orta(166)Üniversitemiz Kariyer ve Girişimcilik Topluluğu (KAGİT) tarafından bu yıl II.si düzenlenen “Ulusal Kariyer ve Girişimcilik Zirvesi” iş, sanat ve spor dünyasındaki kişileri öğrencilerle buluşturuyor. 16-18 Nisan arası gerçekleşecek olan programda Dünya Bilardo şampiyonu Semih Saygıner’den Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Coşkundeniz’e, İndeks Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’ten, Manken ve Sunucu Simge Tertemiz’e kadar kamuoyunun yakından tanıdığı isimler yer alıyor. “II. Ulusal Kariyer ve Girişimcilik Zirvesi”nin ilk gününde İndeks Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tuna Gülenç, Dünya Bilardo Şampiyonu Semih Saygıner ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. “Güçlükler başarının değerini arttıran süslerdir”Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ve akademik personelin yanı sıra çok sayıda öğrencinin katıldığı programın açılış konuşmasını Kariyer ve Girişimcilik Topluluğu (KAGİT) Başkanı Birtan Şahin yaptı. Şahin konuşmasında: “İş dünyasında önemli yeri olan iş adamlarını üniversitemizde ağırlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Güçlükler başarının değerini arttıran süslerdir. Üç yıl önce KAGİT olarak çıktığımız bu yolda birçok kişi bize yaşadınız yer köy, davetinize kimse gelmez demişti. O anki başarı ve umut azmimiz şu anki bulunduğumuz konumun kaynağıdır” ifadelerini kullandı.
untitled “Yarına ait değerler oluşturmalıyız”
 Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ise “ Türkiye için gençler için rol model olabilecek kariyer ve girişim geliştirmiş kişiler Üniversitemizde deneyimlerini gençlerle paylaşıyor. Ben bunların önemli aktiviteler olduğunu düşünüyorum. Geçmişte ecdadımız birbirini sayan, seven, destekleyen, yücelten bir duygu atmosferi içerisinde bulundu. Kültürümüzü, sahip oldukları bu değerleri geleceğe taşıdılar. Bizler de yarına ait değerleri oluşturup geleceğe taşımanın gayreti içerisinde olmalıyız” şeklinde konuştu. Gençlerin geleceğimiz için taşıdığı önemden de bahseden Rektör Güder: “ Bizler açısından en önemli değer siz gençlersiniz. Biz sizleri yetiştirip geleceğe aktarabilirsek görevimizi hakkıyla yapmış olabileceğimizi düşünüyorum” dedi.
 
“İnovasyondaki başarı için hayal edin”
 Konuşmacı olarak katıldığı programda “Genç Türkiye ve Girişimcilik”, “Genç Türkiye ve Teknoloji” adlı iki farklı sunum yapan İndeks Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, internetin ve teknolojinin günümüz dünyasında insan hayatının vazgeçilmez bir unsuru haline geldiğini söyledi. Dünyanın her yerinin büyük bir değişim içerisinde olduğunu dile getiren Bilecik, Türkiye olarak bizlerin de bu değişime ayak uydurmak zorunda olduğumuzu vurguladı. Türkiye’de özellikle 90’lı yıllardan sonra büyük bir değişimin yaşandığını ifade eden Erol Bilecik, teknolojiyle uğraşan ve yüzde 7 civarında olan bireysel tüketicinin bugün baktığımızda yüzde 47 bandına dayandığını belirtti. İnsanların interneti öyle veya böyle bilgi sahibi olmak için kullandığının altını çizen Bilecik, teknoloji dünyasında Türkiye’nin her noktasında bireysel tüketicinin artık oyunun bir aktörü olduğunu da dile getirdi. İnovasyon konusunda da öğrencilere önerilerde bulunan Erol Bilecik: “ İnovasyon bir şeyi kopyalamak değildir. Bir şeyi yapmaktır. Birebir aynısını yapmamaktır. Bir şeyi farklı açıdan yansıtan işler yapmaktır. İnovasyon için bilgi, zekâ, karar alma ve cesaret gerekir. İnovasyondaki başarıyı yakalamak için hayal etmek önemlidir. Hayallerinizi hayatınızda tutun. İnatçı olun, vazgeçmeyin.” diye konuştu.
 
“Başarı sadece yetenek işi değil”
 “II. Ulusal Kariyer ve Girişimcilik Zirvesi”nde Dünya Bilardo şampiyonu Semih Saygıner de tecrübelerini ve başarının ipuçlarını öğrencilere aktardı. Şampiyonluğa çok büyük özveriyle ulaştığını ifade eden Saygıner, başarının sadece bir yetenek işi olmadığını vurguladı. Yurtdışındaki müsabakalara katılmak için para biriktirmek zorunda kaldığını belirten Saygıner, aynı zamanda Türkiye’de bilardo federasyonunun olmadığı yıllarda birçok şeyi kendi çabasıyla yapmak zorunda kaldığını söyledi. Türkiye’de karşısına çıkarılan olumsuzluklara rağmen içindeki kazanma hırsı ve girişimcilik sayesinde zirveye çıktığını ifade eden Saygıner: “Beni sadece bilardoda başarıya ulaşmış birisi olarak görmeyin. Ben hayatta farklı alanlarda da kendimi geliştirdim. Yabancı dil öğrendim. Ses eğitimi aldım. Yeri geldiği zaman şarkı da söylüyorum.” dedi. Bilardoyu kazandığı başarılar ve verdiği mücadeleler sonucunda kahve köşelerinden çıkarttığını da dile getiren Semih Saygıner, öğrencilere hiçbir şeyi gözlerinde büyütmemeleri tavsiyesinde bulundu. Dünya Bilardo şampiyonu Semih Saygıner, öğrencilerin keyifli dakikalar geçirdiği konuşmasında yaptığı esprilerle salondakileri kahkahaya boğdu. Ayrıca Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tuna Gülenç ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan’ın da birer konuşma yaptığı “II. Ulusal Kariyer ve Girişimcilik Zirvesi”nde konuşmacılara katılımlarından dolayı çiçek ve plaket takdimi yapıldı.
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.