Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, geçtiğimiz hafta Türki Cumhuriyetleri’nden Kırgızistan ve Özbekistan’a adeta çıkarma yaptı. Hatay ile Türki Cumhuriyetler arasında yeni bir dönemin kapılarını aralayan, medeniyetlerin beşiği şehrimiz ile Türk Cumhuriyetleri arasında yapılacak yatırımları arttırmak için yaklaşık bir haftadır bölgede bulunan Başkan Savaş, iş dünyasının yanı sıra Kırgızistan ve Özbekistan’da bazı bakanlıkları da ziyaret etti. Başkan Savaş’ın sınırları aşan Türki Cumhuriyetler’deki bu hamleleri, kamuoyunda geçtiğimiz aylarda ulusal bazı yayın organlarında gündeme gelen “CHP’nin sürpriz Cumhurbaşkanı adayı Lütfü Savaş mı?” sorusunu yeniden gündeme taşıdı.
Geride bıraktığımız haftalarda bazı ulusal medya organlarında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak MHP kökenli, AK Parti’den bir dönem Antakya Belediye Başkanlığı yapmış, şimdi CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olan Lütfü Savaş’ın toplumun her kesiminden oy alabilecek potansiyele sahip olması dolayısıyla Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilebileceği gündemi haftalarca meşgul etmişti. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de, yaptığı bir değerlendirmesinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayının hazır olduğunu, adayın aynı zamanda Millet İttifakı’ndaki siyasi partilerin de rahatsız olmayacağı, herkesin rahatlıkla oy verebileceği bir şahıs olduğunu belirtmişti.
Millet İttifakı’nın çatısını oluşturan partiler CHP ve İYİ Parti’nin kurmayları, kendi genel başkanlarını, yani Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istediklerini her fırsatta dile getiriyor. Her iki ismin de kendi partileri dışında AK Parti’den, MHP’den ve HDP’den ne kadar oy alabilecekleri tartışma konusu. Ama Lütfü Savaş’ın siyasi coğrafyanın temel zeminini oluşturan tüm partilerden oy alabilme potansiyeline sahip olduğu ciddi ciddi konuşuluyor.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Hatay gündeminden ziyade Türkiye gündeminde geniş yer bulan Suriye konusundaki çıkışları, ulusal TV kanallarında geniş yer bulan değerlendirmeleri ve son olarak Türki Cumhuriyetler gezisiyle ilgili sosyal medyada, “Başkan Lütfü Savaş artık kabına sığmıyor, sınırları aşıyor. Cumhurbaşkanı adaylığı noktasında kamuoyunda isimleri dolaşan Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Abdullah Gül’den bu tür ses getiren açılımlar ve çıkışlar göremiyoruz. Başkan Savaş büyük hedeflere giden yolda anlamlı hamleler yapıyor. Toplumun tüm renklerini kucaklayan bir siyaset anlayışına sahip. Millet ittifakı açısından Cumhurbaşkanlığı adaylığı için biçilmiş kaftan. Türkiye’de olmaz diye bir şey yok. Siyaset her türlü sürprize gebe” yorumları yapılıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.