DOĞAKA 47. Yönetim kurulu toplantısında konuşan Lekesiz, Bölgemizin en küçük yerleşim yerlerine kadar uzanan SODES programının farkındalığını her geçen yıl daha da artırarak kamuoyunda büyük ilgi gördüğünü söyledi. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)’nın 47. Yönetim Kurulu Toplantısı, Antakya Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya, Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı M. Celalettin Lekesiz, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Hatay İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen ve DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız katıldı.
VALI-2SODES’e yapılan 131 başvuru başarılı
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Lekesiz, 2013 yılı SODES programına ilişkin başarılı projelerin kamuoyu ile paylaşıldığını, 918 geçerli proje başvurusunun alındığını, ilimizden 48, Kahramanmaraş’tan 49, Osmaniye’den 34 olmak üzere toplam 131 başvurunun başarılı bulunduğunu söyledi. Lekesiz, başarılı projeler için ilimize 5 milyon lira, Kahramanmaraş’a 4 milyon 500 bin lira, Osmaniye’ye ise 3 milyon 300 bin lira olmak üzere toplam 12 milyon 800 lira kaynak tahsis edildiğini kaydetti.
Daha fazla proje
Bölgemizin en küçük yerleşim yerlerine kadar uzanan SODES programının farkındalığını her geçen yıl daha da artırarak kamuoyunda büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Lekesiz, “Türkiye’deki Kalkınma Ajansları içerisinde sadece DOĞAKA tarafından yürütülmekte olan bu program ile kalkınmanın sadece ekonomik boyutu değil, daha da önemlisi olan sosyal sermaye boyutu ele alınmakta ve insan odaklı bir kalkınma çabası gözetilmektedir. Bölgemizde başta Kaymakamlarımız ve Belediyelerimiz olmak üzere, çeşitli kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları tarafından çok sayıda proje sunulan SODES programına tahsis edilen kaynakların artırılması ile daha fazla projenin desteklenmesi hedeflenmektedir.”dedi.
Başarılı proje sahipleriyle sözleşme imzalandı
28 milyon lira Ajans hibesi ile bölge ekonomisinde yaklaşık 50 milyon liralık yatırımın harekete geçirildiğini, Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı’nda ise başarılı proje sahipleri ile sözleşmeler imzalandığını ve proje uygulamalarına başlanıldığını ifade eden Lekesiz, “Ajansımızın faaliyetlerine başladığı 2010 yılı içerisinde ilan edilen ve proje uygulamalarına 2011 yılında başlanılan ilk mali destek programında, sözleşme imzalanarak uygulamaya alınan tüm projeler tamamlanmıştır. Önümüzdeki Temmuz ayı ile birlikte bu program kapsamında uygulanan projelerin bölgemize sağladığı katkılarla ilgili olarak detaylı bir etki analizi çalışması yapılacak ve bu analizde elde edilecek sonuçlar bundan sonraki dönemde uygulanacak mali destek programlarına önemli bir rehber olacaktır. Diğer taraftan bugünkü toplantının da ana gündem maddesi olan yeni Bölge Planı çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir. Yaklaşık 7 aydır süren çalışmalarla bölgenin ekonomik ve sosyal sektörlerdeki mevcut durumu tespit edilmiş ve elde edilen verilere yönelik analizler yapılmıştır. Bu süre içerisinde yapılan çalıştay ve toplantılar ile uygulanan anketlerle bölge genelinde yaklaşık bin 250 kişinin görüş ve önerileri alınmış ve plan metnine yansıtılmıştır.” diye konuştu. Lekesiz, DOĞAKA’nın ayakkabıcılık sektörünü 04-07 Temmuz 2013 tarihlerinde Gaziantep’te yapılacak GAPSHOES Fuarı’na taşıyacağını da ifade ederek, 17.si düzenlenecek olan fuarın özellikle Orta Doğu pazarları için önem taşıdığını vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.