Adalet Bakanı Sadullah Ergin, özellikle Gezi Parkı olayları sürecinde devamlı tartışma konusu olan ve kapatılacakları yönünde söylentiler yayılan sosyal paylaşım siteleri ile ilgili “Sosyal paylaşım siteleri yasaklanacak diye bir şey yok.” dedi. ADALET Bakanı Sadullah Ergin, sosyal paylaşım sitelerinin yasaklanmasının söz konusu olmadığını söyledi. Antakya’daki incelemeleri sırasında gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtlayan Bakan Ergin, Taksim Gêzi Parkı olayları ve sonrasında yaşanan gelişmelerden sonra sık sık gündeme getirilen sosyal paylaşım sitelerinin yasaklanacağına dair söylentiler ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine, “Defalarca ifade ettik, yasaklamadan söz edilmiyor, ancak şunu da görmek lazım. Şuanda yasalarımızda belli suç tipleri var, bu suç tiplerini işlemek için birçok vesile var. Siz bunu şöyle bir ortamda konuşarak da işleyebilirsiniz bu suçu, yazılı, görsel medya üzerinden ya da sosyal medya üzerinden işleyebilirsiniz.”

Her suç karşılığını bulmalı

Ergin; “Kanunlarımızda suça teşvik, tahrik var, insanlarımızı birbirlerine nefret duyacakları şekilde kışkırtma suçları var. Bütün bunların hangi platformda işlendiği önemli değil. Önemli olan bu suçun unsurlarının tamamlanmış olması halinde, suç işleyene ulaşarak onun yasalardaki karşılığının tatbik edilmesidir. Bunu yapabilmek için gerekli olan alt yapıya ihtiyaç var. Türkiye’de internet üzerinde ya da elektronik haberleşme üzerinde belli bir erişim imkânı var faillere ama twitter üzerinde bu erişim, şuanda sağlıklı değil. Ulaştırma Bakanlığımız kaynağa ulaşma noktasında ilgili firmayla, bir teknik çalışma yapıyor. Hadise budur.” dedi.sadullah_ergin6

Soruşturma devam ediyor

Gezi Parkı olayları kapsamında gözaltına alınma rakamlarını sürekli değiştiğini de ifade eden Adalet Bakanı Ergin “Gözaltına alınmalarla ilgili rakamlar sürekli değişiyor. Şuanda muktedir ve makul bir noktaya geldi. İnşallah artık Türkiye’nin gündeminde olmaması gereken hadiseler diye düşünüyorum. Biz kendi gündemimize dönüyoruz.” dedi. Antakya’da Gezi Parkı olayları protestosunda başından yaralanarak hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in otopsi raporunun da çıktığını belirten Ergin; “Raporda Küt bir cisim çarpması sonucu kafa kemiklerinde ezilmeye bağlı ölüm hadisesi gerçekleştiği belirtiliyor. Onunla ilgili soruşturma sürüyor.” dedi.

Çözüm sürecinde problem yok

Adalet Bakanı Ergin gazetecilerin Gezi Parkı olayları nedeniyle çözüm sürecinin geri planda kaldığı yönündeki sorusuna şöyle yanıt verdi: “Şuanda süreç devam ediyor. Bir problem olmadığı kanaatindeyim. Türkiye’nin önemli sorunlarından bir tanesini aşma noktasında çok kıymet atfedilmesi gereken bir çalışmadır çözüm süreci. Sosyal barışımızı, bütünlüğümüzü, kardeşliğimizi yakından ilgilendiren bir çalışma zinciridir. O yüzden biz olayın üzerinde ciddiyetle duruyoruz.” dedi.

Sürece sahip çıkmalıyız

Hedeflerinin, bundan sonra kalıcı olarak bu huzur ortamının devam ettirilmesi olduğunu belirten Ergin; “Birlikte, bir arada yaşama iklimini güçlendirmektir. 75 milyonu geleceğe kol kola omuz omuza taşıyabilecek alt yapıyı kurmaktır. Yapılan çalışmalar bunlardır. Şuanda büyükşehirlerimizden doğuya güneydoğuya turlar düzenliyor insanlarımız, ne kadar güzel. Oralarda gidiyor geziyorlar. Bu sürece sahip çıkmamız lazım. Bu ülkeyi sevenler, yavrularımızın geleceğine yatırım yapanlar, bu sürece gözü gibi bakmalıdır diyorum.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.