Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’deki 200 bini kamplarda olmak üzere yaklaşık 300 bin Suriyeli sığınmacı bulunduğunu söyledi.
Reyhanlı’daki patlamayı yapanların Türk vatandaşı olduğunu hatırlatan Atalay, sığınmacıların patlamada bir rolünün olmadığını ifade etti. Atalay, sınırlardaki güvenlik önlemlerinin baştan beri ileri seviyede olduğunu belirtti.
Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sayısına ilişkin soruyu yanıtlayan Beşir Atalay, ‘şöyle devam etti:
‘Şu anda ‘Suriyeli sığınmacı’ diye andığımız, Suriye’deki baskı, zulümden kaçarak ülkemizin de sığınanların sayısı, çadır kentlerde, konteyner kentlerde yani kamplarda yaklaşık 200 bin kişidir. Ama bunların dışında şehirlerimizde yaşayan ve sayısını 100 bin olan Suriye’den gelmiş vatandaşlar, bunlar kamplarda yaşamıyor. Özellikle sınır illeri başta olmak üzere buralarda kendi imkanlarıyla ya da yerel yönetimlerin destekleriyle de yaşıyorlar. Hatta şu an İstanbul’da yaşayan bir grup var.”suriyeli
Suriye’den gelenlere Türkiye olarak, ‘Açık kapı politikası’ izlediklerini ifade eden Atalay, şöyle konuştu: “Uluslararası bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. Komşumuzda büyük bir olay yaşanıyor. Orada devletin kendi vatandaşına uyguladığı bir zulüm var. Oradan kaçan vatandaşlara biz tabii elimizden gelen her destek, insani yardımı yapmaya gayret ediyoruz. Uluslararası kuruluşların tespitlerinde Türkiye bu konuda çok başarılı, çok organize çalışma yürüttüğüdür. Kamplarımızda Suriyeli vatandaşlarımızın sağlık ve eğitim hizmeti de her hizmeti mümkün olduğunca en ileri şekilde veriyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.