşerek, Payas ile ilgili hazırlanan dosyalı Başbakan Erdoğan’a teslim edilmek üzere Bakan Ergin’e sunan Belediye Başkanı Bekir Altan, “Payas’ın ve Payaslılar’ın hakkını korumak boynumuzun borcudur. Bir an önce bu yanlıştan dönüleceğini ümit ediyoruz” dedi.

 BAKAN ERGİN SÖZ VERMİŞTİ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, geçtiğimiz aylardaki İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Payas’ın ilçe statüsüne alınmasına ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine konuya sıcak baktıklarını belirtmiş ve Payas’ın ilçe olacağı müjdesini vermişti. Geçtiğimiz haftalarda da bulunduğu her ortamda Payas’ın ilçe olacağı yönünde ifadeler kullandığı dile getirilen Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’ndan bundan sonraki süreçte Payas halkı, beldenin ilçe statüsüne alındığı kararını görmek istiyor.

 HANİ VERDİĞİNİZ SÖZLER?

Türkiye’deki pek çok ilden bile daha büyük bir ekonomik panoramaya sahip Payas’ın büyükşehir yasa teklifinde mahalle statüsüne büründürülmek istenmesi, akıllara durgunluk veriyor. İlçe olmayı çoktan hak eden bir beldenin mahalle statüsüne düşürülmesi, Payas halkını daha çok derinden yaralayacak gibi görünüyor. Payas gibi bir beldeyi mahalleye dönüştürenlere sandıkça gereken cevabın verileceğini dile getiren Payaslılar, en kısa zamanda bu yanlıştan vazgeçilmesini ve hak ettikleri ilçe statüsünün verilmesini istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.