Kurucu Üyeleri arasında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasını temsilen Başkanvekili Bülent Seküçoğlu’nun bulunduğu Teknopark Uygulaması Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü’nde imzalandı Mustafa Kemal Üniversitesi Teknopark uygulaması ile gelişmiş birçok ülkede, kaynakların rasyonel bir şekilde gelişmeye katkısının olduğu bir sistem olarak kabul edilir. Yeni teknolojik bilgi, ürün geliştirme, problem çözme gibi konuların sanayiciye, teknopark uygulamasıyla kısa sürede gerçekleştirilme imkanı sunuyor ve bu konu hakkında Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ‘ in katıldığı programda protokol imzalandı.

Mustafa Kemal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen “Hatay Teknoloji Geliştirme Böl gesi” projesi için kurucu heyeti oluşturan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Seküçoğlu, Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Fatih Tosyalı, Payas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Eker, İSDEMİR A.Ş Genel Müdürü Recep Özhan, KOSGEB Hatay Hizmet Merkezi Müdürü Seracettin Özcan ve PROGEN Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday bir araya geldi.

 Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder konuşmasında, “Teknoloji geliştirme bölgeleri içerisinde kurulan teknokentler ya da daha küçük ölçekli teknopark uygulamaları tüm dünya ölçeğinde üniversite tarafından üretilerek, akademik bilginin kurumların bünyesindeki araştırma geliştirme bilgilerinin reel sektör de uygulama kabiliyetini ve ürün geliştirme potansiyelini arttıracak şekilde birleştirilerek ülkelerin kalkınmasına hizmet eden önemli kapasitede ki geliştirici organizmalardır” dedi. Rektör Güder, dünya ölçeğinde çok başarılı örnekleri bulunan bu organizmaların Türkiye’de şimdiye kadar sayısı 34’e ulaşmıştır, diyerek genelde vilayetlerin ve üniversitelerin iş birliği gayesiyle birleştirilmiş teknoloji geliştirme merkezleri (teknokentler, teknoparklar) o ilin aynı hedefe kitlenerek top yekûn gelişmesine katkı sağlayacak organizmalar olduğunu söyledi.

 Rektör Güder’ den sonra söz alan Doç. Dr. Mustafa Erayman, Vali Lekesiz ve kurucu heyettekilere “Hatay Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ile ilgili sunum yaptı.
 Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin üniversite ile sanayi kuruluşlarını bir araya getirdiğini dile getiren Erayman; proje hakkında“Yenilikçi fikirlerin ticari olarak değerlendirilmesini, artan beyin göçünün azaltılmasını ve ülkede gelişmişlik seviyesinin arttırılmasını temel amaçlar edinen merkezlerdir” ifadelerini kullandı. Doç. Dr. Erayman verdiği teknik bilgilerin ardından projenin hedeflerinin “Hatay Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi’nin kurulması, Bölge İşletme Yönergesi hazırlanması, AR-GE ve yazılım firmalarının başvurularının alınması.” olduğunu belirterek sunumunu tamamladı.

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, dünyada teknolojinin alabildiğince hızlı geliştiği, küresel rekabetin kıyasıya yarıştığı, günümüz dünya piyasalarda hiç şüphesiz AR- GE ve inovasyon çalışmaları yatırımları geleceği şekillendirmede en önemli enstrümanların başında geliyor dedi. Vali Lekesiz, özellikle AR- GE ve inovasyon alanlarında üniversitelerle iş birliği yapılması gerektiğini, bilim ve teknoloji üretiminde şirketlere ciddi bir üstünlük sağlama avantajını da beraberinde getirdiğini vurgulayarak sözlerini noktaladı.
Toplantı protokolün imzalanmasıyla sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.