İskenderun Belediyesi ve Mersin Üniversitesi’nin işbirliğiyle, 6 yıldır Arsuz’da yapılan Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinliklerinin bir uzantısı olarak gerçekleştirilen İskenderun Uluslar arası Heykel Sempozyumu’nda, sanatçıların yaptığı heykeller ortaya çıktı. Sanatçıların, eski Doğumevi Hastanesi karşısındaki alanda yaptığı heykel çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Toplumda sanat ve özellikle heykelle ilgili bir farkındalık yaratmak ve İskenderun’da toplumu sanata karşı duyarlı kılmak amacıyla düzenlenen İskenderun Uluslar arası Heykel Sempozyumunda, ortaya çıkan eserler İskenderun Belediyesine hibe edilerek, sürekli İskenderun’da, şehrin değişik yerlerinde sergilenecek. Yurtdışından ve yurtiçinden 11 sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen İskenderun Uluslar arası Heykel Sempozyumu, 17 Haziran tarihinde sona erecek. Sanatçılar Almanya’dan Norbert Jager, Gürcistan’dan İvane Malkhaz Tsıskadze, İspanya’dan Amancio Gonzalez Andres, Fransa’dan Nicolae Fleıssıg, Romanya’dan George Sorin Purcaru, ülkemizden Kemal Tufan, Özgür Özberkan, Ferit Özşen, Serdar Kaynak, Nesrin Karacan, E.Berika İpekbayrak’ın katılımıyla gerçekleştirilen İskenderun Uluslar arası Heykel Sempozyumuyla, İskenderun’un görünümüne farklı bir perspektif kazandırmak, toplumda sanat ile ilgili farkındalık yaratmak amaçlanıyor.iskenderun-uluslar-arasi-heykel-sempozyumunda-heykeller-ortaya-cikti

Sanatçılara ve katkı sunanlara törenle teşekkür edildi

İskenderun Uluslar arası Heykel Sempozyumu’na katılan sanatçılara, asistanlarına ve katkı sunanlara teşekkür plaketi ve teşekkür belgesi verildi. Deniz kenarındaki İskenderun Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen törene, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek ve eşi Dr.Ümran Civelek, Prof.Dr.İskender Sayek, İskenderun Ticaret Borsası Genel Sekreteri Engin Vayısoğlu, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, katkı sunan işadamları, kurum ve kuruluş temsilcileri, esnaflar, sanatçılar ve konuklar katıldı. Sempozyumun atölye çalışmalarından görüntülerin ekrana yansıtıldığı törenin açılış konuşmasını yapan Prof.Dr.İskender Sayek, “Heykel sempozyumunun sonuna doğru geliyoruz. Bir hafta süre var. Süreç çok hızlı devam ediyor” dedi. Sanatçıların özveriyle yaptığı çalışmaların sanata dönüştüğünü belirten Prof.Dr.İskender Sayek, “İskenderun’a 12 büyük heykel kazandırma sürecini tamamlamış olacaklar. Bu süreçte destek veren İskenderun Belediyesi’ne, Başkanımıza, İskenderun halkına teşekkür ediyorum” diye konuştu. İskenderun’da sanatın eksik kalan bölümünün giderilmesinde Prof.Dr.İskender Sayek’e, kentimize güzel eserler kazandıran sanatçılara, sempozyuma katkı ve destek sunanlara İskenderun halkı adına teşekkür eden Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “İskenderun cennet gibi bir yer. Coğrafyasıyla, insanıyla harika” dedi. İskenderun Uluslar arası Heykel Sempozyumunun ilk sivil insiyatif organizasyon olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “İlk defa sivil insiyatif olarak hep birlikte sanatı ortaya koyduk. Bu güzel mekan nikah salonudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin modernleşme sürecinde önemli bir aşama olan Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesi ve yürürlüğe girmesi Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde olmuştur. Şu karşıda gördüğünüz fotoğrafta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal eşi Latife hanımla dans ederken görülüyor. Bu salonda İskenderun için çok önemli olan sanat etkinliğine, heykel sempozyumuna katkı sunanlara ödüller, teşekkür belgeleri veriliyor. Yine Büyük Önderimizi çok değerli bir sözüyle anıyoruz. ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Ruhu şad olsun” dedi.

Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’in, sözleri salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı.

Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, Prof.Dr.İskender Sayek’in eşi, Türk Tabipler Birliği Başkanlığı görevinde bulunan merhume Dr.Füsun Sayek’i de andı. Uluslararası İskenderun Heykel Sempozyumu’na destek ve katkı verenlere, sanatçılara teşekkür plaketi ve teşekkür belgelerinin verildiği törende, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Dönmezer’e de çalışmalara katkısı nedeniyle teşekkür belgesi verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.