Reyhanlı şehitlerini anma törenine katılan CHP Hatay Milletvekili Eryılmaz törene iktidar partisinden hiçbir yetkilinin katılmamasını eleştirerek, “Biz Reyhanlı’ya siyasi kaygı ile değil, insani duygularla gittik.” dedi. Geçen yıl 11 Mayıs’ta Reyhanlı Cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör saldırısına sahne olmuş, gerçekleşen bu hain terör saldırısı neticesinde 53 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce vatandaşımız da yaralanmıştı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saldırının 1. yıl dönümünde düzenlenen anma etkinliğe çok sayıda vatandaş, sivil toplum örgütü, CHP Hatay Milletvekilleri Av.Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl, Dr.M.Ali Ediboğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra hayatını kaybedenlerin aileler ve yakınları, ellerinde Türk bayrakları ve saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla katıldı.

Hükümet yalanladı

Anma etkinliğine ve yürüyüşe iktidar partisinden hiçbir yetkilinin katılmamasının dikkat çekici olduğunu belirten CHP Hatay Milletvekili Eryılmaz, “Biz Reyhanlı’ya siyasi kaygılarla değil insani duygularla gittik. Amacımız oradaki vatandaşlarımızın acılarını paylaşmak, destek olmak ve terörü lanetlemektir. Terörü kınamak ve lanetlemek bir insanlık görevidir. El Kaide bu saldırıyı gerçekleştirdiğini açıkladı ancak hükümet telaşla bu açıklamayı yalanladı.”

07-eryilmaz-1Saldırı önlenememiştir

“Bu konu ile ilgili davayı yakından takip ediyoruz. Bugüne kadar sadece bir duruşma yapılabildi. Bir numaralı sanık dahi birçok sanığa susma hakkı kullandırıldı! Şimdi ikinci duruşmayı bekliyoruz. Bu saldırıyı kim yapmış olursa olsun şiddetle kınadık ve lanetledik. Bugün bir kez daha kınıyor ve lanetliyoruz. Ancak unutulmasın ki, bu saldırı öncesi emniyet birimlerine gelen istihbari bilgilere rağmen bu saldırı önlenememiştir.”

Saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum

“Saldırının önüne geçemeyen iktidarın siyasi ve hukuki sorumluluğunu bir kez daha hatırlatıyor saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan Rahmet Ailelerine ve halkımıza bir kez daha başsağlığı diliyorum.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.