”İskenderun Körfezinde ve Organize sanayi bölgelerinde termik santral kurulmasını anayasanın 56.maddesine aykırı bulduk”

İskenderun Çevre Koruma Derneğinden suç duyusuru
İskenderun Çevre Koruma Derneği Genel Sekreteri Demirkan:
”Termik santralleri insan ve çevre sağlığı açısından zararlı”
”İskenderun Körfezinde ve Organize sanayi bölgelerinde termik santral kurulmasını anayasanın 56.maddesine aykırı bulduk”
İskenderun Çevre Koruma Derneği Genel Sekreteri Oktay Demirkan, termik santralleri insan ve çevre sağlığı açısından zararlı bulduklarını belirtti.
Demirkan, İskenderun Adliyesi önünde düzenlediği basın toplantısında, İskenderun Körfezinde ve Organize sanayi bölgelerinde termik santral kurulmasını anayasanın 56.maddesine aykırı bulduklarını söyledi.
Demirkan, Kyoto protokolüne göre ülkelerin çevre kanunlarına uymasının zorunlu olduğunu belirterek,”Anayasanın 56.maddesine göre herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Ayrıca İskenderun 2.OSB kuruluş protokolüne göre demir çelik OSB’dir”dedi.
Demirkan,”İskenderun 2.OSB belirtilen kuruluş amacına şartlara aykırı olarak demir çelik sektöründen çıkartılarak enerji sektörüne tahsis edilmiştir. Bu da hukuken yanlıştır. Ayrıca bölgede 500 metre mesafe 3 termik santral kurulmak istenmektedir.2.OSB içerisine DSİ tarafından içme suyu artıma tesisi kurulmuştur. Termik santrallerden çıkacak olan baca külleri, açığa çıkacak gazlar ve ağır metallerle bu su kirlenecek 600 Bin insan bu kirlenecek suyu içmek zorunda kalacaktır” şeklinde konuştu.
Demirkan konu ile ilgili olarak suçtan doğrudan zarar gören sıfatıyla sanıklardan şikâyetçi olduklarını ifade ederek İskenderun Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi.
Düzenlenen toplantıya çok sayıda dernek üyesi ve çevreci katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.