oplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan 750 yataklı Antakya Devlet Hastanesi’nin temel atma töreni, 07 Eylül 2013 Cuma günü saat 16’30’da Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Temel atma törenine, Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’in yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, H.Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, MKÜ Rektörü H.Salih Güder, Hatay protokolü, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Hatay’ın bir medeniyetler merkezi olduğunu ifade ederek, “Tarihi geçmişine baktığımızda farklı dinlere, mezheplere ve medeniyetlere ev sahipliği yapan bir il Hatay. Bunu dünyaya bir örnek olarak sergilemiş olmaları takdire şayandır. Bu tarihi geçmişten gelen bu özel medeniyeti dünyaya örnek olarak elbirliği ile geleceğe taşıyacağız.” dedi.

Downloads10-Sağlık Alanında Avrupa’nın Önüne Geçtik-

Yapılan bütün mücadelenin, milleti hak ettiği saygın yere taşımak olduğunu kaydeden Bakan Müezzinoğlu, “Sağlık alanında artık Avrupa’yı örnek göstermiyoruz. Sağlık alanında artık Amerika demiyoruz. Sağlık alanında artık benim hastanem, benim doktorum, benim sağlık merkezim, benim hemşirem, benim ebem diyoruz. Hatay’ı da sağlık alanında çok daha farklı noktalara taşıyacağız.” şeklinde konuştu. 12 Eylül’de, Türkiye’de yeni bir atılımı başlatacaklarını belirten Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Şehir hastaneleri projesinin bugün burada temelini atıyoruz, ama farklı bir konseptle yani kamu-özel sektör işbirliğiyle, milletin imkânının yetmediği yerde dünya finansının da devreye girdiği, hız kazanabilmek adına, hızla milletimize en ideal tedavileri ve merkezleri sunabilmek adına 22 bin yatak kapasiteli 16 dev şehir hastanesinin imza törenini Sayın Başbakanımızın da katılımıyla İstanbul’da toplu imza töreniyle başlayacağız. ” dedi. Milletin arasına sokulmaya çalışılan nifak tohumlarının, sevgi ve kardeşlik bağları sayesinde yok edildiğini vurgulayan Müezzinoğlu, “Birileri bu milletin arasına fitne sokmaya çalışıyor. Ama biz, milletin tamamını kucaklayan, milletin tamamına hizmeti ibadet sayan bir anlayışın mensupları olarak, gece gündüz demeden bu büyük güçlü Türk milletini, dünya milletleri arasında inşallah o muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki yere taşıyacağız. Bunun dışında kim ne yaparsa yapsın, kim ne derse desin, kim oyun ve tuzak kurmak isterse istesin, bu oyunları da bu tuzakları da elbirliğiyle, sizlerin bizlere verdiği destekle ve güvenle inşallah üzerinden ezip geçeceğiz.” dedi.

-Tuzu Sofralarınızdan Kaldırın-

Bakan Müezzinoğlu, vatandaşlara seslenerek ‘tuzu sofralarınızdan kaldırın’ dedi. Sağlığın değerinin bilinmesi ve yalnız hasta olunduğunda hatırlanmaması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, “Sağlıklı kalabilmek birinci önceliğimiz olmalı. Ailenin ve toplumun sağlıklı olabilmesi için daha bilinçli olmalıyız. Anneler, babalar, aileler ne olur, bu akşam eve gidince hemen başlayacağınız bir görev. Tuzu az kullanın. Tuzu az kullanmak aile bütçesine katkı sağlamaz ama sağlığınıza güç katar. Tuzu mutlaka azaltmayı bir prensip haline getirin. İkincisi çoluk çocuk, eş, kardeş hep birlikte günde 10-15 dakika yürüyüş yapın, spor yapın, bisiklete binin ama mutlaka hareket edin ki sağlıklı kalabilesiniz.” şeklinde konuştu.

-Ülkemiz Geleceğe Dair Yürüyüşünü İstikrarla ve Güvenle Devam Ettiriyor-

Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin de, ilimizin ve ülkemizin içerisinden geçtiği süreci değerlendirerek, “Ülkemiz bulunduğu coğrafyada çok çalkantılı hadiselerin cereyan etmesine rağmen geleceğe dair yürüyüşünü istikrarla ve güvenle devam ettiriyor.” dedi. Bunların başarılabilmesinin, siyasi ve ekonomik istikrara bağlı olduğunu kaydeden Ergin, “Şu anda Türkiye’nin alt yapısı yeniden kuruldu, eksiklerimiz tamamlanıyor. 6500 kilometre bölünmüş yolu olan Türkiye, 11 sene içerisinde bu 6500 kilometre üzerine 20 bin kilometre bölünmüş yol ilave etti. Yine Türkiye geçmişte yaşamış olduğu sıkıntıları bu 11 yılda hafifletti ve nefes aldık. IMF’ye borcumuzu sıfırladık.” diye konuştu. Bakan Ergin ilimizde yapılan yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

-Bir Devletin İtibarı Vatandaşına Verdiği Hizmetlerle Ölçülür-

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz de, bir devletin itibarının; vatandaşına verdiği hizmetlerle ölçüldüğünü ifade ederek, “Bu hizmetler içerisinde sağlık hizmetlerinin çok ayrı bir yeri var. Sağlık hizmetleri kamu hizmetleri içerisinde bir anlamda devletin vitrini konumunda hizmetlerin gerçekleştirildiği alandır. ”dedi. Vali Lekesiz, “Önce insan, insanı yaşat ki Devlet yaşasın’ diyen bir medeniyetin temsilcileri olarak sağlık hizmetlerinin erişilebilir olması, kalitesinin yükseltilmesi ve bu erişilen standartların da sürdürülebilir olması hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu anlayışla Sağlık Bakanlığımız, sağlık birimlerimize gelen insanlarımızın üzülmeden, incinmeden, rencide edilmeden hizmet alabilmeleri için tüm imkanları harekete geçirmiş durumdadır. İşte temelini atacağımız 750 yataklı Hatay Devlet Hastanesi de bölgemize hizmet edecek çok önemli tesislerden bir tanesidir. Bu hizmetlerin hayata geçmesinde katkısı olan başka Sayın Bakanlarımıza, İlimizin Milletvekillerimize, kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ederim.” diye konuştu. Halkoyunu gösterileri ile renklenen törende İstiklal Marşı’nı ezbere okuyan talasemi hastası Ahmet Yıldız’a, Bakan Müeezinoğlu tarafından fotoğraf makinesi hediye edildi. TOKİ Başkan Yardımcısı Muhsin Soylu ve İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz’ın konuşmalarının ardından, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Adalet Bakanı Ergin, Vali Lekesiz, Hatay milletvekilleri ve diğer katılımcılar 750 yataklı hastanenin temelini atmak üzere butonlara bastı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.