Beşir Atalay büyük şehir yasası ile ilgili yaptığı açıklamada Hatay’ın büyük şehre dönüştürülürken Payas7ında ilçe olacağını ve bunun için gayretli bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yeni anayasa çalışmalarında muhalefete hiçbir bahane vermeyeceklerini belirterek, “12 Eylül darbecileri yargılarken 12 Eylül anayasasını uygulamak büyük bir çelişkidir” dedi.  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, partisinin Hatay Kırıkhan İlçe Başkanlığı’nın açılışında bir araya geldi. Açılış sonrasında konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Bakan Ergin’i ve Başbakan Yardımcısı Atalay’ı, partililer ilçe başkanlığı önünde karşıladı. Açılış da Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Kırıkhan Belediye Başkanı Murat Sakman, AK Parti İl Başkanı Ali Meto ve İlçe Başkanı İsmail Kimyacı ile partililer de hazır bulundu. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından açıklamada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin partisinin Hatay teşkilatları omurgasında Kırıkhan olduğunu belirtti. Bakan Ergin, “İlçe teşkilatlarımız arasında en güzel salona sahip Kırıkhan oldu. Bu 10 yıllık kazanımın kurumsallaşması için geleceği bizden sonra nesillere taşınması için ve tekrar dönüşü olmayan güçlü demokrasisi olmayan demokrat Türkiye için önümüzdeki süreçte ak parti iktidarının istikrarlı şekilde yoluna devam etmesi gerekir. Bunun için Hatay’ın aynı kararlılıkla aynı inançla yoluna devam etmesi lazım. Bu ışığı gözlerinizde görüyoruz” diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da partisinin can damarlarının teşkilatlar olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin her alanında en etkin parti olduklarını ifade eden Atalay, şunları söyledi:
“Ülkemizin her alanında biz varız. AK Parti Türkiye’de bu manada bütünü bölgelerde en etkin en verimli en dinamik çalışan partidir. Ülkemizin bütünlüğünün, vatandaşlarımızın kardeşliğinin garantisiyiz, çimentosuyuz.”
Atalay, Türkiye’de ilk kez 10 yıldır bir siyasi partinin iktidarda olduğunu belirterek, “İlk hükümetten beri bütün çalışmaların içinde bulundum. Her gün Türkiye’ye yeni bir şey kazandırdık. Her gün Türkiye biraz daha zenginleşti, biraz daha güçlendi. Allah hamd ediyoruz biz 10 yıl iktidardayız ve bugün 10 yıl sonra içinde alnımız ak başımız dik milletimizin huzurundayız. Her şeyin hesabını gayet açık veririz. Biz Türkiye’yi değiştirdik. AK Parti iktidarları Türkiye’ye değiştirdi. Bugün daha insan yüzlü Türkiye var. Hem uluslararası alanda hem ekonomi alanda 10 yol öncesine döndüğünüz zaman kimse şunu söyleyemez; ‘Türkiye 10 yıl öncesine geri gitti’ hangi alanı değerlendirirseniz bu böyle. Bütün göstergeler böyle. En basiti ekonomik veriler. Bugün hayat standartları yükseldi. Üniversite sınavları çok büyük bir sorundu. Birkaç yıl sonda eğitimde arz ve eşitlik sağlanacak. Yani üniversiteye girme problemi olmayacak. Üniversite sınavları bile değeri giderek düşecek ve belki de sınava gerek kalmayacak” dedi.
“BÜYÜKŞEHİR DÜZENLEMESİNDE EN ŞANSLI İL HATAY”

Büyükşehir Belediyesi düzenlemesinde en şanslı iller arasında Hatay’ın yer aldığını aktaran Atalay, 76 belediyeye sahip kentin 16 belediye yapılanmasında yer alacağını kaydederek merkezi bütçeden daha fazla yararlanacağını hatırlattı.
AK Partili olmanın kolay bir yanının olmadığını öne süren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay şöyle konuştu:
“AK Partili olmak kolay değil. AK Parti şemsiyesini geniş tutacağız. Varlıklara hiç düşmeyeceğiz. Biz geleneksel dar siyasetle uğraşmadık. Biz hep büyük Türkiye’nin geleceğini düşündük. Kısır siyaset yapmıyoruz. Biz çalışıyoruz. Bugüne kadar böyle planlı stratejisi sağlam bir parti olmamıştır. Bizim mutfağımız Hatay’ın mutfağı gibi çok zengindir. O mutfakta çalışmayı da çok severiz. O mutfakta planlar üretilir. Günü yönetmekle siyaset değil 10 yıl sonrasını içeren stratejiler vardır Hatay büyük şehir yapılırken Payas’ıda ilçe yapacağız bu manada Adalet Bakanımız Sadullah Ergin7in yoğun bir çabası var.Bu manada Payas’ın ilçe olması için çalışıyoruz ” dedi.
“YENİ ANAYASA ŞART”
Türkiye’de ileri demokrasi alanında adımlarına ara vermeden devam edeceklerini söyleyen Atalay, “Hiç ara vermeyeceğimiz çalışmalar ileri demokrasi alanındaki adımlarımızdır. Daha fazla demokrasi dediğimiz de yeni bir anayasadır. Bu anayasa ile Türkiye ileri demokrasiyi asla yakalamaz. Bu bir ihtilal anayasasıdır. Pek çok değişiklik yapsak da yeni bir anayasa olmadan Türkiye bu mana da iddialarını gerçekleştiremez 12 Eylül darbesini yargılayarak 12 Eylül anayasasını uygulamak bir çelişkidir. Parti olarak yeni bir anayasa yapmak konusunda kararlılığımız koruyoruz. O konuda elimizden gelen her şeyi yapacağız. Muhalefete de o konuda hiçbir bahane vermeyeceğiz. O konuda muhalefetle hep iş birliği olsun diye taviz verdik. İnşallah bu dönem bu meclisin anayasayı çıkarması için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Öte yandan açılış öncesinde bölgedeki Ulu Cami çevresinde yeni yapılan yolda incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Atalay ve Bakan Ergin çevre esnaf ile Arapça sohbet etti. Esnaf tarafından kendilerine çay ve tatlı ikramında bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.