Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilcisi Av. Bülent Akbay, kentsel dönüşüm projesinin felakete davetiye çıkaran bir proje olduğunu söyledi. Yazılı bir açıklama yayımlayan Av. Bülent Akbay, kentsel dönüşüm projesinin rantsal dönüşüm projesi olduğunu iddia edip; “Birlikte çözüm istenseydi öncelikle mahallelerde yaşayanların haklarına saygı gösterilir ve onların hak sahipliğini gösterir belgeler verilirdi. Belediye yöneticileri bu belgeleri vermekle yükümlü oldukları halde vermediler. Yıllardır bu mahallelerde yaşayanlara tapu sözü dâhil onlarca vaatte bulunup oylarını da aldılar. Yönetenler bu sözlerini tutmadı ve halkı kandırdılar. Şimdi de kentsel dönüşüm yalanıyla rantsal vurgun peşindeler. Halkı bir kez daha kandırıyorlar” dedi.
FELAKETE DAVETİYE ÇIKARIYOR
Akbay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ Sosyal Haklar Derneği olarak Kentsel Dönüşüm adı altında gerçekleşen faaliyetlere yakından bakma ihtiyacı duyduk ve yaptığımız bir dizi görüşme ve toplantı neticesinde aşağıdaki hususları İskenderun Halkıyla paylaşmaya karar verdik. Büyük bir gayret ve büyük bir belirsizlik içinde yürütülmeye çalışılan bu projenin yeniden gözden geçirilmesini gerektirecek, bu haliyle yaşama geçirilmesi halinde İskenderun için felakete davetiye çıkaracak bir proje olduğu görülmektedir. Tespitlerimiz şöyledir.
HALKA VE HAK SAHİPLERİNE SORULMADI
İskenderun’un artık kent merkezinde yer alan 5 mahallesinde uygulanması düşünülen Kentsel Dönüşüm Projesi kar amacı güden bir avuç çıkar çevresinin siyasilerle görüşmeleri neticesinde, uygulamadan doğrudan etkilenecek hiçbir kişi ve kuruma sorulmadan masa başında hazırlandı. Kentsel Dönüşüm uygulamasından doğrudan doğruya etkilenenler; en çok kendilerine hiç danışılmadan bir emrivaki ile karşı karşıya bırakılmalarıdır. Mahalleli “ bizler evlerimizden atılacak eski bir eşya veya çöp değiliz. Dedelerimizin, babalarımız ve çocuklarımızın anları, sevinçleri ve acılarıyla yoğrulmuş bir hayat yaşıyoruz. Biz insanız. Kovulur gibi bir muameleyi hakketmiyoruz” şeklinde duygularını ifade ediyor. Bu duygunun verdiği kırgınlığı ne belediye ne de şirket hiç umursamıyor.
sıte ıcınBİRLİKTE ÇÖZÜM MÜMKÜN
Oysa kentsel dönüşüm uygulamasından önce orada uzun yıllardır yaşayan halkın, yerinden ve yurdundan etmeden, yaşam alanlarının iyileştirilmesi mümkündür. Halkla birlikte üretilecek çözümler hem kente zenginlik katmakta hem de kentte yaşayanların daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlamaktadır. Bu tip ortak çözümlerin hem dünyada hem de ülkemizde örneği mevcuttur. İskenderun’da araç trafiğine kapatılan yollarla, binaların restorasyonuyla çok değerli yerler kazandırıldığı herkesin malumudur. Kentsel Dönüşüm uygulaması İskenderun’da sadece kar amacıyla yapıldığından alternatif çözümler konusunda yönetenlerin hiç çaba göstermediği ve büyük bir açgözlülükle ticari kazanca odaklandıkları görülmektedir.
SÖZLEŞME DERHAL FESH EDİLMELİDİR
Belediye ile bakanlık temsilcisi yalanıyla halka tanıttıkları Ankara İmar Şirketi arasında yapılan “Hizmet Alım Sözleşmesi” kelimenin tam anlamıyla kevgire döndü. Belediye Yönetimi kamunun milyarlarca lirasını bu şirkete aktardı. Oysa şirket bu sözleşmedeki şartları yerine getirmedi. Şirket 350 günde sözleşmedeki şartları yerine getirecekti. 500 gün oldu hala imar planı bile onaylanmadı. Belediye halkın parasını bu şirkete aktarırken halkın değil şirketin haklarını koruyor. Şirket taahhütlerini yerine getirmediği halde Belediye usule ve yasaya aykırı olarak süre uzatımına gidiyor. Şirketin birçok taahhüdünü halkın parasıyla Belediye ifa ediyor. Şirket Belediye’yi ne yazık ki babasının çiftliği gibi kullanıyor. Belediye derhal bu kamu savurganlığına son vermelidir. Belediye Şirketin tarafından, halkın tarafına geçmelidir. Sözleşmenin şartları halkın çıkarlarına aykırı olarak ihlal edildiğinden ve şirket sözlerini yerine getirmediğinden sözleşme Belediye tarafından derhal fesh edilmeli ve belediyenin zararları şirkete ödetilmelidir.
DERNEK OLARAK ÇAĞRIMIZDIR; “ İMZA ATMAYIN …İMZA ATANLAR İMZALARINI GERİ ÇEKSİN”
İşte ticari amaçla kurulan ve daha ilk adımda sözleşmenin neredeyse tüm maddelerini ihlal eden bu şirket yetkilileri; kimi zaman şantajlarla, kimi zaman da yalanlarla “ uzlaşma belgesine” imza attırmaya çalışıyorlar. Oysa Belediye yetkililerinin acar ve işbilirtutumuyla halkın yasal haklarını ihlal eden, ve halkın bu hakları kullanmasının engelleyen şirket yetkililerinin artık sözlerine itibar edilmemelidir. Kentsel dönüşüm uygulamasıyla gerek haksahipleri gerekse İskenderun mağdur edilecektir. Sosyal Haklar Derneği olarak şirketin uzattığı paçavraya imza atılmaması çağrısı yapıyoruz. İmza atanlar ise yazılı olarak imzalarını çektiklerini bildirsinler. Her aşamada vazgeçilebileceği sözünü vermişlerdi. Bu sebeple imza atanlar imzalarını geri çekerlerse hak kaybına uğramayacaklardır. Sosyal Haklar Derneği olarak kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.