Türk askerinin 5 Temmuz 1938 tarihinde İskenderun’a girişinin 74. yıldönümü ve Kurtuluş Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Atatürk Anıt Alanı’nda yapılan törene, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, İskenderun Deniz Üs Komutanı ve Akdeniz Bölge ve Mersin Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluş örgütleri, siyasi parti temsilcileri, sivil ve askeri protokol üyeleri katıldı. Çelenklerin sunumu ile başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ile şanlı bayrağımız göndere çekildi.
Başkan Civelek, anıt şeref defterini imzaladı
Törende, Belediye Başkanı Civelek, Anıt Şeref Defterini imzaladı.
Belediye Başkanı Yusuf Civelek, 5 Temmuz Kurtuluş Bayramı töreninde Anıt Şeref Defterine, şu ifadeleri yazdı: “Hatay davasına sahip çıkan Mustafa Kemal Atatürk’e, Kahraman Türk Ordusu’na, Yaşamlarını Hatay Davası’na adayan büyüklerimize, 5 Temmuz 1938’de Albay Şükrü Kanatlı Komutası’nda İskenderun’a giren Türk ordusu esaretten kurtuluşun, özgürlüğün habercisidir. O tarihi gün İskenderun halkının ve bütün Hatay’ın yüzünü çağdaş uygarlığa çevirdiği gündür. Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu ve saygın yurttaşları olarak geleceğe güvenle bakıyoruz. Laik, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin yükselişi, İskenderun’umuzun yükselişidir. Kurtuluş Bayramımızın 74. yıldönümünde bize bu bayramı armağan eden sizleri şükranla ve özlemle anıyoruz. Saygılarımla.”
Törenin ardından, Öğretmen Evi karşısı havuz başında açılan “Dünden Bugüne İskenderun” adlı resim sergisi de gezildi. İskenderun Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Mursaloğlu tarafından “İskenderun’un Kurtuluşu” konulu konferans verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.