3Türkiye’nin tek Ermeni Köyü olan Samandağ ilçemize bağlı Vakıflı Köyü’nde yaptırılan Konuk Evi, 16 Ağustos 2013 Cuma günü saat 15.00’de düzenlenen törenle Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz tarafından açıldı. Törene, Samandağ Kaymakam Vekili Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, İl Jandarma Komutan Vekili J. Yarbay Eşref Torun, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Demir, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, Vakıflar Bölge Müdürü Ali Kaya, DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, Ermeni Cemaati temsilcisi Cem Çapar, Ortodoks Kilisesi Din adamlarından Dimitri Dogum, Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun, bazı il müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. 2Törende konuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, yaklaşık 3 yıl önce Vakıflı Köyü’nü ziyaretlerinde Ermeni Cemaati’nin temsilcisi Cem Çapar ve Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun’un binanın kendilerine tahsis edilmesini talep ettiklerini hatırlatarak, “Taleplerini fevkalade memnuniyet verici bulunca resmi işlemleri başlattık. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait binayı 30 yıllığına Vakıflı Köyü tüzel kişiliğine tahsis ettik, ardından binanın yeniden ayağa kalkabilmesi için bir restorasyon projesi yapıldı daha sonra Samandağ Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği restorasyon projesi yaptı. Bu projenin bir kısmı DOĞAKA’dan bir kısmını da Hatay İl Özel İdaresi tarafından karşılandı. Bu vesile ile; ilçemizin kaymakamına, Ermeni Cemaati’nin temsilcisi Cem Çapar’a, Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun’a, İl Özel İdare Genel Sekreterine, Genel Meclis Üyelerine, DOĞAKA Genel Sekreter Vekili ve Yönetim Kurulu Üyelerine ve çalışanlarına, mimarından mühendisine kadar herkese teşekkür ederim.” dedi.
-Hatay İli Olarak Kendimizle Gurur Duyuyoruz-
Hatay ili olarak kendimizle gurur duyduğumuzu vurgulayan Lekesiz, “Anadolu coğrafyasında yaşayan insanlar olarak da topraklarımızla, ülkemizle, insan anlayışımızla gurur duyuyoruz. Gerçekten Anadolu bir cennet. Hatay da bu cennet içerisinde adeta özel bir köşe. İlimizin yüzlerce, binlerce yıllık farklı farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olmasının beraberinde getirdiği pek çok zenginliklerimiz var. Toplumsal hoşgörü bunlardan bir tanesi. Zengin mutfağımız, örf, anane ve el sanatlarının çeşitliliği bunlardan bir kaçı. Pek çok zenginliğimiz var ama hepimizin mutlu olduğu yönümüz; ilimizde yaşayan farklılıkların uyum, ahenk ve hoşgörü içerisinde yaşamalarıdır. Memnuniyetle belirtmeliyim ki, ‘Hatay felsefesi’ diyebileceğimiz bu felsefeyi ilimizin her karışında yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarabilmek için 1.5 milyon insanımızın her biri üzerine düşen sorumluluğu yapıyor. Bu güzelliği yaşatma çabası içinde olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim.” dedi.
– Başka Ülkelerde Yaşanılan Olumsuzluklar, İlimizdeki, Ülkemizdeki Kardeşlik Hukukumuzu Bozamaz-Bozmasın-
Vali Lekesiz dünyanın muhtelif köşelerinde kin ve nefretin yaygınlaştığını, savaşların olduğunu hatırlatarak, “Dünyanın başka ülkelerinde yaşanan olumsuzlukları gördüğümüz zaman ilimizin ve ülkemizin sahip olduğu güzelliklerin değerini daha iyi fark ediyoruz ve kıymetini daha iyi anlıyoruz. Başka ülkelerde yaşanılan olumsuzluklar, ilimizdeki kardeşlik hukukumuzu bozamaz ve bozmasın. Başka ülkelerde yaşanılan olumsuzluklar bizim köyümüzdeki, ilimizdeki, ülkemizdeki komşuluk hukukumuz zedelemez ve zedelememeli. Bunu hepimizin gözbebeği gibi koruması ve gelecek kuşaklara daha da güçlendirerek aktarması lazım.” diye konuştu.
1-Bir Çiçeğin Yaprakları Misali Bütünüz-
Lekesiz; “İşte bugün gökkuşağı misali Hatayımızın birbirinden güzel renklerinden ve desenlerinden oluşan, o gökkuşağının renklerinden bir tanesi Ermeni vatandaşlarımızın yaşadığı bu şirin köyümüzde güzel bir kültür mirasının açılışında beraberiz. Bir çiçeğin yaprağını koparttığınızda nasıl ki o çiçek artık o güzel çiçek olmaktan çıkarsa Hatay’ın da renklerinden birini ayırırsanız Hatay’ın Hataylık özelliği kalmaz, hepimizin gurur duyduğu o güzellik kalmaz. Hatay’daki bu güzelliği yaşatma kararlılığınızdan dolayı hepinize içten teşekkürlerimi sunarım.”diye konuştu.
4-Kültür Mirasına Sahip Çıkmak Geleceğe Sahip Çıkmaktır-
Gelecek kaygısı olan her bireyin, her toplumun ve her ülkenin, geçmişinden vazgeçemeyeceğine dikkat çeken Lekesiz, “Biz biliyoruz ki geçmiş, bugünü geliştirip geleceğin daha da güçlü kurulmasına yarayan en büyük hazinedir. ‘Geçmiş’ dediğimiz kültür mirasına sahip çıkmak geleceğe sahip çıkmaktır. Kültür mirasının ayağa kaldırılması demek tarihin, kültürün ve birikimin ayağa kaldırılması, hafızanın yeniden yerine gelmesi demektir. Dolayısıyla yılların yorgunluğu ile dizleri üzerine adeta çökmüş olan bir binayı, o binanın şahsında hepimizin birikimini bugün tekrar ayağa kaldırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. “şeklinde konuştu. Vali Lekesiz Ermeni vatandaşlarımızın iki gün sonra idrak edecekleri Meryem Ana Yortusu’nu da tebrik etti. Samandağ Kaymakam Vekili Ali Arslantaş ise, kültür varlıklarımızın zenginliği, yeniden ayağa kaldırılmasının önemi ve bu konuda yürütülen çalışmalara değindi. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de, Türkiye’de bir tane Ermeni Köyü olduğunu ve onun da Samandağ’da olduğunu ifade ederek, “Burası bizim yöremizi köyümüzü; ülkemize ve dünyaya daha iyi tanıtacak, daha iyi yerlere taşıyacak imkanlar yaratıyor.”diye konuştu. Ermeni Cemaati Lideri Cem Çapar da, Vakıflı Köyü’nün hızla turizme açılarak dünyaca tanınır bir köy haline geldiğini, doğal ve kültürel değerlerinin korunmaması durumunda köyün yok olma tehlikesinin doğabileceğini ifade ederek, bu konuda herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğine dikkat çekti. DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun’un konuşmalarının ardından Vali Lekesiz ve diğer katılımcılar Konuk Evi’nin açılışını gerçekleştirdiler ve Konuk Evi’nde incelemelerde bulundular. İki katlı, 7 odalı Konuk Evi’nin 5 odası pansiyon, 1 odası mutfak, 1 odası kafeterya olarak kullanılıyor. Avlusunda 3 satış kulübesinin de yer aldığı Konuk Evi yaklaşık 460 bin liraya mal oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.